Dlaczego koordynatorzy nie stają na wysokości zadania

Praca w opiece w Niemczech - sztele mina

Dobry koordynator ds. opiekunek poszukiwany! Dobra agencja pracy dla opiekunów osób starszych to zaledwie połowa sukcesu – a nawet jedynie 1/3. Dobra sztela zależy także od postawy rodziny seniora. Jeśli trafi się nam sztela mina, uratować może nas koordynator. Tymczasem jedna agencja pracy współpracuje z kilkoma koordynatorami. Dobry koordynator dba o interesy wszystkich stron – pracodawcy, seniora oraz opiekunki. Dla pozostałych liczy się jedynie rodzina seniora oraz zawartość ich skarbonki.


Jak zostać koordynatorem ds. opiekunek osób starszych w Niemczech


Czy zastanawialiście się, kto może stać się koordynatorem ds. opiekunek w Niemczech? Agencje pracy dla opiekunów osób starszych potrzebują osób, które są na miejscu, czyli w Niemczech. W rzeczywistości koordynatorem może zostać więc każdy, kto mieszka w Niemczech

Z jakich powodów Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę? 

Praca za granicą dla ludzi z wykształceniem

Niektórzy Polacy robią karierę za granicą. Kształcą się w Polsce i wyjeżdżają z naszego kraju. Inni zdobywają wykształcenie za granicą i tam zostają dostrzegając więcej możliwości poza granicami naszego kraju. 

Małżeństwo z Niemcem – z miłości lub z rozsądku

Wanda Niemca nie chciała, ale część osób decyduje się na życie i pracę za granicą z powodu miłości. Są to odważni ludzie, którzy za miłością poszliby na koniec świata. Inni na siłę szukają tej "miłości" wierząc w to, że związek z Niemcem zapewni im dostatnie życie.

Praca w Niemczech dla mężczyzn i kobiet 

Największa część Polaków wyjeżdżających do pracy w Niemczech to ludzie, którzy chcą się dorobić. Wyjeżdżają oni "za chlebem". Nie da się ukryć, że dla obcokrajowców zarezerwowane są niezbyt popularne branże. 

Praca na budowie, produkcji oraz u rolnika

Na mężczyzn czeka najczęściej praca w Niemczech na budowie lub u rolnika. Możliwa jest także praca na produkcji. Poszukiwani do pracy w Niemczech są także:

  • spawacze;
  • elektrycy;
  • mechanicy;
  • zawodowi kierowcy.
Cztery wymienione wyżej zawody wymagają jednak już pewnych umiejętności oraz doświadczenia. 

Praca w Niemczech w hotelu, restauracji oraz w opiece

Polska kobieta w Niemczech zatrudniana jest jako:
  • sprzątaczka;
  • opiekunka;
  • kelnerka;
  • pomoc kuchenna. 
Niby są to zawody, jak każdy inny. W Polsce również ludzie pracują w wyżej wymienionych zawodach. Niestety za granicą człowiek często zmuszony jest do pracy za dużo niższą stawkę, niż dostają obywatele danego kraju. Pracuje się na niekorzystnych umowach (Gerwerbe, Minijob, umowa zlecenie). Jeszcze kilka lat wstecz pracowano głównie na czarno. Aby opłacało się pracować w Niemczech, ludzie ci pracują po kilkanaście godzin dziennie, mieszkają w opłakanych warunkach mieszkalnych, oszczędzają na jedzeniu, nie pozwalają sobie na zbędne wydatki tj. wyjście do restauracji, czy do kina. Żyjąc w taki sposób przez kilka lat mogą się dorobić – ale nie koniecznie. Wydatki gonią bowiem wydatki... 

Praca koordynatora ds. opiekunek w Niemczech

I nagle branża opiekuńcza w Niemczech przeżywa wielkie bummmm. I ci wszyscy ludzie, którzy przez lata próbowali się dorobić w Niemczech, którzy odmawiali sobie wszystkiego, którzy byli ludźmi drugiej kategorii, mogą stać się koordynatorami ds. opiekunów. I stają się koordynatorami! Tylko jak mają oni walczyć o prawa opiekunów osób starszych, skoro latami nie potrafili zadbać o poszanowanie własnych praw? 

Sztela mina – wizyta koordynatora na szteli

Nigdy nie zapomnę wizyty na szteli pewnej pokornej pani koordynator. Kobieta w wieku emerytalnym, dukająca w języku niemieckim oraz wspierająca się podczas mówienia rękoma, zamiast zadbać o moje interesy, o mały włos dołożyłaby mi pracy. Dlaczego? Bo lata wcześniej, żeby nie stracić posady, uprałaby gacie synalka podopiecznej, upiekłaby mu ciasto, pomyła okna i kto wie, co jeszcze byłaby w stanie zrobić. I jak taka kobieta miała walczyć o moje interesy? Pytanie syna podopiecznej po wizycie: "Co ona właściwie chciała?".  No właśnie! Co ona chciała? Przyszła odbębnić wizytę, ponieważ zgłaszałam polskiej agencji problem.

Zdarza się, że koordynator ds. opiekunek sam był "niewolnikiem" w Niemczech, zanim stał się koordynatorem. Dlatego nie chce i nie potrafi walczyć o opiekunów. 

Praca koordynatora ds. opiekunów – pieniądze ponad wszystko

Jak podpisać umowę z niemiecką rodziną? Nie chcę umniejszać pracy koordynatora. Z pewnością jest to trudna praca. Nie wystarczy znaleźć klientów biznesowych. Zainteresowanie opiekunkami osób starszych w Niemczech jest ogromne. Dużym wyzwaniem może być jednak zachęcenie niemieckich rodzin do podpisania umowy właśnie z tą, a nie inną agencją pracy dla opiekunów. Konkurencja jest bowiem duża. I tu zaczynają się schodki...

Opieka całodobowa to furtka do handlu ludźmi. Niekoniecznie trzeba kłamać, aby przekonać Niemca, że otrzyma on pracownika świadczącego usługi przez całą dobę. Wystarczy udzielać niejednoznacznych odpowiedzi. Mały problem, jeśli po podpisaniu umowy – w razie problemów, koordynator weźmie na klatę pojawiające się na szteli problemy i sprostuje fakty, które podczas podpisywania umowy mogły zostać źle zrozumiane. Gorzej jeśli koordynator, nie chcąc stracić klienta biznesowego, będzie dalej brnął w to bagno ignorując wszelkie prawa opiekunów osób starszych w Niemczech. 

"Roszczeniowy" opiekun wymieniany jest na nowego – mniej roszczeniowego

Koordynator ignorujący potrzeby opiekunów, a przede wszystkim ich prawa, wychodzi z założenia, że polskie agencje pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech wyczarują mu z kapelusza niezliczoną ilość opiekunów. Tymczasem agencje pracy mają ograniczoną liczbę opiekunów. Z powodu niezadowolenia ze współpracy rotacja opiekunów w agencjach pracy za granicą jest spora. Rzadko powodem niezadowolenia są same umowy. Co prawda często są one niekorzystne dla opiekunów. Większym problemem dla opiekunów jest jednak znalezienie dobrej szteli oraz reakcja firmy na zgłaszane problemy, czyli zaangażowanie koordynatora oraz jego zdolności do rozwiązywania problemów na szteli. 

Jeden koordynator na dwudziestu koordynatorów jest coś wart

Z własnego doświadczenia wiem, że trudno jest o dobrego koordynatora. Prze 8 lat pracy w opiece w Niemczech miałam przyjemność współpracować z dwoma koordynatorami, którzy potrafili stanąć na wysokości zadania. Pracowałam już dla ponad 40 agencji pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech. Rachunek jest prosty. Jeden koordynator na dwudziestu koordynatorów jest coś wart. 

Lekceważący stosunek koordynatora do opiekunki osób starszych z Polski


Uniżoność koordynatora w stosunku do klienta biznesowego, od którego zadowolenia zależy stan portfela koordynatora to jedno, a jego lekceważący stosunek do opiekunki osób starszych z Polski to drugie. Niestety koordynatorzy często mają opiekunki za istoty ułomne. Z góry zakładają oni, że opiekunka nie ma racji. Jeśli nawet ją ma, to nie będzie ona potrafiła zadbać o własne interesy np. wypowiadając umowę w trybie natychmiastowym, czy też oddając sprawę do sądu. W związku z tym w pełni świadomi tego, że gwałcone są prawa opiekunki, nie zabiegają oni o to, aby warunki pracy oraz życia na szteli uległy poprawie. Zdaniem wielu koordynatorów opiekunka powinna być wdzięczna za możliwość pracy. Wystarczy spojrzeć na udzielających się na forach koordynatorów, na prowadzone przez nich grupy typu Czarna lista opiekunów osób starszych w Niemczech oraz na treść wpisów na owych grupach. Gdy człowiek czyta, za co opiekunka może trafić na czarną listę opiekunów, włos się jeży! 

Oczywiście nie należy wrzucać wszystkich koordynatorów ds. opiekunów do jednego worka. Są nieliczne wyjątki, które znacznie wyróżniają się na tle pozostałych. 

Agencje pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech muszą być tego świadome, że im gorszych koordynatorów będą one miały, tym bardziej zdesperowane oraz mniej umiejętne opiekunki będą zasilały ich szeregi. Dobry koordynator przyciągnie natomiast dobre opiekunki. Być może, jak to przyjęło się mówić, będą to "roszczeniowe" opiekunki. Skoro jednak wiele wymaga się od opiekunów może warto wymagać także od Niemców? 

W jakim kierunku będziemy zmierzać – w kierunku niewolnictwa i obozów pracy, czy może jednak w kierunku godnej pracy?

Komentarze