Nowe zasady kwarantanny domowej


koronawirus, covid

Liczba osób zarażonych w Polsce wzrasta z dnia na dzień. Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, należy ograniczyć kontakty. Wielu ludzi podeszło poważnie do wprowadzanych zmian. Znalazły się jednak osoby, które mają lekceważący stosunek do zagrożenia. Od 1. kwietnia obowiązują nowe, ostrzejsze zasady związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa. Wstępnie obowiązują one przez najbliższe dwa tygodnie. Dla opiekunów powracających do Polski z pewnością najważniejsze są zasady dotyczące kwarantanny. 

Osoby powracające do Polski, które zdecydują się na kwarantannę w domu, podlegają kwarantannie wraz z całą rodziną. 

O kwarantannie domowej pisałam w poprzednim poście Kwarantanna po przekroczeniu granicy. Myślę, że więcej osób, niż dotychczas, będzie decydowało się na kwarantannę poza domem, aby nie paraliżować życia swojej rodziny. Zbliżają się akurat święta. Niektórzy mają plany związane ze świętami Wielkanocy. Niestety w tym roku święta te będą znacznie różniły się od tych z poprzednich lat. Jeśli ktoś zdecyduje się zjechać do domu, musi być świadomy tego, że w momencie kiedy przekroczy próg domu, żaden z domowników nie będzie mógł go opuścić przez kolejnych 14 dni. Rodzina powinna zaopatrzyć się w produkty spożywcze na ten czas lub zorganizować kogoś, kto będzie dostarczał zakupy. Kara grzywny za opuszczenie mieszkania w trakcie kwarantanny wynosi od 5 tys. do 30 tys. zł. 

Kolejne zmiany dotyczą również osób, które nie przebywają na kwarantannie. Przeczytacie o nich na stronie Koronawirus - kolejne kroki

Niestety jako pracownicy zatrudniani na umowach śmieciowych stoimy przed olbrzymim problemem. Póki Niemcy nie zamkną granicy, jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji od osób zatrudnionych na takich umowach w kraju. Wielu z nich właśnie traci lub w najbliższym czasie straci pracę. 

Niektórzy bulwersują się, że wciąż wyjeżdżamy. Prawda jest taka, że wielu z nas nie ma innego wyjścia. Pocieszam się tym, że zagrożenie zarówno w Polsce, jak i w Niemczech jest identyczne. Do tego opieka medyczna u naszego sąsiada jest znacznie lepsza niż u nas. Nie bez znaczenia jest fakt, że podejmując się pracy w opiece, nie jesteśmy narażeni na kontakt z większą liczbą ludzi. Pamiętajmy, że najważniejsze w walce z koronawirusem jest ograniczenie kontaktów. Nie bez znaczenia jest również wzmacnianie naszej  odporności poprzez zdrowy tryb życia, czyli odpowiednie odżywianie, ruch oraz unikanie sytuacji stresujących. To ostatnie w chwili obecnej może być najtrudniejsze. 

Jak wy radzicie sobie ze strachem o własne zdrowie i zdrowie bliskich? Czy obawiacie się o najbliższą przyszłość pod względem finansowym? Czy czujecie się zagrożeni? A może uważacie, że COVID 19 was nie dotyczy?


Komentarze