Praca w opiece w Niemczech – zespół stresu opiekuna CSS

Praca w opiece w Niemczech - syndrom stresu opiekuna CSS

Zespół stresu opiekuna CSS dotyka coraz większej liczby opiekunów. Praca w opiece w Niemczech jest bardzo ciężka pod względem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. To ogromna odpowiedzialność. Bardzo często senior potrzebuje pomocy w najprostszych czynnościach tj. ubieranie, mycie, czy skorzystanie z toalety. Zdarza się, że seniora nie można zostawić samego nawet na kilka minut. 


Zespół stresu opiekuna CSS – nadmiar obowiązków oraz bezsilność

W zawodzie opiekuna nie jest ważna jedynie opieka nad seniorem. Opiekunka osób starszych w Niemczech, w systemie 24h, ma również masę innych obowiązków, którym musi sprostać. Do obowiązków opiekunki seniora należą bowiem również:

  • utrzymanie porządku w domu seniora;
  • zaopatrzenie gospodarstwa domowego w żywność;
  • przygotowanie posiłków. 
Opiekunka osób starszych potrzebuje również czasu, aby zadbać o siebie. Czasami wzięcie prysznica, czy skorzystanie z toalety graniczy z cudem. Nie dość, że opiekunka ma masę obowiązków, najczęściej nie może ona robić dwóch rzeczy na raz. Gdy włączy obiad w piekarniku i pójdzie prasować, najprawdopodobniej podopieczny podczas jej nieobecności "zrobi z tym porządek" wyłączając piekarnik. Gdy opiekunka nastawi pranie i pójdzie do pokoju zająć się swoimi sprawami, najprawdopodobniej po powrocie zastanie cieknące, brudne pranie rozwieszone na suszarce. Często seniorzy w obecności opiekunki wycofują się, sprawiają wrażenie, jakby mało co wiedzieli, mało co rozumieli i mało co ich interesowało. Gdy tylko opiekunka zniknie z pola widzenia, nagle seniorzy czują się panami domu. Stają się oni aktywni i potrafią narobić bałaganu, a nawet szkód. 

Opiekunka osób starszych w pewnym momencie  może poczuć się bezsilna, zmęczona oraz wypalona. Mogą towarzyszyć jej negatywne emocje. Może zwątpić w swoje umiejętności – tym bardziej, że często nie jest dobrze przygotowana do zajmowania się seniorem – zwłaszcza z otępieniem starczym. Pojawiają się negatywne uczucia względem seniora. Sam jego widok powoduje zdenerwowanie. Opiekun może stać się nawet agresywny. Zespół stresu opiekuna to nie tylko wyczerpanie emocjonalne oraz problemy natury psychicznej. Syndrom stresu opiekuna CSS może przyczynić się do powstanie chorób tj. cukrzyca, wrzody, nadciśnienie, choroba serca.

Zespół stresu opiekuna CSS – jak zapobiegać

Opiekunka osób starszych  jak oraz kogo prosić o pomoc

Jak zapobiec powstawaniu zespołu stresu opiekuna? Opiekun osób starszych przede wszystkim powinien potrafić liczyć na pomoc innych. Nie należy brać ogromu obowiązków na siebie. Jeśli widzimy, że nie dajemy rady, należy poprosić o pomoc. Bywa, że opiekun obawia się, że gdy o nią poprosi, pokaże, że nie nadaje się do pracy w opiece. Jest to bardzo błędne myślenie. Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna szukać wsparcia u osób, które rozumieją, jak ciężka jest praca w opiece w Niemczech. Rodziny seniorów bardzo często zdają sobie z tego sprawę, chociaż mało kiedy to okazują. Niejednokrotnie sami mieli problemy z rodzicami w czasach, gdy byli oni jeszcze zdrowi. Często bywa to powodem, że nie zajmują się nimi, tylko sprowadzają opiekunkę osób starszych z krajów Europy wschodniej. W większości przypadków rozumieją więc, jak ogromny balast zrzucają na opiekuna. Do tego często jest to opiekun, który przybywa z barierą językową, z innymi nawykami, przyzwyczajeniami oraz z ogromną chęcią wykonania dobrej pracy. Czasami ta ogromna chęć bycia perfekcyjnym opiekunem jest największą przeszkodą. Nie bójcie się prosić o pomoc oraz o radę. Rodzina seniora czasami sama może nie wiedzieć, jak postępować w niektórych sytuacjach. Ich obowiązkiem jest zdobycie potrzebnej wiedzy, dostarczenie opiekunowi wszelkich narzędzi pracy oraz zapewnienie seniorowi odpowiednej opieki medycznej. Rodziny seniorów powinny wspierać opiekunów. Opiekun osób starszych ma prawo liczyć na ich pomoc w życiu codziennym. W czym rodzina seniora może pomóc opiekunce? Opiekunka może liczyć na pomoc w takich czynnościach jak:

  • zrobienie zakupów;
  • spacer z seniorem;
  • pomoc w kąpieli;
  • rozmowa z rodzicem, by wpłynąć na jego zachowanie. 
Pamiętajmy, że Niemcy to jednak kraj możliwości. Jeśli bliscy seniora nie mogą nam pomóc osobiście, mogą oni zamówić dodatkowy personel, który „porwie” podopiecznego na 2-3 godziny na kawę z ciastem, na małą wycieczkę, umyje go lub wykona pracę aktywizacyjną, z którą my sobie nie radzimy, posprząta dom, zrobi zakupy lub nawet przy bardzo trudnych osobach ugotuje obiad.

Praca w opiece w Niemczech  złośliwy lub toksyczny podopieczny

Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna pamiętać, aby nie wdawać się niepotrzebnie w dyskusje z seniorami. Najczęściej do niczego one nie prowadzą. Seniorzy z otępieniem starczym wiedzą swoje. Często uważają oni, że z racji wieku wszystko wiedzą lepiej. Jeśli opiekunka osób starszych ma taką naturę, że zawsze chce postawić na swoim, udowadniać swoją racje, bronić własnych poglądów, wyjaśniać wszystkie nieporozumienia, może dochodzić pomiędzy nią oraz seniorem do częstych konfliktów. Senior i tak zawsze będzie miał rację. Opiekunka niepotrzebnie wda się w burzliwą dyskusję, narazi się na agresywne zachowanie seniora, a nawet na niebezpieczne dla jej życia sytuacje. 

W pracy w opiece z ludźmi starszymi oraz chorymi na demencję potrzebna jest ogromna pokora. Opiekun powinien nauczyć się, przyznawać seniorowi rację, nawet gdy wie, że wcale tak nie jest. Powinien potrafić przechodzić do porządku dziennego, nie wyjaśniając nieprzyjemnych zdarzeń, które miały miejsce. Jeśli opiekun osób starszych nie nauczy się ignorować wszelkich złośliwości ze strony seniora, bardzo szybko może poczuć się wypalony zawodowo. Aby zapobiec powstawaniu zespołu stresu opiekuna CSS, należy rozumieć, że złośliwości ze strony seniora wynikają z jego choroby. Opiekunka powinna mieć dystans do tego, co mówi senior i nie może brać jego słów do siebie. 

Zespół stresu opiekuna CSS  gdzie szukać pomocy

Aby zapobiec powstawaniu zespołu stresu opiekuna, opiekunka powinna otaczać się ludźmi, którzy ją rozumieją oraz którzy są świadomi tego, z czym spotyka się ona w pracy opiekunki. Nie tyle ważna jest tu konkretna pomoc, ale sam fakt, że ktoś wysłucha opiekunki i okaże zrozumienia dla jej problemów. Czasami ciężko znaleźć takich ludzi. Ktoś, kto nie zetknął się tak blisko ze starością oraz z demencją, może nie zrozumieć opiekunki. Co gorsza, może ocenić jej zachowanie oraz uznać jej dylematy za niepoprawne. Słysząc o rozterkach opiekunki, może zarzucić jej, że nie nadaje się ona do pracy w opiece. Najlepiej szukać wsparcia w grupie ludzi, którzy na co dzień borykają się z identycznymi problemami. Należy unikać ludzi toksycznych, którzy pochopnie osądzają innych. Osoby takie nie tylko nie pomogą opiekunce, ale mogą pogłębić w niej rozczarowanie, uczucie bezsilności oraz sprawić, że będzie ona postrzegała siebie jeszcze bardziej krytycznym okiem, niż dotychczas. Mogą pojawić się wyrzuty sumienia, że nie daje ona z siebie wystarczająco dużo. Opiekunka wpadnie w wielką czarną dziurę, jaką jest zespół stresu opiekuna, z której ciężko będzie jej wyjść.

Zespół stresu opiekuna  forum

Idealnym miejscem do szukania wsparcia są grupy opiekunek na Facebooku oraz forum dla opiekunów z zespołem stresu opiekuna CSS. Pamiętaj jednak, że tak samo, jak w życiu, również na forum mogą znaleźć się ludzie, którzy pochopnie oceniają innych, zarzucając im nam brak profesjonalizmu lub brak uczuć. Nie należy brać tych słów do siebie. Pomocy można również szukać u opiekunki, która zajmuje się tym samym seniorem. Najczęściej przechodzi ona tą samą gehennę. Ma ona problemy z identycznym zachowaniem seniora oraz z pewnymi ustaleniami dotyczącymi pracy opiekuna lub ich brakiem. 

Pamiętajmy, że każdy ma prawo do zmęczenia, do wątpliwości, do słabszych dni, wyczerpania, do niezadowolenia z siebie oraz z sytuacji, w jakiej się znalazł. Jest to ludzkie. Ważne jest, by radzić sobie z negatywnymi emocjami. By znaleźć na nie sposób. By nie odbiły się one na naszym życiu.

Zespół stresu opiekuna CSS  czy sport może pomóc w walce ze stresem

Zespół stresu opiekuna CSS stanowi większe zagrożenie dla osób, które nie są aktywne fizycznie. Ruch to zdrowie. Wykorzystujmy każdą wolną chwilę, by wyjść na spacer, pobiegać, poćwiczyć. Znajdźmy sobie hobby. Czasami możliwości są ograniczone. Należy jednak zaakceptować stan rzeczy, dostosować rodzaj odpoczynku i relaksu do możliwych warunków. 

Zespół stresu opiekuna CSS – skąd brać motywację do pracy w opiece

Jak zmotywować się do pracy w opiece? Dużą pomocą w momentach zwątpienia może okazać się motyw, jaki nami kieruje. Pomyślmy, dlaczego podjęliśmy się pracy w opiece, dla kogo, co chcemy przez naszą pracę osiągnąć. Spróbujmy obiektywnie oszacować, czy widać pozytywne skutki naszej pracy, czy zbliżamy się do celu. Pamiętajmy, że nie jesteśmy idealni i nikt od nas tego nie oczekuje. Najważniejsze jest to, że mimo wszystko dajemy radę i że dostrzegamy wyniki oraz sens naszej pracy.


Komentarze

  1. Super napisane !!! Swietne spostrzezenia oraz rozwiazania problemow 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki. Powodzenia w załatwianiu czasu dla siebie. Musisz to zalatwisz, bo się wykończysz.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Super wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska