Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ- praca i ubezpieczenie za granicą

Praca i ubezpieczenie za granicą

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw. karta EKUZ to niezwykle ważny dokument. Dzięki karcie EKUZ jest możliwa darmowa opieka medyczna za granicą. Praca za granicą wymaga posiadania pracowniczej karty EKUZ. Wyjeżdżając do Niemiec w celach turystycznych, składamy wniosek o turystyczna kartę EKUZ.

Turystyczna karta EKUZ- ubezpieczenie za granicą

Karta EKUZ, jaką opiekunki osób starszych w Niemczech wybierają same, korzystając z tego, że są matkami/ żonami/ emerytkami, to turystyczna karta EKUZ. Turystyczna karta EKUZ nie upoważnia do darmowej pomocy medycznej na terenie Niemiec, jeśli opiekunka osób starszych wyjechała za granicę do pracy, a nie, jak wskazuje nazwa turystycznej karty EKUZ, w celach turystycznych. Praca za granicą nakłada na nas obowiązek posiadania pracowniczej karty EKUZ.

Praca w opiece w Niemczech- pracownicza karta EKUZ oraz zaświadczenie A1

praca i ubezpieczenie za granicą

Ubezpieczenie opiekunki za granicą jest niezwykle ważne. Pracownicza karta EKUZ to gwarancja bezpłatnej opieki medycznej w Niemczech. Opiekunka osób starszych nie powinna wyjeżdżać do pracy za granicą bez aktualnego ubezpieczenia. 

Jak otrzymać kartę EKUZ

Wniosek o pracowniczą kartę EKUZ składa najczęściej agencja pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech. W tym celu opiekunka osób starszych musi podpisać upoważnienie dla agencji pracy za granicą, o złożenie wniosku. Karta EKUZ jest wysyłana opiekunce na adres domowy lub na adres w Niemczech, pod którym przebywa opiekunka (jeśli opiekunka wyjechała bez katy EKUZ). Karta EKUZ jest wydawana na podstawie zaświadczenia A1. Agencja pracy za granicą po otrzymaniu zaświadczenia A1 składa wniosek o wydanie karty EKUZ. 

Co jest potrzebne do złożenia wniosku o kartę EKUZ

Co należy zrobić, aby otrzymać kartę EKUZ? Należy złożyć w NFZ następujące dokumenty:
  • wniosek o wydanie karty EKUZ z danymi pracownika (imię, nazwisko, adres zamieszkania, państwo, okres oddelegowania);
  • zaświadczenie A1 określające polskie ustawodawstwo jako właściwe dla pracownika oddelegowanego.

Co to jest zaświadczenie A1

Zaświadczenie A1 to dokument stwierdzający, że osoba oddelegowana do pracy za granicę nadal podlega ubezpieczeniu społecznemu w państwie, z którego pochodzi. 

Jak otrzymać zaświadczenie A1?  

Najczęściej to agencja pracy za granicą występuje do ZUS o wydanie zaświadczenia A1.

Do czego upoważnia pracownicza karta EKUZ


Pracownicza karta EKUZ
upoważnia do bezpłatnej opieki medycznej za granicą- w kraju, do którego zostało się oddelegowanym przez agencję pracy. 

Jak korzystać z karty EKUZ

Korzystając z opieki medycznej za granicą należy okazać kartę EKUZ, dowód, wypełnić formularz 81, wskazać w nim niemiecką kasę chorych, która pokryje koszty naszego leczenia (do wyboru np. AOK, BKK, TK, IKK), wskazać na jak długo się przyjechało oraz potwierdzić, że nie przyjechało się do Niemiec, aby poddać się leczeniu.

Do czego uprawnia karta EKUZ za granicą

Karta EKUZ gwarantuje za granicą darmową opiekę zdrowotną. Mimo wszystko należy się liczyć z pewnymi kosztami. U lekarza rodzinnego i u dentysty przy pierwszej wizycie (raz na kwartał płaci się 10 euro). Kolejne wizyty są bezpłatne. Wizyty u specjalistów ze skierowaniem również są bezpłatne. Natomiast np. za pobyt w szpitalu płaci się dodatek w wysokości 10 euro na dzień. Jednak nie za więcej, jak za 28 dni w roku. Za lekarstwa płaci się 10 %. Jednak nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro.

Leczenie za granicą bez karty EKUZ


Co jeśli musimy skorzystać z opieki medycznej, a nie posiadamy karty EKUZ? Zostaniemy wówczas potraktowani, jak pacjenci prywatni i będziemy musieli za usługi medyczne zapłacić. Jeśli jednak jesteśmy ubezpieczeni, a karta EKUZ do nas jeszcze nie dotarła, należy wówczas zachować rachunki oraz dowody wpłaty i rozliczyć się z NFZ po powrocie do kraju.

Agencje pracy za granicą wysyłają opiekunów osób starszych również na turystycznej karcie EKUZ- pytajcie o zaświadczenie A1

Problemem może być kwestia tego, w jaki sposób agencja pracy dla opiekunów wyśle pracownika za granicę. Jest bowiem ogromna różnica między podróżą służbową (delegacja), a oddelegowaniem. Oddelegowanie, to zmiana miejsca świadczenia pracy. W tym wypadku agencja pracy koniecznie musi składać wniosek o zaświadczenie A1, następnie z tym wnioskiem składa wniosek o wydanie karty pracowniczej EKUZ. Może się jednak zdarzyć, że agencja pracy za granicą będzie chciała wysłać pracownika w delegację- podróż służbową, która ma charakter incydentalny. Podróż służbowa niesie za sobą korzyści- zwolnienie z podatków (diety) oraz nie ma potrzeby, by agencja pracy występowała do ZUS o wydanie zaświadczenia A1 i do NFZ o wydanie pracowniczej karty EKUZ. Opiekun osób starszych w takiej sytuacji wyjeżdża z turystyczną kartą EKUZ. Tymczasem opiekun pracuje w danym kraju przez dłuższy okres czasu. Wszystko jest w porządku, tak długo, jak długo nie musi on korzystać z usług medycznych, lub jeśli agencja pracy za granicą, lub opiekun wykupi dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego trzeba zwracać uwagę na to, by agencja pracy dla opiekunów, zarówno przy podróży służbowej, jak i oddelegowaniu wybierała zaświadczenie A1 z ZUS-u i składała wniosek do NFZ o pracowniczą kartę EKUZ. Zarówno przy delegacji, jak i oddelegowaniu muszą istnieć relacje pracownicze z firmą mieszczącą się w Polsce. 

Komentarze

  1. Rzecz do sprawdzenia. Kiedy przebywałem w niemieckim szpitalu z pracowniczą kartą EKUZ (14 dni) okazało się, że wymagam poważnej operacji. POWAŻNEJ. Lekarze zapytali mnie, czy chcę być operowany w Niemczech. Wziąłem dzień na zastanowienie, skontaktowałem się z Polską, nie pamiętam już z kim i usłyszałem, że jeżeli na pytanie polskiego NFZ do niemieckich lekarzy: czy operacja MUSIAŁA być przeprowadzona w Niemczech odpowiedzą, że nie, nie musiała i mogłem jako pacjent wracać do polskiego szpitala na operację to NFZ nie odda niemieckiemu kasy za leczenie i będę musiał zapłacić ze swojej kieszeni. Dodam, że do końca życia pewnie bym musiał oddawać. Lekarze mówili, że potwierdzą konieczność operacji w Niemczech ale kto by Niemcom wierzył :-) A co jeśli zmienią zdanie? Wróciłem do Polski i tu mnie naprawili.

    OdpowiedzUsuń
  2. Haha. Kto by niemcom wierzyl. Ja chce zyc w pl, ale predzej uwierze niemcowi niz polakowi. Mi chcieli wycinac woreczek zolciowy. No, ale fakt- koniec koncow, jakis jeden stwierdzil, ze nie trzeba.

    OdpowiedzUsuń
  3. A co jeśli podopieczny nie chce nas zameldować? Albo firma powiedziała mu, że nie musi?Jesteśmy w czarnej .....Czy firma ubezpieczając nas w Niemczech musi nas meldować ?

    OdpowiedzUsuń
  4. Ubezpieczenie nie ma nic wspolnego z meldunkiem. Zalezy, czy pracuje sie na niemiecka umowe, czy nie. Jesli oracujesz na niemiecka musisz miec meldunek. W innym wypadku jak i gdzie bedziesz sie rozliczala z Finanzamtem? Tez sie z tym spotkalam, ze ja mowilam, ze mam obowiazek zameldowania, firma, ze nie. Napisalam do urzedu meldunkowego. Dostalam odpowiedz, ze musze sie natychmiast zameldowac. Pokazalam rodzinie. Uwierzyli, ale zrezygnowali. Tylko to bylo na polskiej umowie, wiec sie poddalam. Na niemieckiej bez meldunku nic nue zrobisz. Nie masz Steuer id, chyba, ze przyznano ci wczesniej z innego stosunku pracy. Jesli nie masz steuer id nymmer pracujesz na czarno. Musisz miec meldunek, id, i co miesiac rozliczenie, gdzie jest napisane co i ile czego jest placone. Monatsabrechnung.

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety jest burdel w tej branzy. Wiedziec, a wyegzekwowac to dwie rozne sprawy. Natomiast jesli firma przy rodzinie przeczy moim slowom kincza wspolprace i z firma i z rodzina.

    OdpowiedzUsuń
  6. Umowa jest polska, ale ubezpieczenie w Niemczech. Tego też nie rozumiem. Powoli zbieram wszystkie informacje do kupy. Jak już uzbieram, to będę musiała podjąć decyzję. Serdecznie pozdrawiam. Wiedza nieoceniona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To pracujesz tak, jak ja. Zaobserwowalam na wizytach u lekarza, ze mam w komuterze w kasie chorych podany adres u jakis ludzi, zaznaczone jest, ze to sa moi rodzice. Podejrzewam, ze jestem tam zameldowana. Oni moze za to kase dostaja. Co zmienie adres na kolejnej wizycie w komputerze ponownie widnieje adres u tych starych ludzi. Firma nie placi podatkow w polsce, a w niemczech tym bardziej, bo nie przekraczam z zarobkami, jakie mam napisane w umowie kwoty wolnej od podatkow. nie rozgryziesz tego. W kazdym badz razie sa to kombinacje alpejskie. Kiedys moze za to firma beknac, a my razem z nimi. Glupota nie chroni od konsekwencji- tak mi powiedziala siostra pidooiecznej, gdy jej opowiadalam o tym calym zamieszaniu. Sama sie denerwuje, ze pracuje dla tej firmy. Niestety, to chyba najlepsze zlecenie, jakie mialam pod wzgledem zlecenia samego w sobie. Natomiast umowa... no coz.

      Usuń
  7. Malgorzata. Wybacz. Skasowalam twoj komentarz. Chcialam powiekszyc, zeby przeczytac i niechcacy trafilam usun. Przepadl bez wiesci 😐

    OdpowiedzUsuń
  8. żaden problem, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Hdzies ostatnio go widzialam. W skrzynce na maile. Wstawie, bo szkoda 😀

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nowy komentarz do posta "Karta EKUZ" dodany przez Małgorzata :

      To mamy ten sam problem. Podopieczna OK, firma - nie wiadomo. Super, że prowadzisz ten blog. Dziękuję za odpowiedzi . Może zabrzmi okropnie, ale trochę mi lżej, kiedy widzę, że nie jestem z tym problemem sama. A problem pewnie się w końcu rozwiąże. Nadal będę czytać Twojego bloga. Dobrze się czuję w tym zawodzie, nie pozwolę żadnej firmie mnie do tego zniechęcić swoimi kombinacjami.

      Usuń
    2. No mamy czasami troche pod gorke. Trzeba szukac w tym calym balaganie korzysci dla siebie. Ja ciesze sie, z tego ubezpieczenia. To plus. Nie musze zjezdzac. Na karcie ekuz wiele rzeczy bym tu nie zrobila. Niby mozna chodzic do lekarzy, ale roznie to bywa. A na niemieckim ubezpieczeniu nie musze sie zastanawiac tylko ide. Pracuje z dwoma firmami na zmiane. Jedna na ekuz, jedna na niemieckim ubezpieczeniu i jest rownowaga. Chce tak do konca roku pociagnac.

      Usuń
  10. Beata przykro mi, ale uwazam twoj post za spam i go usuwam. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale ja naprawdę chciałam się dowiedzieć czegoś o takim ubezpieczeniu, bo jestem zielona. A czemu uważasz, że to spam? Pracuję faktycznie przez niem. firmę. Pozdrawiam

      Usuń
  11. Rozczarowałam się trochę...jeśli tak uważasz, możesz przecież wejść na mój profil Beata Pióro, Głuchołazy i coś więcej się dowiedzieć. Ja nawet nie bardzo wiem, w czym widzisz spamowanie, w moim pytaniu? Ale...jeśli tak sądzisz. Twoja sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  12. Puscilas info o jakims ubezpieczeniu. Firmie ubezpieczeniowej. Dla mnie to reklama- spam.

    OdpowiedzUsuń
  13. Napisałam, że nie wiem jak jestem ubezpieczona. Przepisałam tylko z umowy to, co nazwałaś spamem. Czytając Twoje posty, stwierdziłam, że może coś mi przybliżysz. Jednak zinterpretowałaś to po swojemu. Trudno. Dobranoc.

    OdpowiedzUsuń
  14. Przykro mi. Nie jestem ekspertem od ubezpieczen.

    OdpowiedzUsuń
  15. Witajcie miło
    A powiedzcie jak z kartą EKUZ w przypadku polskiej działalności gospodarczej?
    Czy wiecie jak teraz wydają A1 ? wcześniej wydawali na adres kontraktu na rok ,a teraz podobno na całe Niemcy czy to prawda?
    Będę wdzięczna za odpowiedz
    jeszcze jedno pytanie: skoro firma wysyłająca nas do Niemiec może wystąpić o A1 i EKUZ w naszym imieniu i odebrać za upoważnieniem to czy moje biuro rachunkowe może to zrobić?bo moja księgowa stwierdziła ,że do urzędu skarbowego moga w moim imieniu to dlaczego nie do ZUS? co mogę zrobić i co pokazać zgodnie z prawem ,żeby mi robili to ? czyli moje biuro rachunkowe za które płacę pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na działalności się nie znam, ale ekuz może ci pewnie z upoważnieniem odebrać każdy

      Usuń
  16. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Takie zagmatwane, jak teraz przeczytałam 😂. Pozdrawiam.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska