Samochody elektryczne – wady oraz zalety

Auta elektryczne

Samochody elektryczne zainteresowały mnie już rok temu, gdy pracowałam w Stuttgarcie. Stuttgart to miasto, na terenie którego panuje całkowity zakaz wjazdu aut z silnikiem diesla. Mogą poruszać się po nim jedynie auta spełniające normy euro 5 oraz 6. W wielu innych niemieckich miejscowościach obowiązuje zakaz wjazdu diesli do centrum miasta. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób w Niemczech sięga po samochody elektryczne. Nie brakuje również stacji ładowania pojazdów elektrycznych. 

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Deutschlandticket - co to jest i od kiedy obowiązuje.

Samochody elektryczne przyjazne dla środowiska

Na niemieckich drogach coraz częściej można dostrzec samochody elektryczne, a niemiecki rząd robi wszystko, by było ich jeszcze więcej. Głównym powodem jest fakt, że auta elektryczne są przyjazne dla środowiska – auto z napędem elektrycznym nie wydziela spalin. Zakładając, że korzystamy z OZE (odnawialnych źródeł prądu) tj. turbiny wiatrowe, czy kolektory słoneczne, zanieczyszczenie środowiska jest jeszcze mniejsze. Kolejnym krokiem w świecie motoryzacji w trosce nie tylko o bezpieczeństwo i komfort podróżujących, ale także o naturalne środowisko, jest wprowadzenie na drogi pojazdów bez kierowców

Zasoby płynnych paliw, a auta elektryczne

Nie bez znaczenia we wzroście popularności aut elektrycznych jest również źródło energii. Trzeba być świadomym tego, że zasoby płynnych źródeł energii tj. jak benzyna, czy ropa są ograniczone. Warto więc szukać nowych rozwiązań. Kraj, który będzie miał gotowe rozwiązanie tego problemu np. auta elektryczne, dobrze rozwiniętą i sprawdzoną technologię, będzie wiodącym w tej dziedzinie, a co za tym idzie, będzie czerpał z tego korzyści finansowe.

Dopłaty do aut elektrycznych w Niemczech

Niemiecki rząd ustalił wysokie dopłaty do aut elektrycznych o wartości nieprzekraczającej 40000 euro. Wynoszą one 6000 euro. Dodatkowo 3000 euro dopłaca producent. To spora zachęta dla osób, które odkładały zakup auta elektrycznego z powodu wysokiej ceny. Dzięki dopłatom cena aut elektrycznych jest zbliżona do cen aut z silnikiem spalinowym. 

Wpływ polityki podatkowej w Niemczech na cenę samochodów elektrycznych

Zmniejszenie podatku VAT, które obowiązuje od 01.07. 2020 do 31.12.2020 również ma spory wpływ na cenę końcową samochodów elektrycznych. 

Zalety samochodów elektrycznych

Zastanawiasz się, jakie są zalety samochodów elektrycznych? Oto one:
  • przyjazne dla środowiska;
  • tańsze źródło energii;
  • ciche – gwarantuje to nie tylko komfort jazdy kierowcom, ale ma również duże znaczenie dla mieszkańców miasta, którzy są narażeni na nieprzerwany hałas z powodu wzmożonego ruchu na drogach;
  • prosta konstrukcja, dzięki czemu są mniej awaryjne, a to z kolei gwarantuje mniejsze wydatki za naprawę; 
  • bezpieczniejsze w razie wypadku – nie wyciekają płyny i nie ma ryzyka wybuchu
  • dla mnie, jako dla kobiety, nie bez znaczenia jest fakt, że w takim aucie nie trzeba wymieniać oleju i filtrów ;-)

Wady samochodów elektrycznych

Jakie są wady samochodów elektrycznych? A może są to idealne pojazdy? Okazuje się, że auta elektryczne mają również swoje wady. Należą do nich:
  • auto na krótkie trasy – około 100-200 km (aczkolwiek wraz ze wzrostem popularności aut elektrycznych, dostępnością dystrybutorów oraz skróceniu czasu tankowania dystans, jaki możemy pokonać autem elektrycznym, wzrósł);
  • ciche – to nie tylko zaleta, ale i wada. Może się to bowiem przyczynić do zwiększenia liczby wypadków na drogach z udziałem innych aut, jak i pieszych, którzy nie będą słyszeli nadjeżdżającego auta;
  • ograniczona liczba punktów serwisowych (w Niemczech nie stanowi to już problemu);
  • długi czas ładowania akumulatorów (nowoczesne technologie pozwalają na znaczne skrócenie czasu tankowania aut elektrycznych);
  • ograniczona liczba stacji ładowania (problem dotyczy bardziej Polski, niż Niemiec – w Niemczech planuje się wprowadzenie obowiązku punktów ładowania na wszystkich stacjach paliwowych).
Wyżej wymienione wady samochodów elektrycznych są związane z tym, że auta dopiero wchodzą na rynek. W momencie, gdy staną się one popularne i większość z nas będzie korzystała z pojazdów napędzanych energią elektryczną, ilość stacji ładowania oraz punktów serwisowych wzrośnie. Natomiast jeśli chodzi o kwestie techniczne, koncerny cały czas pracują nad tym, aby ulepszyć technologię stosowaną w autach elektrycznych. 

Jak i gdzie ładować samochód elektryczny

Jeśli zastanawiacie się nad kupnem auta elektrycznego, ale nie wiecie, jak i gdzie ładować samochód elektryczny oraz obawiacie się, że będziecie mieli z tym problem, musicie wiedzieć, że samochody elektryczne można ładować w domu. Nie zaleca się stosowania normalnego gniazdka. Konieczna jest instalacja Wallbox-a. Ile kosztuje Wallbox? Cena Wallbox-a (bez instalowania) wynosi 500-2000 euro. W domach jednorodzinnych nie jest wymagane żadne zezwolenie. Inaczej wygląda sytuacja w kamienicach, blokach, czy domach wielorodzinnych, gdzie potrzebne jest zezwolenie od właściciela i/lub od pozostałych mieszkańców.

Dystrybutor prądu do ładowania auta elektrycznego

W Niemczech samochody elektryczne można również ładować na większości stacji paliwowych oraz w wielu miejscach, gdzie jest duży ruch samochodowy np. w centrum miasta, w miejscach z dużą liczbą turystów, czy w centrach handlowych. Obawiam się, że w Polsce stacje ładowania pojazdów elektrycznych bardzo długo będą rzadkością. 

Czas ładowania samochodów elektrycznych

Ile wynosi czas ładowania samochodów elektrycznych? Czas ładowania samochodów elektrycznych jest długi w porównaniu z czasem tankowania płynnego paliwa. Ponadto różni się on w zależności od tego, z jakiego dystrybutora będziemy korzystać. Czas, jaki jest potrzebny na załadowanie samochodu elektrycznego wynosi odpowiednio:
  • dom (normalne gniazdko): 8-14 godzin
  • dom (Wallbox): 2-6 godzin
  • publiczny dystrybutor: 2-4 godziny
  • publiczny szybki dystrybutor; 0,5-1 godziny
  • tesla Supercharger: 0,3 godziny
Dane pochodzą ze strony Ladedauer von Elektroautos.

Co myślicie o autach elektrycznych? Czy podobnie, jak ja, spotykacie je na co dzień? A może ktoś z was widział je już w Polsce? 

Obawiam się, że nie jest to wynalazek dla mnie. Bardzo często kończę z rozładowanym smartphonem. Rozładowane auto w połowie drogi z Wrocławia do Monachium byłoby mało zabawne. Nikt nie użyczyłby mi prądu prosto ze swojego kanistra.

Poza tym u nas samochód elektryczny byłby raczej formą szpanu, a nie efektem troski o środowisko, biorąc pod uwagę, w jaki sposób pozyskiwany jest u nas prąd. 

Niby bulwersujemy się, że Niemcy mają nas za ludzi, którzy pochodzą z mniej rozwiniętego kraju, jednak w niektórych dziedzinach faktycznie jesteśmy daleko w tyle.

Komentarze

  1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie jeśli chodzi o sam samochód elektryczny to staje się on coraz bardziej popularny w naszym kraju. Ja również chcę teraz kupić sobie kolejne auto, ale nie bezie to jeszcze elektryk. Nawet jak czytałem na stronie https://kioskpolis.pl/kiedy-kupic-uszkodzony-samochod/ to tam opisano kiedy opłaca się kupić auto uszkodzone. Jak widać są również i tego zalety.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio miałam wypadek. Wjechałam na słupek. Niestety z taką siłą, że naprawa kosztowała mnie tyle, co cena pierwszego auta w całości. A nie mam nic wyszukanego. Zwykłe auto używane powiedzmy w średniej cenie. Stwierdziłam, że im tańsze auto tym lepiej. W razie wypadku nie jest go wtedy tak szkoda. Auto ma jeździć. Nic więcej 😂 Oczywiście nikt nie musi wiedzieć, że mam za sobą wypadek i wszelkie szkody typu pęknięty zderzak muszą zostać fachowo usunięte.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska