Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny

Budowa domu - ekologiczne rozwiązania

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety.

Budowa i działanie szamba ekologicznego

Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania.

  1. W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej.
  2. Następnie, w reaktorze biologicznym, ścieki są oczyszczane przez mikroorganizmy.
  3. Ostatni etap to dojrzewanie, gdzie dochodzi do dodatkowego oczyszczenia ścieków przed ich odprowadzeniem do gruntu lub wód powierzchniowych.

Zalety szamba ekologicznego

Korzystanie z szamba ekologicznego niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ oczyszczone ścieki mogą być bezpiecznie odprowadzane do środowiska naturalnego. Dodatkowo, system ten jest wydajny i nie wymaga częstego opróżniania, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

Inną zaletą jest możliwość wykorzystania oczyszczonych ścieków do nawadniania terenów zielonych, co jest szczególnie korzystne w okresach suszy. Szamba ekologiczne są również ciche i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, co zwiększa komfort życia użytkowników.

Budowa domu - ekologiczne rozwiązania

Wady szamba ekologicznego

Mimo wielu zalet, szamba ekologiczne mają również pewne wady. Koszt inwestycyjny może być wyższy w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, co może stanowić barierę dla niektórych gospodarstw domowych. Ponadto, wymagają one odpowiedniej przestrzeni do instalacji, co może być problematyczne na małych działkach.

Istotnym aspektem jest również konieczność regularnej konserwacji i serwisowania systemu, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. W przypadku awarii lub nieprawidłowej eksploatacji, szambo ekologiczne może stać się źródłem zanieczyszczenia dla otaczającego środowiska.

Ile kosztuje szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne jest zazwyczaj droższe w zakupie niż tradycyjne szambo betonowe, jednak różnica w cenie może być zróżnicowana w zależności od specyfikacji i wymagań konkretnego projektu. Ponadto, należy wziąć pod uwagę, że szambo ekologiczne może być droższe w eksploatacji ze względu na częstsze i droższe wywozy. 

Warto również zaznaczyć, że na budowę szamba ekologicznego można otrzymać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które może pokryć do 35-40% kosztów, jednak całkowita suma dofinansowania nie może przekroczyć 5 000 zł.

Budowa szamba ekologicznego wiąże się z różnymi kosztami, które zależą od wielu czynników, takich jak materiał wykonania zbiornika, jego gabaryty, konstrukcja oraz koszty montażu. Cena szamba ekologicznego rozpoczyna się od około 3  000 zł, a wraz z montażem wydatek ten może wynieść przynajmniej 6 000 - 7 000 tysięcy złotych.

Tradycyjne szambo betonowe o pojemności przekraczającej 8m³ można kupić i zamontować za kwotę poniżej 5 000 zł. Średnio za szambo żelbetowe jednokomorowe o pojemności 10 m³ zapłacimy od 2 000 zł, za szambo żelbetowe dwukomorowe od 2 500 zł, a powyżej 6 000 zł za szambo z tworzywa sztucznego.

Koszty eksploatacyjne obejmują regularne serwisowanie, wymianę części czy też ewentualne naprawy. Warto jednak zauważyć, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są projektowane tak, aby minimalizować potrzebę interwencji, co przekłada się na niższe koszty utrzymania w porównaniu do tradycyjnych szamb.

Montaż szamba ekologicznego

Montaż szamba ekologicznego jest procesem, który wymaga dokładnego planowania i przestrzegania odpowiednich norm. Instalacja systemu powinna być przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów, aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem prac uzyskać niezbędne pozwolenia i spełnić wymogi prawne.

Proces instalacji rozpoczyna się od wykopu pod szambo, po czym następuje montaż poszczególnych komponentów systemu. Po zainstalowaniu szamba przeprowadza się testy szczelności i funkcjonowania, a na końcu teren wokół szamba jest rekultywowany.

Konserwacja szamba ekologicznego

Aby szambo ekologiczne funkcjonowało prawidłowo, konieczna jest regularna konserwacja. Zadaniem użytkownika jest monitorowanie pracy systemu i reagowanie na ewentualne sygnały wskazujące na problemy, takie jak nieprzyjemne zapachy czy przepełnienie. Regularne przeglądy i czyszczenie komponentów systemu są kluczowe dla zachowania jego wydajności.

W ramach konserwacji należy również kontrolować poziom osadu w osadniku gnilnym i, w razie potrzeby, usuwać nadmiar osadu. Ponadto, zaleca się okresowe sprawdzanie stanu mikroorganizmów w reaktorze biologicznym i, jeśli to konieczne, ich uzupełnianie, aby utrzymać wysoką efektywność oczyszczania ścieków.Share LinkShareRewriteCopyEdit Query

Artykuł powstał we współpracy z portalem Garsoniera Design

Komentarze