Dzień Świętego Marcina w Niemczech

Martinstag w Niemczech - Halloween w Niemczech
Źródło

Dzień Świętego Marcina w Niemczech tzw. Martinstag, to drugie Halloween w Niemczech. Martinstag przypada na 11. listopada. Jak obchodzi się Dzień Świętego Marcina w Niemczech? W tym dniu organizuje się uroczyste pochody z lampionami tzw. Laternenumzüge lub Martinsumzüge.

Dzień Świętego Marcina w Niemczech – co to jest i jak wygląda Martinsumzug

Święty Marcin na białym koniu

Martinsumzug w Dzień Świętego Marcina to spektakularna uroczystość. Na przodzie pochodzu z latarniami idzie biały koń z żołnierzem przebranym za św. Marcina (St. Martin).

Dzieci z kolorowymi lampionami w pochodzie z okazji dnia Świętego Marcina

Za nim podąża gromadka dzieci z samodzielnie zrobionymi lampionami (Laternen). Mają one różne kolory:
  • czerwony;
  • żółty;
  • zielony;
  • niebieski. 
Najczęściej lampiony niesione w Martinsumzug robione są w szkołach oraz przedszkolach.

Muzyka podczas pochodu z lampionami w Dzień Świętego Marcina

Na końcu pochodu z lampionami podąża orkiestra dęta. Uczestnicy pochodu śpiewają okolicznościowe piosenki. Jedna z najpopularniejszych to „Durch die Straßen auf und nieder leuchten die Laternen wieder: rote, gelbe, grüne blaue, lieber Martin komm und schaue".

Martinsfeuer – ognisko rozpalane w Dzień Świętego Marcina

Pochód kończy się na placu/ boisku, gdzie rozpalone jest ognisko (Martinsfeuer). Na uczestników pochodu z lampionami czeka ciepły posiłek.

Dzień Świętego Marcina w Niemczech – drugie Halloween w Niemczech

W Dzień Świętego Marcina praktykowana jest stara, niemiecka tradycja podobna do Halloween. Dzieci chodzą z lampionami od domu do domu (von Tür zu Tür) i są obdarowywane słodyczami.

Weckmann, Krampus, Stutenkerl, drożdżowe gęsi – niemieckie, świąteczne wypieki charakterystyczne dla Martinstag

Co to jest Weckmann, Krampus, Stutenkerl

Tradycyjne, świąteczne, niemieckie wypieki w Dzień św. Marcina w Niemczech to duże ciastka w kształcie ludzika. W zależności od regionu Niemiec mają one różne nazwy np:
  • Weckmann (Nadrenia);
  • Krampus (Bawaria);
  • Stutenkerl (Westfalia i Dolna Saksonia).

Drugi świąteczny wypiek spożywany w Martinstag to drożdżowe gęsi.

Jarmark Marciński w Niemczech – pieczona gęś z knedlami oraz modrą kapustą

Pieczona gęś z knedlami oraz modrą kapusta na Martinstag

Jarmarki Marcińskie tzw. Martinmärkte to jarmarki, na których można spróbować pieczonej gęsi (Martinsgans). Najczęściej jada się ją z knedlami oraz modrą kapustą. Dlaczego akurat gęś?

Legenda o św. Marcinie

Według legendy, gdy św. Marcin dowiedział się, że ma zostać ogłoszony biskupem, schował się w zagrodzie z gęsiami. Te nie przestawały gęgać i w ten sposób zdradziły skromnego św. Marcina. Dlatego mówi się, że gęsi muszą odpokutować i stały się typową strawą w Dzień św. Marcina w Niemczech.

Nabożeństwa w Dzień Świętego Marcina

W Dzień Świętego Marcina w kościołach organizowane są nabożeństwa. Tutaj informacja dla opiekunek: po takich nabożeństwach bardzo często mają miejsce spotkania parafialne, na których jest poczęstunek (kawa i ciasto). Jest więc możliwe, że tego dnia odpada kawa i ciasto w domu 😉.

Wiedzieliście o tradycjach związanych z dniem św. Marcina? Byliście ich uczestnikami lub świadkami? Jeśli podane wyżej informacje są dla was ciekawe, zapraszam do korzystania oznaczenia artykułu odpowiednią ikonką np. "interesujące". Będę również wdzięczna za udostępnianie artykułu w mediach społecznościowych.

Komentarze