Lęk przed dentystą? Sprawdź, których zabiegów obawiają się pacjenci.

Artykuł gościnny

Wizyta u dentysty - jak pokonać strach

Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie dla niejednego. Mimo iż medycyna stomatologiczna stale inwestuje w rozwój i nowoczesne sprzęty, to wciąż pozostają pacjenci oporni na pomoc. Zazwyczaj lęk wynika ze złych doświadczeń w dzieciństwie. Strach przed dentystą w białym fartuch ze strzykawką w ręku i odgłosem wierteł sprawia, że nawet w życiu dorosłym uraz nie ustępuje.


Zabiegi dentystyczne, które dla wielu są przekleństwem

Psychika działa na kreatywność i odwrotnie, jednakże nawet w nowoczesnej medycynie mimo dostępu do metod bezinwazyjnych i znieczuleń wciąż są zabiegi, które mrożą krew w żyłach. Być może nie spowodują ucieczki z fotela dentystycznego, ale nie działają zbyt zachęcająco, a w konsekwencji często są bez końca odkładane na później. 

Zęby mądrości – zostawić, czy usunąć

Ósemkowy problem – ząb mądrości brzmi dumnie, dopóki nie zaczyna dawać się we znaki. Ból ósemki dla wielu bywa nie do zniesienia, ale często decyzja o wizycie u dentysty jest odwlekana, ponieważ większość osób wie, że usunięcie zęba mądrości może przysporzyć wiele problemów i bólu podczas wyrywania. Bywa, że sytuacja kończy się u specjalisty zajmującego się chirurgią stomatologiczną.

Znieczulenie u dentysty

Igła w akcji – znieczulanie miejscowe wykonywane tradycyjną igłą to jeden z najbardziej nieznienawidzonych momentów przez pacjentów. Co ciekawe wiele osób nie odczuwa delikatnego ukłucia, tylko obawia się po prostu igły.

Próchnica zębów oraz borowanie

Próchnica w natarciu – próchnica to największy problem, który powinien być pod kontrolą od samego początku. Zabieg polegający na usunięciu próchnicy z tkanki zęba nazywany jest borowaniem i to właśnie tutaj zaczynają się największe obawy. Dentysta wykonując zabieg, stosuje specjalną wiertarkę. Charakterystyczny dźwięk to pierwszy krok do lęku, a tuż po wprowadzeniu wiertła do jamy ustnej zaczyna się uzasadniona obawa przed bólem. Nie zawsze ból będzie obecny, ale borowanie nie należy do przyjemnych zabiegów.

Proteza zębowa oraz aparat ortodontyczny 

Odcisk zęba - odciskanie wycisku górnych zębów, to zabieg konieczny do stworzenia modelu szczęki lub odpowiednio dopasowanego aparatu ortodontycznego. Sam zabieg nie boli, ale masa umieszczana w jamie ustnej jest mało komfortowa i bywa, że prowadzi do odruchów wymiotnych.

W potrzasku - aparat ortodontyczny to najczęściej konieczność nie tylko estetyczna, ale i zdrowotna. Krzywy zgryz, szpara między zębami i szereg innych wad prowadzą do problemów w życiu codziennych. Mimo świadomości i chęci poprawy pacjent pozostaje w potrzasku, ponieważ aparat już na wstępie rodzi problemy i dyskomfort. Trudno przyzwyczaić się do ciała obcego w jamie ustnej. Bolesna jest chwila nałożenia aparatu oraz pierwsze dni użytkowania.

Jak pokonać lęk przed dentystą?

Lęk zazwyczaj jest barierą psychiczną. Idąc do dentysty, projektujemy pewną wizję i nakręcamy się na wysoki wskaźnik bólu, co najczęściej jest błędem. Regularne wizyty u stomatologa z pewnością pozwolą na ograniczenie bolesnych zabiegów do minimum. Współczesna medycyna znajduje coraz więcej możliwości prowadzących do ograniczania inwazyjnych i bolesnych zabiegów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę www.bozenawojtczak.pl/ specjalizującej się w chirurgii stomatologicznej

Komentarze