Blaty granitowe, czyli jak dodać smaku swojej kuchni. Ile kosztuje blat z kamienia granitowego?

Artykuł gościnny
 Jakie blaty kuchenne są najlepsze

Kuchnię nazywamy często sercem domu. Wyposażając to pomieszczenie, musimy pomyśleć o wielu rzeczach. Spędzamy dużo czasu nad katalogiem w poszukiwaniu wymarzonych mebli. Wybieramy kuchenkę, lodówkę, zlew. Planujemy, gdzie postawimy gofrownicę, mikser czy nowy ekspres do kawy. Zanim jednak zajmiemy się takimi czynnościami, jak rozstawianie sprzętów i wypełnianie szuflad sztućcami, musimy wybrać odpowiednie blaty. To na nich ustawimy toster czy stojak z przyprawami. Na nich będziemy przygotowywać posiłki. To one będą jako pierwsze rzucać się w oczy, gdy przekroczymy próg kuchni. Dlaczego więc nie zainwestować w blaty, z których będziemy w pełni zadowoleni? Użyteczne, a zarazem piękne i eleganckie? Takie właśnie są blaty kuchenne z granitu.

Granit jako materiał na blat kuchenny. Co warto wiedzieć o granicie?

Granit to skała magmowa, co oznacza, że powstaje podczas stygnięcia lawy wulkanicznej. Jako że proces ten odbywa się w temperaturze 1400 stopni Celsjusza, samoistnie nasuwa się skojarzenie, że kamień ten powinien być odporny na wysoką temperaturę. I właśnie tak jest! Właściwość ta bardzo ułatwia pracę w kuchni, ponieważ dzięki niej możemy stawiać gorące naczynia bezpośrednio na blacie, nie korzystając z żadnych specjalnych podkładek. A jeśli coś nam się przypadkowo rozleje? Przecież przy gotowaniu może nam kapnąć sos czy mleko. Bez obaw – granit nie odbarwi się ani nie nasiąknie. Nie zrobi nam przykrej niespodzianki, jak mają w zwyczaju blaty z płyty MDF, które potrafią napuchnąć od wilgoci. Blat kuchenny z kamienia wystarczy przetrzeć zwilżoną szmatką i problem z głowy. Warto wspomnieć o jeszcze jednej właściwości granitu, a konkretnie o jego wytrzymałości i odporności na zarysowania. Kamień jest bardzo twardy i nie musimy obawiać się, że zbyt szybki ruch noża uszkodzi powierzchnię.

Blaty kuchenne z granitu

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Krzesła barowe w nowoczesnych wnętrzach.

Czyszczenie i pielęgnacja. Jak sprawić, żeby blat granitowy służył nam przez długie lata?

Mogłoby się wydawać, że skoro granit ma tyle zalet, to znaczy, że musi wymagać wiele troski. Nic bardziej mylnego! Jak zostało wyżej wspomniane, granit jest materiałem bardzo wytrzymałym, a więc niezmiernie praktycznym. Trudno go uszkodzić, nie nasiąka ani się nie odparza. Wszelkie zanieczyszczenia powstałe podczas przygotowywania posiłków można bardzo łatwo usunąć, przecierając blat gąbką lub ściereczką. Zaschniętych plam możemy się pozbyć za pomocą drapaka, takiego samego jak do czyszczenia płyt grzewczych. Każdy miłośnik gotowania (a zarazem antyfan sprzątania po nim) może więc odetchnąć z ulgą. Jeśli natomiast chodzi o bardziej długodystansowe działania, mające na celu utrzymanie kamienia w dobrej kondycji, należy raz na jakiś czas zabezpieczyć nasz blat granitowy przy użyciu jednego z dostępnych na rynku impregnatów. Częstotliwość takich zabiegów uzależniona jest od rodzaju i powierzchni kamienia, jednak raczej nie wykonuje się ich częściej niż raz do roku.

Blaty kuchenne z granitu cena

Skąd wiadomo, że granit będzie pasował do naszych mebli? Kilka słów o wzorach i kolorach

Kamienne blaty wyglądają bardzo elegancko i dodają uroku każdej kuchni. Niektórzy mogliby się jednak zastanawiać nad tym, czy granit będzie pasował do ich mebli i ogólnego wystroju pomieszczenia. Odpowiedź brzmi: tak! Blaty granitowe występują w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Każdy będzie w stanie dobrać dla siebie odpowiedni odcień i rodzaj wzoru. Zależy nam na czarnym kamieniu z jaśniejszymi akcentami? Proszę bardzo. A może bardziej interesują nas brązy lub szarości? Również nie ma sprawy. Podobnie wygląda kwestia faktury kamienia. Ktoś może sobie życzyć kamień matowy, a kto inny preferował będzie granit polerowany. I to również nie stanowi problemu – w każdym przypadku uda się spełnić oczekiwania klienta i znaleźć blat idealnie pasujący do jego kuchni.

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego

Ile kosztuje blat granitowy? Kuchenny blat granitowy – cena

Pozornie może się wydawać, że cena blatów granitowych jest wyższa niż klasycznych blatów, na przykład z płyty MDF. Spójrzmy jednak na sprawę bardziej długodystansowo. Granit, jak zostało wyżej wspomniane, jest bardzo praktyczny, łatwo utrzymać go w czystości i nie musimy się raczej nastawiać na konieczność szybkiej wymiany blatu na nowy ze względu na zużycie. Inwestycja w blaty granitowe jest więc długoterminowa i, patrząc z perspektywy czasu, bardziej opłacalna. Jeśli natomiast chodzi o cenę konkretnego blatu i koszt realizacji zamówienia – sprawa jest uzależniona od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę koszt danego rodzaju granitu (bardziej unikatowe wzory mogą naturalnie kosztować więcej niż inne, łatwiej dostępne) oraz ilość pracy włożonej w jego obróbkę przez kamieniarza. Trzeba bowiem ustalić dokładne wymiary, wyciąć odpowiednią liczbę otworów, dopasować blat do mebli kuchennych, ewentualnie zmatowić lub wypolerować powierzchnię – w zależności od preferencji zamawiającego. Do tego dochodzi koszt dowozu i montażu blatu w domu klienta. Bywa, że montaż dadzą radę wykonać dwie osoby, ale w przypadku większych płyt może być niezbędna większa liczba pracowników. Jak widać, koszt blatu granitowego nie jest jednoznaczna i nie da się jej ustalić bez wiedzy o wszystkich parametrach projektu.

Jedno jest pewne: blat z granitu nadaje kuchni niepowtarzalnego wyglądu i gwarantuje, że dużo przyjemniej będzie nam się przebywało w tym pomieszczeniu. Warto rozważyć inwestycję w blaty granitowe, zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/


Komentarze