Polskie opiekunki obrosły w piórka

Polskie opiekunki osób starszych

Polskie opiekunki osób starszych od lat pracują w Niemczech. Przyszedł kolejny rok. Dla wielu osób to czas podsumowań osiągnięć z roku 2020, noworocznych postanowień oraz kolejnych zmagań z przeciwnościami losu. Postanowiłam podsumować polskie opiekunki osób starszych w Niemczech. Z pewnością narażę się wielu opiekunom. Prawda bywa bolesna i często spotyka się z ogromną agresją. Jak wygląda prawda o polskich opiekunkach osób starszych?


Opiekunka osób starszych w Niemczech – zadowolona z siebie oraz niezastąpiona

Polskie opiekunki osób starszych w Niemczech są bardzo zadowolone z siebie. Często uważają, że wiedza, jaką posiadają, jest wystarczająca. Nie widzą powodu, by uczyć się czegokolwiek i być coraz lepszym w tym zawodzie. Język ich zdaniem jest niepotrzebny. Są przecież translatory, a tak w ogóle w opiece nie pracuje się językiem. Niemieckie potrawy, zwyczaje, czy nawyki seniorów mają głęboko w nosie. Po co je poznawać, skoro ma się swoje własne. Nie znając języka, łatwo jest postawić na swoim. Nie rozumie się otoczenia, które widząc, że są problemy z komunikacją, czasami dla świętego spokoju woli się poddać, w nadziei, że kolejna opiekunka osób starszych będzie lepiej mówiła w języku niemieckim. W ten oto sposób polska opiekunka osób starszych w Niemczech wprowadza swoje rządy na szteli. Oczywiście poczucie bycia niezastąpioną pozwala jej na całkowitą detronizację seniora i narzucenie mu własnej woli.

Opiekunka osób starszych wykonująca czynności medyczne 

Polska opiekunka osób starszych w Niemczech nie ma najmniejszych problemów, by wykonywać czynności medyczne. Oczywiście spora wina leży w samych Niemcach oraz w agencjach pracy dla opiekunów, które przy podpisywaniu umów z niemieckimi rodzinami najczęściej nie informują ich szczegółowo, jakich czynności medycznych nie może wykonywać opiekunka osób starszych w Niemczech. Winne są jednak również opiekunki, które słowem się nie odezwą i nie powiedzą, że nie mogą czegoś wykonywać, chociaż często są tego świadome. Ostatnio byłam świadkiem, jak opiekunka seniora zakrapiała oczy (w rogówkę!) i mierzyła ciśnienie przez dwa swetry. W myśl zasady: lepiej zrobić coś dla świętego spokoju na odpierd..., niż powiedzieć, że nie można tego wykonywać. W rzeczywistości faktycznie nikogo nie obchodzi, jak wykonywane są wszelkiego rodzaju usługi medyczne. Aż strach się bać, co to będzie, gdy sami będziemy chorzy, starzy, zależni od innych. Polskie opiekunki osób starszych są niemal, jak Mengele. Z tą różnicą, że on eksperymentował dla nauki. Opiekunki przeprowadzają eksperymenty na podopiecznych najczęściej chyba z własnej głupoty i po części ze strachu, że stracą pracę. Odważnie chwalą się na Facebooku, że pracy jest w brud. W rzeczywistości robią w gacie ze strachu, że nie będą miały pracy

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech? Sama, zaczynając pracę w opiece, byłam zadowolona z 1200 euro miesięcznie. Dziś minimalna pensja, na którą bym się zgodziła to 1400 euro. Z przerażeniem obserwuję, jak agresywne opiekunki osób starszych w Niemczech pod ofertami pracy za 1500 euro piszą komentarze typu: "sama sobie jedź za takie pieniądze". Nie wiem, w jakim świecie żyją te panie, kto i jakim prawem za ich umiejętności, a raczej za ich brak, daje im więcej... 

Praca w opiece w Niemczech – jak znaleźć dobrą opiekunkę

Aby znaleźć dobrą opiekunkę, należałoby oferować godne warunki zatrudnienia oraz szanować pracowników. Niestety agencje pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech mają z tym ogromny problem. Wolą więc koncentrować się na szukaniu tanich, mało wymagających pracowników, niż na poprawieniu warunków zatrudnienia oraz warunków pracy. Myślę, że koronawirus znacznie ułatwił im pracę. Dzięki pandemii łatwiej jest przekonać Niemca, aby zdecydował się na pracownika bez doświadczenia oraz bez znajomości języka. Wystarczy powiedzieć, że jest deficyt opiekunów z powodu COVID-19 i po sprawie. Szukając pracy z przerażeniem przeglądałam oferty pracy w opiece w Niemczech. Większość z nich była kierowana do osób bez znajomości języka niemieckiego. Z jednej strony jest to bardzo niebezpieczne zjawisko. Z drugiej strony tak sobie myślę, że może to i dobrze. Może czas, by panie, które krzyczą, że 1500 euro za miesiąc pracy to mało, trochę ochłonęły i zobaczyły, czy ktokolwiek inny zatrudni ich za taką kwotę.  

Prawa i obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

Oczywiście początkujące opiekunki osób starszych w Niemczech są tak samo zielone w sprawie praw oraz obowiązków opiekuna osób starszych, jak my, gdy zaczynaliśmy pracę w branży opiekuńczej. Przez kilka kolejnych lat Niemcy oraz agencje pracy dla opiekunów w Niemczech będą je wykorzystywali. Mam nadzieję, że opiekunowie osób starszych, którzy dziś są zatrudniani, będą koncentrować się również na warunkach zatrudnienia oraz warunkach pracy, a nie jedynie na wysokości pensji. W przeciwnym razie w tej branży nigdy nic się nie zmieni. 

Agencje pracy dla opiekunów w Niemczech mówią "Dziękujemy"

Agencje pracy dla opiekunów w Niemczech sięgają po osoby bez doświadczenia oraz bez znajomości języka niemieckiego, a wszystkim paniom, dla których 1500 euro miesięcznie to mało, mówią "dziękujemy". Nie pochwalam, ale i nie potępiam. Na ich miejscu pewnie również poszłabym na łatwiznę, zamiast użerać się z paniami, które obrosły w piórka. 

Komentarze