Praca w opiece w Niemczech – wybór, czy konieczność

 Czy opłaca się pracować w opiece w Niemczech

Praca w opiece w Niemczech to wybór wielu Polaków. Ścieżki przecierały kobiety w wieku emerytalnym. Dziś jako opiekunowie osób starszych wyjeżdżają również młodzi ludzie. Coraz częściej spotyka się także opiekunów. Kto pracuje z wyboru, a kto jest do tego zmuszony? Młodzi stawiają na przyszłość i chcą mieć pieniądze na start. Emerytki mówią o powołaniu, zadowoleniu oraz o tym, że pracują dla przyjemności, bo w domu mają wszystko – łącznie z ogrzewaniem podłogowym. 

Praca w opiece w Niemczech  dorabianie do emerytury

Większość z nas nie może doczekać się do emerytury. Dzieci będą odchowane. Będziemy mieli mnóstwo czasu. Finansowo również będzie lżej. W końcu przez całe życie "odkładamy do skarpetki". Planujemy sielskie życie – najlepiej na wsi, w małym domku nad jeziorem... Niektórzy marzą o podróżach, na które teraz nie mają czasu. Jak ma się to do rzeczywistości?

Polscy emeryci (głównie kobiety) dorabiają do swojej skromnej emerytury pracując w charakterze opiekuna osób starszych w Niemczech. Kto z was wyobraża sobie tak swoją przyszłość? Kto marzy o takiej emeryturze? Tymczasem wiele z tych kobiet uważa, że jest to ich wybór, że robią to, bo lubią... Na ile jest to wybór, a na ile konieczność? Uważam, że nikt (no może są nieliczne wyjątki, które potwierdzają regułę), kto miałby wystarczająco wysoką emeryturę nie zdecydowałby się na wyjazd do pracy w opiece. Ogromny odsetek emerytek twierdzi, że jest to ich wybór. Czy wybór, gdy nie ma w czym wybierać, naprawdę jest wyborem? Zapraszam wszystkie panie oraz panów na emeryturze do udziału w poniższej sondzie. Wyniki sondy pokażą nam, ile osób pracuje z wyboru, a ile osób nie miało innego wyboru i zdecydowało się na tą pracę tylko ze względu na pieniądze. 

Praca w opiece w Niemczech – czy młodzi ludzie mogą mówić o wolnym wyborze

Czy młoda osoba powinna podejmować się pracy w opiece w Niemczech? Czasami spotykam się ze stwierdzeniami, że młodzi powinni żyć pełnią życia, a nie opiekować się starszymi osobami. Jak tu żyć pełną życia, gdy młodych ludzi nie stać na własne mieszkanie? Czy nie lepiej poświęcić kilka lat na pracę w opiece, aby później żyć pełnią życia? Z dala od własnym rodziców – samodzielnym życiem? Każdy ma prawo do tej pracy. Niestety uważam, że zarówno w przypadku emerytek, jak i młodych ludzi ciężko mówić tu o wolnym wyborze. Jaką inną alternatywę mają młodzi ludzie? Zwłaszcza ci, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziców (mentalne oraz finansowe)? Gdy nie mają znajomości? Gdy pochodzą ze stron, w których ciężko jest o dobrą pracę? Także zapraszam do udziału w sondzie wszystkich tych, którzy mają "wybór" pomiędzy pracą w Polsce, a pracą w Niemczech.

Praca w opiece w Niemczech – kto hamuje dobre zmiany w opiece

Zakładając, że zmiany w opiece w Niemczech są konieczne, jak uważacie – kto je hamuje?


W pewnym stopniu jest to prowokacja, która ma na celu zmusić niektórych do myślenia. Trzecia sonda to wręcz sianie niezgody między nami opiekunami. Niestety od lat obserwuję, jak rynek pracy za granicą psują napływający z Polski rodacy. W Polsce "pan/ pani wielką gębą". W Niemczech potulny baranek. 

Przed podobnym dylematem stoją obecnie pracownicy z Ukrainy, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji. 

Komentarze