Przejdź do głównej zawartości

Opiekun osób starszych w roli Anioła Stróża - jedna, wielka pomyłka!

opieka czas pracy

"Aniele Boży, stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, wieczór, we dnie, w nocy,
bądź mi zawsze ku pomocy.
Strzeż duszy, ciała mego,
zaprowadź mnie do żywota wiecznego."

Masz swojego Anioła Stróża? Osoby wierzące, są przekonane, że go mają. To taki indywidualny opiekun, który z polecenia Boga czuwa nad przydzielonym mu człowiekiem. Rano, wieczór, we dnie, w nocy...

Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech

Dostaje szary człowieczek pracę w opiece nad osobami starszymi w Niemczech i nagle wierzy w to, że ma jakąś pozaziemską moc. 

Nazwa firmy najczęściej sugeruje, że ma być dyspozycyjny przez całą dobę. Umowy coraz częściej mówią już co innego. Agencje pracy dla opiekunów osób starszych zamieszczają liczbę godzin pracy, która w tygodniu nie może przekraczać czterdziestu ośmiu godzin. Wielu z nas ma nawet w umowach zaledwie dwadzieścia-dwadzieścia pięć godzin pracy tygodniowo. Wszystko po to, aby zgadzała się minimalna stawka za godzinę pracy. Czasami nie bez znaczenia dla naszych godzin pracy okazują się nasze fikcyjne diety. Z doświadczenia wiem, że mało kto czyta te umowy. Sama ostatnio rzucam jedynie na nie okiem, wyłapując fragmenty dotyczące interesujących mnie zagadnień. 

Często słyszę - prawo swoje, umowa swoje, a rzeczywistość jest zupełnie inna. Gotuje się wówczas we mnie krew. To od nas bowiem zależy, czy teoria będzie szła w parze z praktyką. Owszem, nie czytam umów, ale tylko dlatego, że wierzę w to, że prawo jest ponad umową. Niektórzy ich nie czytają, gdyż uważają, że rzeczywistość jest ponad umową i ponad prawem. W swoich mózgach mają zakodowane, że jadą świadczyć usługi przez dwadzieścia cztery godzinny na dobę. Nie dopuszczają do siebie myśli, że temu nie podołają. Pół biedy, jeśli trafią do człowieka, za którym nie trzeba biegać dzień i noc lub do osoby, do której nie trzeba wstawać wielokrotnie w ciągu nocy, by udzielić jej pomocy. Wiem, że i takie przypadki się zdarzają. Nie powinny, ale zdarzają się bardzo często. Przedstawiciele firm otwarcie mówią, że w wielu miejscach opiekunowie nie mają nawet przerwy, gdyż nie ma z kim zostawić seniora. W ogłoszeniach o pracę podawane jest, ile razy w ciągu nocy wstaje się do podopiecznego. Opiekunowie podejmują na forach dyskusję na temat tego, ile brać za wstawanie w nocy. Są to śmieszne kwoty, które nigdy nie wynagrodzą uszczerbku na zdrowiu spowodowanego takim trybem pracy. Rano, wieczór, we dnie, w nocy... 

Jest to ślepe, czasami sprzedajne akceptowanie nieprawidłowej rzeczywistości. Rzeczywistości, której niestety nie zmienimy z dnia na dzień, lecz na którą mamy wpływ, działając metodą małych kroków - dziś zaczniemy wymagać przespanych nocy, za dzień, miesiąc, rok dnia wolnego, pełnych składek itd. 

Wielu opiekunów podjęło tą walkę. Naprawdę coraz częściej dostrzegam jej efekty. 

A ty? Widzisz pozytywne zmiany w opiece? 

Jest jednak głęboko w nas zakorzeniona odpowiedzialność za drugiego człowieka, która wychodzi poza nasze obowiązki. I to właśnie ta odpowiedzialność, moim zdaniem, może być zgubna w opiece 24 h. Niektórym może się wydawać, że jestem zimna, wyrachowana, nie mam ludzkich uczuć, ale głęboko wierzę w to, co piszę. Osoby, które odnalazły się w roli Anioła Stróża powinny jak najszybciej z niej wyjść. 

Ten, kto czytał moją książkę "Perły rzucone przed damy", pamięta z pewnością Pchełkę. Kobieta opiekując się siedemdziesięcioletnią seniorką, sprawną fizycznie, ale z zaawansowaną demencją, uważała, że jest odpowiedzialna za jej bezpieczeństwo w dzień i w nocy. Jedno wielkie szaleństwo! Zarwane noce, olbrzymi stres, wycieńczenie fizyczne i psychiczne. Po powrocie do domu zrywała się przez kilka kolejnych dni z łóżka, szukając już we własnym domu seniorki. Do czego to prowadzi? Do obłędu? Pchełka była super zmienniczką, świetną kobietą. Dobrą, wrażliwą, uczynną. Taką, jakiej poszukują rodziny seniorów i agencje. Tymczasem moim zdaniem właśnie te cechy były jej przekleństwem. Osobiście poznałam niejedną taką "Pchełkę". Wiele z nich kontaktuje się ze mną poprzez internet. 

Presja wynikająca z odpowiedzialności za drugiego człowieka jest ogromna. Zwłaszcza, jeśli jest ciężko chory, gdy widzimy, że nie ma fachowej pomocy, że sami nie potrafimy mu pomóc. Niektórzy dodatkowo biorą na siebie odpowiedzialność za to, co może się wydarzyć. Przewidując różne tragedie, nie mogą zmrużyć w nocy oczu, zaglądają wiecznie do sypialni, za dnia nie odstępują podopiecznego ani na krok. 

Nie daj się zwariować! Niektórym wypadkom nie da się zapobiec. Jeśli podopieczny może wypaść z łóżka, obowiązkiem rodziny jest załatwienie zgody sądu na zamykanie barierek.  I tutaj kończy się odpowiedzialność opiekuna. Jeśli żwawy podopieczny kursuje za dnia po wszystkich piętrach i chaszczach, opiekun nie ma obowiązku za nim biegać. Przecież ma on również masę innych obowiązków. Tymczasem wiele osób odchodzi do zmysłów. "Bo jak coś się stanie?" - pytają. A czy jeśli będziesz zaglądał do podopiecznego, biegał za nim, to czy masz gwarancję, że mu się nic nie stanie? Szczerze!

Z jedną podopieczną byłam na spacerze. Puściłam ją na ułamek sekundy. Złamała sobie rękę. Inna na moich oczach straciła przytomność. Tak po prostu. Jeszcze inną zastałam wcześnie rano siedzącą na łóżku z zakrwawioną głową. Zbierałam podopieczną z chodnika. Kolejną z płyty nagrobkowej. 

Czy czułam się winna? Nie. Czy ktoś uważał, że jestem temu winna, że powinnam była temu zapobiec? Nie. Nikt nie ma mnie za Anioła Stróża. Ciebie również. Naszym obowiązkiem jest zapobieganie wypadkom, którym można zapobiec i niesienie pomocy. Nikt nie oczekuje od nas, że nasza obecność będzie gwarancją tego, że nie zdarzy się jakieś nieszczęście. 

Tymczasem mam wrażenie, że my sami chcemy dać innym taką gwarancję. Uważamy, że to jest naszym obowiązkiem. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że może dojść do wypadku. 

Nie raz zadawano mi pytanie, czy śpię z seniorką w jedynym pokoju. Po mojej odpowiedzi na twarzy pytającego malowało się przeogromne zdziwienie. "Jak to, a jeśli coś się stanie?" - pytano. 

Gdy opowiadałam, że osobie będącej pod moją opieką coś się stało i wylądowała ona w szpitalu, padały słowa: "I rodzina seniora nie miała do ciebie żalu?". 

Powinnam się przyzwyczaić do takich pytań. W rzeczywistości są one dla mnie za każdym razem ogromnym zaskoczeniem. Padają one z ust ludzi, którzy powinni wiedzieć, że jestem osobą odpowiedzialną i zrobiłam wszystko, co w mojej mocy oraz co nie wykracza poza granice rozsądku, by dbać o czyjeś bezpieczeństwo. Strach się bać, co myślą ludzie, którzy mnie nie znają. Moi hejterzy z pewnością nie będą mogli się powstrzymać, by sobie poużywać, po przeczytaniu, ile wypadków z podopiecznymi w roli głównej miałam w mojej pracy. 

Kiedyś podczas rozmowy rekrutacyjnej powiedziałam, że mam w sobie coś takiego, że jeśli nawet rodzina seniora uważałaby, że coś stało się z mojej winy, że powinnam była bardziej uważać na podopieczną, to raczej nie śmieliby mi tego powiedzieć. W słuchawce telefonu padł śmiech. Zabawne stwierdzenie? Chyba nie aż tak bardzo. Każdy z nas powinien mieć w sobie coś takiego - pewność siebie, poczucie, że swoje obowiązki wykonuje znakomicie, że doskonale wie, co robi i mówi oraz że są rzeczy, którym trudno jest zapobiec. 

Nie możemy brać całego ciężaru i całej odpowiedzialności za bezpieczeństwo podopiecznego na swoje barki. Nieszczęścia się zdarzają. Nie powinniśmy się czuć winni, gdy coś złego się wydarzy. Wiem, że to trudne. Zwłaszcza, jeśli nawet osoby nam bliskie zadają nam tendencyjne pytania, które świadczą o tym, że widzą one winę po naszej stronie. Nie daj sobie nigdy wmówić, że coś stało się w twojej winy, jeśli nie byłeś w stanie temu zapobiec. Nie daj sobie wmówić, że musisz za wszelką cenę przewidzieć każdy ruch podopiecznej. Nie daj się zwariować. Gdy dojdzie do jakiegoś nieszczęścia, zachowaj zimną krew, udziel pierwszej pomocy, wezwij pogotowie, poinformuj rodzinę. 

Czy miałeś kiedyś wyrzuty sumienia, że zrobiłeś zbyt mało, by pomóc podopiecznemu lub by zapobiec jakiemuś nieszczęściu? A może ktoś cię obwiniał za jakieś zdarzenie? Jak sobie z tym poradziłeś? Czy uważasz, że zarzuty były słuszne? Jak wpłynęło to na twoją dalszą pracę w opiece nad osobami starszymi? A może ktoś poklepał cię po ramieniu? Pochwalił za odpowiednią reakcję i natychmiastowe udzielenie pomocy? 

W tym momencie muszę zrobić ukłon w stronę Niemców. W moim przypadku w takich sytuacjach zawsze zachowywali się oni naprawdę bardzo w porządku  w stosunku do mnie. Paradoksalnie często to właśnie Niemcy dodają mi pewności w tym co robię, mówię i piszę na temat naszej pracy. Trzeba tylko słuchać odpowiednich osób i nie dać sobie wmówić tym niewłaściwym, że jest inaczej.


Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Jakie są zarobki kierowcy tira w Polsce i za granicą?

Artykuł gościnny W 2023 roku wynagrodzenia kierowców TIR-ów pokazują różnice w sektorze transportowym. W kraju płace oscylują między 4500 a 7500 zł brutto każdego miesiąca. Z kolei praca za granicą przynosi znacznie lepsze stawki. Wynagrodzenie kierowcy tira w Polsce W 2023 roku zarobki kierowców tira w Polsce wahały się średnio wokół 5 500 zł brutto miesięcznie, choć były uzależnione od wielu czynników takich jak doświadczenie, typ transportu i forma umowy. Kierowcy na umowie o pracę często zarabiają więcej niż ci na zlecenie. Wpływ na zarobki mają także rodzaj przewożonych materiałów, liczba przejechanych kilometrów i nadgodziny. Wysokie zapotrzebowanie na kierowców w Polsce sprzyja dobrym zarobkom, zwłaszcza przy dłuższych trasach i intensywnej pracy. Niezbędne są odpowiednie kategorie prawa jazdy (C, C+E), a długość posiadania licencji oraz dodatkowe certyfikaty mogą zwiększyć zarobki. Zarobki mogą różnić się regionalnie, z wyższymi stawkami w województwach mazowieckim, śląskim

Papuga kakadu - przewodnik dla hodowców

 Artykuł gościnny Poznaj tajniki hodowli papug kakadu, od ich zakupu po pielęgnację i poznawanie ich wymagań. Przewodnik ten jest niezbędny do tworzenia silnej relacji z tymi niezwykłymi ptakami. Podstawy hodowli papug kakadu Poznaj papugi kakadu, ikony inteligencji i piękna w świecie ptaków, znane z imponujących czubów i różnorodnego zachowania. Ten artykuł, adresowany do zarówno doświadczonych hodowców, jak i osób myślących o przygarnięciu kakadu, zapewnia esencjonalne informacje o ich opiece, hodowli oraz kluczowe wskazówki zakupowe, abyś mógł lepiej zrozumieć te egzotyczne ptaki. Kakadu Papuga - Rozprawianie z mitami Mity otaczające papugi kakadu mogą być mylące dla przyszłych właścicieli. Choć czasem opisywane jako wymagające i trudne w opiece, kakadu, przy odpowiedniej trosce, potrafią być oddanymi i miłymi towarzyszami. Te inteligentne ptaki, zdolne do tworzenia silnych więzi z ludźmi, potrzebują zrozumienia swoich unikalnych wymagań środowiskowych, dietetycznych i behawiora

Czysta energia – jak ją pozyskiwać?

Artykuł gościnny Zapotrzebowanie energetyczne każdego domu jest duże – w większości przypadków energia wykorzystywana jest nie tylko do prawidłowego działania sprzętów elektronicznych, ale też do ogrzania pomieszczeń czy wody użytkowej. Rosnące ceny energii sprawiają, że Polacy coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł jej pozyskiwania. Alternatywą dla tradycyjnych dostawców i źródeł może być energia odnawialna. Czym jest i jak ją pozyskiwać? Czym jest czysta energia? Termin „czysta energia” odnosi się do odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, wiatr, promienie słoneczne, ale też energii pochodzącej np. z geotermiki. Odnawialne źródła energii to doskonała alternatywa dla klasycznych surowców kopalnych (węgiel, ropa), których złoża maleją, a ich cena może być uzależniona od sytuacji geopolitycznej.  W przypadku czystej energii początkowo wykorzystywana była ona przede wszystkim przez duże firmy. Na terenie Polski przez ostatnie dekady powstawały zarówno farmy fotowoltaiczne