Najpopularniejsze książki o pracy w opiece za granicą

Jak zapobiegać demencji

 Jak zapobiegać demencji

Starość idzie często w parze z demencją. Nie oznacza to, że każdy jest skazany na otępienie starcze. Jeśli zawczasu zadbamy o swoje zdrowie poprzez aktywność fizyczną, oraz psychiczną, istnieje duże prawdopodobieństwo, że demencja nie dotknie nas przez długie lata.


Zdrowe odżywianie

Zdrowa dieta to klucz do sukcesu w walce z większością chorób cywilizacyjnych. To również jeden z ważnych kroków, w celu zahamowania choroby, jaką jest demencja. Co to znaczy, zdrowo się odżywiać? Zdrowe odżywianie polega na dostarczeniu organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, minerałów oraz witamin. Nie może być ich ani za dużo, ani za mało. Zdrowe odżywianie wyklucza więc głodówki. Nasza dieta powinna być zbilansowana, bogata w łatwo przyswajalne białko, warzywa, owoce, nienasycone kwasy tłuszczowe tj. omega-3 i omega-6, błonnik. Sięgamy więc po ryby, chude mięso, owoce oraz warzywa (najlepiej surowe), olej lniany, oliwę z oliwek, nasiona strączkowe, orzechy, pieczywo pełnoziarniste. Ograniczamy sól oraz wykluczamy cukier. Dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest wysoko przetworzona żywność naszpikowana glutaminianem sodu oraz innymi składnikami szkodliwymi dla naszego organizmu.

Sport

Sport jest niezwykle ważny nie tylko dla naszej figury, ale i dla naszego zdrowia. Pomaga on nam rozładować negatywne emocje. Dzięki aktywności fizycznej lepiej pracuje nasz umysł. Łatwiej zapamiętujemy. Ruch sprawia, że wydzielana jest serotonina, zwana hormonem szczęścia. Sport powoduje, że nasza samoocenę jest wyższa, rzadziej chorujemy na choroby tj. jak depresja. Demencja wręcz żywi się stresem. Częściej zapadają na nią osoby wycofane, mało aktywne, z objawami depresji.

Aktywność umysłowa

Mówi się, że narząd nieużywany, zanika. Jest w tym trochę prawdy. Jeśli całe życie zmuszamy nasz umysł do wysiłku i pracuje on na wysokich obrotach, ryzyko zachorowania na demencję jest znacznie mniejsze, niż u osób, które unikają wszelkiego wysiłku umysłowego. Dlatego powinniśmy znaleźć zainteresowania, które będą wysiłkiem dla naszego mózgu. Może to być nauka języków obcych, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, absorbujące gry tj. szachy, czy brydż, zapamiętywanie informacji np. uczenie się wierszy na pamięć. Warto też skorzystać ze specjalistycznych skoroszytów z zadaniami, które za zadanie mają ćwiczyć nasz umysł, aby opóźnić proces starzenia się naszego mózgu.

Brak nałogów

Palenie szkodzi zdrowiu. Informacja ta przekazywana jest z ust do ust. W rzeczywistości mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że palenie ma również wpływ na rozwój demencji oraz Alzheimera. Naukowcy na uniwersytecie w Minnesota przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby palące papierosy pomiędzy czterdziestym szóstym, a siedemdziesiątym rokiem życia chorują znacznie częściej na demencję i Alzheimera. Jeśli chodzi o alkohole, spożycie alkoholu w niewielkich ilościach jest wskazane. Natomiast nadużywanie alkoholu sprzyja rozwojowi demencji oraz innych chorób cywilizacyjnych.

Kontakty socjalne

Osoby prowadzące aktywne życie towarzyskie rzadziej chorują na demencję. Spotkania z rodziną oraz przyjaciółmi pomagają w rozładowaniu złych emocji, są formą relaksu. Jednocześnie zmuszają nasz umysł do wysiłku, poprzez czynny udział w dialogu, kojarzenie oraz zapamiętywanie faktów.

Suplementy diety

Warto sięgać po suplementy diety, które wspomagają zapamiętywanie. Do najczęstszych należą miłorząb japoński (Ginko), żeń-szeń oraz kozieradka pospolita.

Jak widać zdrowy tryb życia uchroni nas nie tylko przed cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami nowotworowymi, ale również przed takimi chorobami, jak demencja, czy Alzheimer, na które w chwili obecnej nie ma lekarstwa.

Najpopularniejsze artykuły w ciągu ostatniego tygodnia

Kaucja za butelki, puszki i słoiki w Niemczech

Thermomix – 5 tańszych odpowiedników

Karta do parkowania – ograniczenia czasowe dotyczące parkowania w Niemczech

Jak jest po niemiecku i gdzie kupić...

Thermomix – 3 triki podczas robienia ciasta

Jak dzwonić z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski

Zupa kolagenowa z kurzych łapek na zdrowe stawy

Mrożenie oraz rozmrażanie chleba, bułek oraz ciasta

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o portalu Vinted

Wszy - jak ochronić siebie i rodzinę

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim

24h Seniorenbetreuung - blog w języku niemieckim
Mój reanimowany projekt! Czasami warto podesłać Niemcom link do konkretnego artykułu!

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *