Śmigus-dyngus, czyli jak wielkanocne zaloty przekształciły się w zabawy zakłócające porządek publiczny

 Lany poniedziałek- wielkanocny zwyczaj oblewania wodą

Śmigus-dyngus to zwyczaj polewania wodą w drugi dzień świąt wielkanocnych. Lany Poniedziałek niegdyś był praktykowany głównie na wsiach. Dziś jest on również popularny w miastach. Polewanie wodą obecnie ma zupełnie inne znaczenie, niż dawniej. 


Śmigus-dyngus i panny na wydaniu

Lany poniedziałek- wielkanocny zwyczaj oblewania wodą

Śmigus-dyngus to staropolski zwyczaj. Pierwsze wzmianki o tym wielkanocnym zwyczaju pochodzą XV wieku. Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje. Śmigus było to okładanie się gałązkami z wierzb lub palmami oraz oblewanie wodą po nogach. Zwyczaj ten miał służyć oczyszczeniu, odpędzeniu chorób oraz grzechu. Natomiast dyngowanie polegało na wykupywaniu się pisankami od lania.  

Słowianie wierzyli w to, że oblewanie wodą sprzyja płodności. W związku z tym najczęściej oblewano więc panny na wydaniu. Zwyczaj oblewania wodą był więc w pewnym stopniu formą zalotów. Śmigus-dyngus znacznie częściej był praktykowany na wsiach, gdzie do oblewania wodą służył cebrzyk. Nabierano nim wodę z potoków oraz studni. W późniejszym czasie używano wiadra. 

Lany poniedziałek- wielkanocny zwyczaj oblewania wodą

Śmigus-dyngus dziś

Dziś Śmigus-dyngus to forma zabawy, w której udział może wziąć każdy. Wielkie wiadra zastąpiono psikawkami  na wodę w kształcie pistoletów, zajączków wielkanocnych, czy też pisanek. 

Lany poniedziałek- zwyczaj polewania wodą

Dżentelmeni polewają kobiety delikatnymi perfumami.

Lany poniedziałek- wielkanocny zwyczaj polewania wodą

Obecnie polewamy się nie tylko w gronie znajomych. Strumieniem wody można oberwać od zupełnie obcej osoby. 

Polewanie wodą w w Śmingusa-Dyngusa – łamanie przepisów prawa

Lany poniedziałek- wielkanocny zwyczaj polewania wodą

Śmigus-dyngus to fajna zabawa. Jeśli jednak osoba, która jest oblewana sobie tego nie życzy, mamy do czynienia z łamaniem prawa. Zabrania się oblewania przypadkowych przechodniów wodą, wdzierania z wodą do klatek oraz mieszkań, zrzucania balonów wypełnionych z wodą z balkonów na ludzi oraz z mostów na auta. Czynności takie mogą się zakończyć mandatem za naruszenie nietykalności cielesnej, zniszczenie mienia, czy też nawet za narażenie czyjegoś zdrowia i życia. 

Lany poniedziałek- wielkanocny zwyczaj polewania wodą

Za szkody wyrządzone przez dzieci w Lany Poniedziałek odpowiedzialność ponoszą rodzice. 

A wy przygotowaliście już balony z wodą? ;-))))

Komentarze