Ból zębów – 5 rzeczy, o których większość dentystów nie mówi swoim pacjentom

 Ból zęba
Uporczywy ból zębów to ostatni dzwonek. Coroczna wizyta kontrolna u dentysty powinna być standardem. Niektórzy decydują się na termin u stomatologa dopiero wówczas, gdy pojawia się pierwszy ból. Plombowanie zęba związane jest z dużym dyskomfortem. Zignorowanie bólu może prowadzić do leczenia kanałowego, a nawet do utraty zęba. Jednak co zrobić, gdy odczuwamy ból zęba, a dentysta nie może znaleźć przyczyny?


Nici dentystyczne kontra szczoteczki międzyzębowe

Czyszczenie miejsc między zębami jest niezwykle ważne dla zdrowych zębów. Świetnie nadają się do tego nici dentystyczne. Nitkowanie zmniejsza ryzyko występowania problemów tj.:
  • gromadzenie się kamienia nazębnego;
  • powstawanie ubytków w z związku z trudnością dotarcia w niektóre przestrzenie podczas mycia zębów;
  • stan zapalny dziąseł. 
Nici dentystyczne należy używać delikatnie, aby nie podrażniać wrażliwych dziąseł. 

Jeśli mamy wyleczone zęby, ale odczuwamy ból zębów, warto zamienić nici dentystyczne na szczoteczki międzyzębowe. Uszkodzone dziąsła mogą być bowiem powodem bólu zębów. Do wyboru mamy szczoteczki o różnej grubości. Również takie, które będą pasowały w najmniejsze szczeliny. Szczoteczki międzyzębowe możemy używać wielokrotnie. Wystarczy po użyciu przemyć je szczoteczką z pastą, którą myliśmy wcześniej zęby. 

Cienkie szkliwo przyczyną bólu zębów

Cienkie lub uszkodzone szkliwo
Kolejną przyczyną bólu zębów może być cienkie szkliwo. Jak wzmocnić szkliwo zębów? Na rynku dostępne są pasty do zębów zawierające sztuczne szkliwo. Ich regularne stosowanie wzmacnia szkliwo. Jeśli przyczyną bólu jest cienkie szkliwo, ból znika już po kilku dniach stosowania odpowiedniej pasty do zębów. 

Bruksizm - nakładka na zęby

Co to jest bruksizm? Bruksizm to inaczej niekontrolowane zgrzytanie zębami. Najczęściej ma ono miejsce podczas snu. Zgrzytanie zębami sprzyja szybszemu niszczeniu zębów. Bruksizm może powodować także ból zębów. Jak zapobiec negatywnym skutkom zgrzytania zębami? Dla osób cierpiących na bruksizm zalecane jest stosowanie nakładki na zęby przeciw zgrzytaniu. Nakładka na zęby występuje także pod nazwą szyna relaksacyjna na bruksizm. Nakładka na zęby na noc powinna być idealnie dopasowana. Do wyboru mamy dwa rodzaje nakładek:
  • nakładka na zęby miękka – można ją nabyć w sklepie medycznym;
  • nakładka na zęby twarda – wykonuje ją stomatolog.
Szyny na zęby wykonywane przez stomatologów są znacznie trwalsze. 

Jak dbać o nakładkę na zęby

Do mycia nakładki na zęby nie zaleca się stosowania pasty do zębów. Może ona mieć zbyt silne działanie. Szyny na zęby wystarczy umyć delikatnym mydłem w płynie i dokładnie wypłukać. 

Stan zapalny dziąseł

Ból zębów może być skutkiem stanu zapalnego dziąseł. Profilaktyka zapalenia dziąseł polega na właściwej higienie jamy ustnej, czyli na regularnym myciu zębów (także szczelin między zębami). W profilaktyce, ale i w leczeniu stanu zapalnego dziąseł pomocna jest specjalna pasta do zębów, płyn do płukania jamy ustnej lub szałwia

Źle wykonane leczenie kanałowe

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba po leczeniu kanałowym trwający kilka dni lub nawet tygodni może świadczyć o tym, że zostało ono źle wykonane. Co może być powodem złego leczenia kanałowego? To trudny zabieg. Wpływ na właściwe przeprowadzenie zabiegu mogą mieć:
Aby temu zapobiec warto zdecydować się na leczenie kanałowe u endodonty. Kto to jest endodonta? Jest to stomatolog, który zajmuje się endodoncją. Co to jest endodoncja? Endodoncja to leczenie kanałowe pod mikroskopem. Specjalistyczny sprzęt pozwala na dokładne oczyszczenie kanałów. 

Co zrobić, jeśli po leczeniu kanałowym boli nas ząb? Koniecznie należy skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadził leczenie. Jeśli dentysta rozkłada bezradnie ręce, a nie był to stomatolog endodonta, powinniśmy udać się do endodonty. Co jeśli ból po wizycie i leczeniu u endodonty nie ustępuje? Być może problem tkwi gdzie indziej! – Patrz wyżej.

Ból zęba jest bardzo uciążliwy. Zbyt późno podjęte lub nieodpowiednie leczenie może doprowadzić do utraty zęba. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Sprawdzony stomatolog nie tylko podejmie się leczenia naszych zębów, ale będzie służył radą odnośnie dbania o zdrowe zęby oraz dziąsła. 

Komentarze