Przepis na przepyszny krupnik z kaszy perłowej na żeberkach

Kuchnia polska
Jak ugotować krupnik z kaszy perłowej na żeberkach

Krupnik z kaszy perłowej na żeberkach to tradycyjna, polska, smaczna oraz pożywna zupa. Znają ją również Niemcy, aczkolwiek rzadko ją gotują. Tymczasem krupnik to samo zdrowie. Gotowany na żeberkach, oprócz wartości odżywczych, jakie zawiera kasza jęczmienna oraz warzywa, dostarcza nam niezbędny dla organizmu kolagen. Z jakiej kaszy gotuje się krupnik? Na jakim mięsie ugotować krupnik? Jaki jest sekret tej przepysznej polskiej zupy?

Krupnik z kaszy perłowej – składniki

Gdzie kupić świeże owoce i warzywa od rolnika z dostawą do domu

Z jakiej kaszy ugotować krupnik?
Tradycyjny, polski krupnik jest robiony z kaszy jęczmiennej. Do wyboru mamy następujące rodzaje kaszy jęczmiennej:
  • kasza pęczak;
  • kasza jęczmienna łamana;
  • kasza jęczmienna perłowa. 
Pęczak jest najzdrowszy. Zawiera on największą zawartość minerałów oraz witamin. Gotuje się go nieco dłużej, niż kaszę perłową. Krupnik ugotowany z kaszy pęczak smakuje zupełnie inaczej. Ja preferuję najdrobniejszą kaszę jęczmienną, czyli kaszę perłową. Jeśli chcesz wiedzieć, jak jest krupnik po niemiecku oraz jakie są rodzaje kaszy jęczmiennej w Niemczech, zapraszam do artykułu Jak jest po niemiecku...

Na jakim mięsie ugotować zupę krupnik? Najsmaczniejszy jest krupnik na żeberkach. Osobiście czasami sięgam po udka z kurczaka – najczęściej, gdy jestem w Niemczech. W Polsce do gotowania krupniku używam jednak żeberek. Jeśli nie przepadamy za zupą pomidorową, a z niedzieli został nam rosół i nie wiemy, co z niego zrobić, możemy ugotować krupnik na rosole. Aczkolwiek mam lepszy pomysł na wykorzystanie rosołu. Co zrobić z rosołu z niedzieli? Polecam następujące przepisy:
Na tradycyjny krupnik z kaszy perłowej potrzebujemy następujące składniki:
  • 1/3 szkl. kaszy perłowej
  • 0,5 kg żeberek
  • 4 ziemniaki
  • 2 marchewki
  • ¼ selera
  • cebula
  • pęczek pietruszki
  • 2-3 liście laurowe
  • 4-5 ziarenek ziela angielskiego
  • sól oraz pieprz do smaku

Jak ugotować krupnik z kaszy perłowej na żeberkach 

Przepis na krupnik z kaszy perłowej na żeberkach jest w miarę prosty. Potrzebujemy jednak odrobinę czasu, aby ugotować żeberka. Jak długo gotujemy żeberka? Żeberka gotujemy, aż będą miękkie. Dużo zależy od jakości mięsa. Żeberka gotujemy około 90-120 minut.

Jak ugotować krupnik? 

Mięso zalewamy wodą i nastawiamy do gotowania. Gdy zacznie się gotować, zbieramy szumowiny, zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem tak długo, aż będzie miękkie.

W międzyczasie kroimy warzywa w kostkę. Ja zawsze kroję je na początku i zalewam wodą. Osobno seler z marchewką i osobno ziemniaki. W ten sposób wiem, ile potrzebuję wody, aby krupnik nie był ani za gęsty, ani za rzadki.

Cebulkę opiekamy tak, jak do rosołu. Kroimy ją na plasterki i podsmażamy na brązowo na suchej patelni bez tłuszczu.

Gdy mięso jest już prawie miękkie, do wywaru z mięsem wrzucamy marchewkę z selerem (wraz z wodą, którą była zalana) oraz cebulę. Krupnik przyprawiamy solą. 15 minut później wrzucamy ziemniaki (również z wodą) oraz przepłukaną w zimnej wodzie kaszę perłową.

Krupnik na żeberkach gotujemy kolejne 15-20 min – do czasu, aż ziemniaki będą miękkie.

Na koniec wrzucamy drobno posiekaną pietruszkę.

Krupnik pieprzę dopiero na talerzu. Do żadnej zupy nie daję pieprzu podczas gotowania. Pieprz dodaję tylko i wyłącznie na talerzu i jest to tylko i wyłącznie pieprz czarny świeżo mielony.

Udostępnijcie przepis na krupnik z kaszą perłową na żeberkach znajomym w mediach społecznościowych.

Dziękuję

Komentarze