Praca w opiece – zadbaj o czas wolny

 

Praca w opiece w Niemczech to ciekawa alternatywa dla osób, które mają problemy ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w Polsce. Praca za granicą może być również wspaniałą przygodą dla osób młodych oraz wszystkich tych, którzy są ciekawi świata. Podróże kształcą. Wyjeżdżając za granicę spotykamy się z nową kulturą, mentalnością oraz z językiem obcym. Poznajemy interesujących ludzi, oryginalne potrawy, wspaniałe zabytki oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy. 

Niestety branża opiekuńcza - nie wiedzieć czemu, rządzi się własnymi prawami. Agencje pracy dla opiekunów nie walczą o swoich pracowników. Chcesz mieć czas wolny, musisz zadbać o to sam.

Praca w opiece w Niemczech - czas pracy

Ile godzin powinna pracować opiekunka osób starszych w Niemczech? Agencje pracy dla opiekunów zamieszczają w umowach zawieranych z opiekunami godziny pracy. Niestety niektóre firmy pośredniczące oraz same opiekunki twierdzą, że są one fikcją. Umowa zlecenie nie jest fikcją. Jeśli mamy w niej napisane, że pracujemy 40 godzin tygodniowo, należy zadbać o to, aby czas pracy był przestrzegany. 

Obowiązkiem opiekunki jest zorganizowanie dnia w taki sposób, aby zmieścić się w określonych godzinach pracy. Jak to zrobić? Niezwykle ważny jest plan dnia - nie tylko dla opiekunki, ale i dla seniora. Jest to szczególnie ważne na nowych sztelach. Część seniorów żyje według określonego planu dnia. Trafiając w takie miejsca jest dużo łatwiej zaplanować pracę oraz wypoczynek. Trudniej bywa w miejscach, gdzie podopieczna uważa, że to ona będzie decydowała o tym, co oraz kiedy będzie robiła i liczy na to, że opiekunka będzie "tańczyła" tak, jak seniorka jej zagra. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy wyjaśnić, że opiekunów obowiązuje czterdziestogodzinny tydzień pracy. Paragrafy o tym, ile wynosi czas pracy opiekuna osób starszych oraz ile czasu wolnego przysługuje opiekunowi (po niemiecku oraz po polsku) znajdziesz tutaj. Opiekun musi mieć możliwość planowania tego, w jaki sposób rozłoży sobie swoją pracę. W przeciwnym razie nie sposób będzie zapanować nad godzinami pracy. 

Nowa sztela

Jeśli jest się pierwszą opiekunką na szteli i seniorka żyła długi okres czasu według własnego widzimisię, powinniśmy dać sobie odrobinę czasu na zaplanowanie dnia, czy tygodnia. Warto kilka dni przyglądać się, jakie nawyki ma seniorka i spróbować pogodzić je z własnymi, stwarzając wspólny plan dnia, który będzie satysfakcjonujący dla dwóch stron. Jak zmieścić się w 40 godzinnym tygodniu pracy, dowiesz się tutaj. Nie da się ukryć, że czasami może to być bardzo trudna przeprawa. Czas, jaki powinniśmy dać sobie na ustawienie szteli to 7-10 dni. 

Jak ustawić sztelę

Do ustawienia szteli potrzebna jest dyplomacja. Opiekunka powinna również potrafić określać priorytety. Zakres obowiązków opiekunów jest bardzo szeroki. Aby zmieścić się w czasie pracy, należy wybierać między ważnymi obowiązkami oraz tymi mniej ważnymi. Najważniejsze obowiązki dotyczą zdrowia oraz dobrego samopoczucia seniora - powinien on być czysty, najedzony oraz aktywny. Musimy uszanować jego nawyki, zadbać o to, aby utrzymywał kontakty socjalne. Prace związane z opieką nie powinny przeważać nad pracami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Zakupy, pranie, prasowanie oraz prace porządkowe powinniśmy rozłożyć w taki sposób, aby w domu było czysto. Aby zmieścić się w czasie pracy, trzeba być dobrze zorganizowanym. 

Praca w opiece - do domu przychodzi sprzątaczka, ogrodnik...

Niestety bardzo często spotykam się z tym, że pracownicy osoby chorej na demencję wykonują jej polecenia. Najczęściej ma to miejsce, gdy seniorka ma całą świtę służby - ogrodnika, sprzątaczkę, kucharkę, dozorcę i jeszcze kilka osób, które przychodzą na parę godzin. Osoby takie nie sprzeciwiają się osobie chorej na demencję. Opiekunka trafiając na taką sztelę stoi przed ogromnym wyzwaniem. Jest pierwszą osobą, która sprzeciwia się zamożnej damie. Otoczenie, nie rozumiejąc choroby, przygląda się nieufnie, ocenia i potępia. Należy jednak pamiętać, że opiekunka osób starszych nie wróci po kilku godzinach pracy do swojego domu. Nie może sobie więc pozwolić na to, że będzie wykonywała polecenia demencyjnej podopiecznej, która co pięć minut zmienia zdanie i nie pamięta, co zostało już zrobione, jakie ma terminy oraz w jakim celu towarzyszy jej opiekunka. Nie dość, że byłoby to niezwykle stresujące dla opiekunki, tak naprawdę nie ruszyłaby ona ze swoją pracą do przodu. 

40 godzin w tygodniu to zaledwie 6,5 godzin pracy dziennie przez 6 dni w tygodniu. 6,5 godzin pracy, które są wyczerpujące. Dlatego pracując jako opiekun osób starszych, musisz zadbać o to, żeby mieć jeden dzień wolny w tygodniu. 

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech - "nie zapytałaś o dzień wolny"

Niestety często kieruje nami strach. Przyznam szczerze, że miałam kilka szteli, gdzie zabrakło mi odwagi, aby zapytać o dzień wolny. Całkiem niedawno po miesiącu pracy w rozmowie z pracownikiem seniorki, który był odpowiedzialny za zatrudnienie opiekunki, wyszło na jaw, że w umowie z agencją mieli oni zapisany dzień wolny dla opiekunki. Agencja pracy, z którą podpisałam umowę, zaprzeczała, że rodzina ma obowiązek zorganizowania dnia wolnego dla opiekunki. Gdy zapytałam Niemców wprost, dlaczego nie miałam dnia wolnego, odpowiedzieli, że nie pytałam i myśleli, że coś tam - mętne tłumaczenie. Zaczynając sztelę napotkałam mnóstwo problemów wynikających z tego, że podopieczna otaczała się liczną służbą, a jej syn nie był w ogóle zainteresowany tym, co opiekunka ma do powiedzenia. W związku z tym ustawiłam je jedynie na tyle, aby przetrwać okres, na jaki podpisałam umowę. W efekcie końcowym wypowiedziałam umowę zachowując okres wypowiedzenia i zjechałam przed czasem - aczkolwiek krzywda mi się tam nie działa. Nie mogłam jednak znieść braku kontaktu z synem podopiecznej i jak się okazało słusznie. Gdyby ze mną rozmawiał, prawdopodobnie byłoby to jedno z najlepszych miejsc pracy. Dziś postąpiłabym zupełnie inaczej - potrząsnęłabym synem seniorki i powiedziałabym: chcesz mieć opiekunkę, to musisz z nią rozmawiać, a nie liczyć na to, że dogada się ona z twoją matką i jej służbą. 

Praca w opiece w Niemczech - jeden dzień wolny w tygodniu

Minęło trochę czasu i trafiłam na kolejne zlecenie. Po tygodniu stwierdziłam, że muszę zapytać o wolny dzień. Seniorka jest bowiem bardzo absorbująca i pomimo że w ciągu dnia mam sporo czasu wolnego, brakuje mi siły, żeby wyjść na miasto. Nie zamierzam natomiast wyjeżdżać do Niemiec jedynie do pracy w opiece. Chcę wykorzystać te wyjazdy do poznawania ciekawych miejsc oraz do odpoczynku. Czaiłam się, jak to mam w zwyczaju - zwłaszcza, gdy bardzo mi na czymś zależy. Ponieważ nikt nie wspominał o dniu wolnym, a seniorka nie ma rodziny, dedukowałam, że może zapytam chociaż o połówkę dnia. Po pewnym czasie stwierdziłam, że należy zapytać o tyle czasu wolnego, ile mi się należy. I co się stało?

"Ależ oczywiście, że może mieć Pani jeden dzień w tygodniu wolny albo dwie połówki. Od początku było tak planowane."

Jaki z tego wniosek? 

W sumie nigdy nie spotkałam się z odmową, gdy zapytałam o dzień wolny. Nie wiem, dlaczego czasami brakuje mi odwagi, aby poruszyć ten temat. Nie rozumiem też, dlaczego nie dbają o to agencje pracy. Przecież im byłoby znacznie łatwiej. Gdyby wszystkie agencje miały zapisane w umowach, że opiekunowi należy się dzień wolny i utwierdzały w tym opiekuna, nikt nie musiałby się czaić, aby zapytać o dzień wolny w opiece. 

Komentarze