Karta do parkowania – ograniczenia czasowe dotyczące parkowania w Niemczech

karta do parkowania w Niemczech

Jak poruszać się autem po Niemczech? Niby taki sam kraj, jednak czasami coś może nas zaskoczyć np. tzw. Parkscheibe (karta do parkowania)! Dla wielu osób może być ona całkowitą nowością. Tymczasem brak karty do parkowania na bezpłatnym parkingu wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Możemy otrzymać mandat za jej brak. Kiedy należy włożyć za szybę auta Parkscheibe, jak powinna ona wyglądać oraz gdzie możemy ją kupić? Przyjrzyjmy się temu bliżej. 
Zapoznaj się także z artykułami o samochodach elektrycznych, coraz bardziej popularnych w Niemczech oraz o pojazdach autonomicznych, które już wkrótce będą nam towarzyszyły na drogach, odciążając kierowców podczas wielogodzinnych podróżach. 

Ile wynoszą opłaty parkingowe w Niemczech 

Liczba posiadaczy aut stale rośnie. W centrum miast coraz trudniej jest znaleźć miejsce do parkowania. Aby ograniczyć wielogodzinne lub nawet wielodniowe zajmowanie deficytowych miejsc parkingowych wprowadzono opłaty za parkowanie.

Zapoznaj się z artykułem Znak drogowy Anliegerfrei - co oznacza?

Parkscheinautomat - płatne oraz bezpłatne miejsca parkingowe w Niemczech

Ile wynosi opłata za parkowanie w Niemczech? Wysokość opłat jest bardzo zróżnicowana. Zazwyczaj najtaniej jest przy dużych centrach handlowych, gdzie bardzo często pierwszą godzinę możemy parkować za darmo. W większych miastach, w samym centrum miasta, opłaty takie mogą wynosić 1-5 euro za godzinę. Na opłaty parkingowe nie ma sposobu. Jeśli cenimy sobie wygodę, musimy sięgnąć do kieszeni. Bilet z parkomatu wkładamy za przednią szybę w widocznym miejscu.

Darmowe parkowanie w Niemczech – karta do parkowania 

W Niemczech znaleziono jeszcze inne rozwiązanie problemu z parkowaniem. W wielu miejscach wprowadzona została możliwość darmowego parkowania przez określony czas np. jedną lub dwie godziny. Miejsca te oznaczone są znakiem drogowym nr 219. Darmowe parkowanie jest w nich dozwolone tylko i wyłącznie z kartą do parkowania tzw. Parkscheibe (na zdjęciu poniżej).
 
Darmowe parkowanie w Niemczech

W jaki sposób działa karta do parkowania? Wysiadając z auta jesteśmy zobowiązani do ustawienia czasu przybycia. Karta do parkowania musi spełniać następujące warunki:
  • niebiesko-biały kolor;
  • wymiary 11x15 cm. 
Nie może to być karteczka z odręcznie napisaną informacją o godzinie przyjazdu. Zakupione karty parkowania, które nie spełniają tych kryteriów również nie są dozwolone. Taki trefny zakup może zdarzyć się przy kupnie karty parkingowej w Internecie.

Gdzie można kupić Parkscheibe?
Zaleca się kupno karty do parkowania na CPN-ach lub w sklepach z akcesoriami samochodowymi. Karta musi być umieszczona w widocznym miejscu. Najlepiej za przednią szybą po stronie kierowcy. Odczytanie godziny ustawionej na karcie do parkowania nie może sprawiać straży miejskiej trudności.

Zdygitalizowane karty do parkowania w Niemczech 

Możemy używać również zdygitalizowane karty do parkowania. Muszą one być dopuszczone do użytkowania przez Urząd Ruchu Drogowego, który sprawdza je pod kątem kryteriów tj.:
  • odpowiednie oznakowanie;
  • widoczność;
  • wielkość wyświetlających się cyfr;
  • brak możliwości przestawiania czasu przybycia. 
Zdygitalizowana karta parkingowa powinna się włączać w momencie, gdy silnik przestaje pracować oraz wyłączać, gdy silnik zostaje uruchomiony.

Kara za złe parkowanie w Niemczech 

Parkowanie bez Parkscheibe w miejscach, gdzie parkowanie jest bezpłatne przez ściśle określony czas, jest niedozwolone. Grozi za to kara za drobne przekroczenie, która wacha się pomiędzy 10-40 euro. Jeśli opłata nie zostanie uiszczona, musimy liczyć się z dużo większą karą grzywny. 

Artykuł powstał przy współpracy z RPMotorsport – internetowym sklepem motoryzacyjnym dla fanów tuningu. W ofercie sklepu znajdują się m.in. felgi Jr Wheels, katalizatory Magnaflow oraz stacje multimedialne Alpine.

Komentarze