Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach owoców oraz warzyw 2021

 Praca w Nemczech przy zbiorach jabłek oraz śliwek

Praca sezonowa w Niemczech 2021 to szansa dla wielu Polaków. Wyjazd za granicę do pracy u niemieckiego Bauera pozwala na solidne podreperowanie domowego budżetu. Wysokie zarobki w Niemczech rzędu 7-8 tysięcy miesięcznie to dla większości pracowników sezonowych z Polski pensje nieosiągalne w kraju. Jak szukać pracy sezonowej? Jak przygotować się do wyjazdu za granicę? O co pytać zgłaszając się na konkretne oferty pracy w Niemczech? Oto najważniejsze wskazówki dla pracowników sezonowych.

Zapoznaj się z artykułem https://www.potrudachdogwiazd.com/2023/08/siesta-w-niemczech-czy-i-kiedy-wejdzie.html.

Ile można zarobić przy zbiorach owoców oraz warzyw w Niemczech – najlepsi pracownicy sezonowi tzw. kombajny

Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach owoców oraz warzyw zawsze cieszyła się wśród Polaków dużą popularnością. Wyjazd do pracy w Niemczech ułatwiają nam nasze położenie geograficzne oraz otwarcie granic w 2007 roku. Niemieccy rolnicy oraz sadownicy bardzo chętnie korzystają z taniej siły roboczej zza wschodnich granic. Polacy nie dość, że najczęściej pracują za minimalną stawkę godzinową, to do tego są bardzo pracowici. Praca na akord jest dla nich jeszcze większą motywacją, niż minimalna stawka godzinowa, która na chwilę obecną wynosi 9,60 euro/h. Na niemieckich plantacjach nie bez powodu mówi się na niektórych pracowników "kombajny". Są to osoby wykonujące pracę daleko wykraczającą ponad normę. W związku z tym otrzymują one sowite wynagrodzenie – ku zazdrości pozostałych. 

Sezonowa praca w Niemczech bez języka przy zbiorach owoców oraz warzyw – kto może podjąć się pracy

Czy do pracy sezonowej w Niemczech przy zbiorach owoców oraz warzyw potrzebna jest znajomość języka niemieckiego

Praca sezonowa w Niemczech to praca również dla osób bez znajomości języka. Najczęściej niemieccy rolnicy mają stałych pracowników z Polski, którzy sprawnie porozumiewają się w języku niemieckim. Na czas zbiorów stali pracownicy piastują kierownicze stanowiska i zarządzają grupą pracowników sezonowych. Nie mniej jednak warto jest znać chociażby podstawy języka niemieckiego.

Czy osoby starsze mogą podjąć się pracy sezonowej w Niemczech przy zbiorach owoców oraz warzyw

Pracownicy sezonowi w Niemczech to ludzie w każdym wieku. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Praca przy zbiorach w Niemczech może być podjęta zarówno przez osoby młode, jak i starsze. Należy liczyć się jednak z tym, że jest to praca bardzo ciężka fizycznie. Do tego niejednokrotnie pracuje się w nieprzyjaznych warunkach pogodowych tj. deszcz, wiatr, słońce oraz o różnych porach dnia. Pracownik sezonowy z Polski z pewnością musi być więc krzepki. Praca sezonowa, często na akord, nie jest przeznaczona dla osób o słabej kondycji fizycznej oraz kruchym zdrowiu.

Praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach owoców oraz warzyw – gdzie szukać ofert pracy

Praca przy zbiorach owoców oraz warzyw w Niemczech – zatrudnienie bezpośrednio u niemieckiego rolnika

Lata wstecz praca przy zbiorach owoców oraz warzyw u niemieckiego rolnika najczęściej była możliwa dzięki poczcie pantoflowej. Polacy, którzy raz trafili do Bauera (przy pomocy znajomych lub odpowiadając na oferty pracy sezonowej w gazetach lub na portalach z ogłoszeniami) , ściągali do pracy swoich znajomych. Do tej pory jest to jedna z najczęstszych metod szukania pracy przez wielu Polaków. 

"Jeśli szukam pracy sezonowej w Niemczech i znam kogoś, kto pracuje u niemieckiego rolnika, mogę być pewien, że jest to sprawdzone miejsce pracy. " – z takiego założenia wychodzą pracownicy sezonowi. I słusznie!

Oferty pracy sezonowej w Niemczech możemy znaleźć także na wielu niemieckich portalach z ogłoszeniami. Na stronach tych znajdują się oferty pracy dla pracowników sezonowych w Niemczech zamieszczane zarówno przez rolników, jak i przez agencje pracy. Oferty pracy o treści "Saisonarbeiter gesucht" oraz "Ich suche eine Arbeit als Saisonarbeiter" to w miesiącach wrzesień-listopad jedne z najczęstszych ogłoszeń zamieszczanych na portalach tego typu. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest ogromne. 

Oferty pracy sezonowej w Niemczech możemy znaleźć także na polskich stronach internetowych. Najczęściej ogłaszają się na nich agencje pracy za granicą. 

Wyjazd do pracy sezonowej przy zbiorach owoców oraz warzyw w Niemczech – agencje pracy za granicą

Jak wygląda współpraca z agencją pracy za granicą? Polskie agencje pracy za granicą najczęściej organizują oraz opłacają wyjazd. Opłacają one także testy na kroonawirusa oraz oferują bezpłatne zakwaterowanie

Może się jednak zdarzyć, że zakwaterowanie będzie odpłatne. Należy o to zapytać przed wyjazdem. Ile agencja pracy może odciągnąć z wynagrodzenia za zakwaterowanie? Mogą być to kwoty w wysokości 200-250 euro na miesiąc. Podobnie wygląda sprawa z dojazdem. Jeśli dojazd do pracy w Niemczech organizujemy na własną rękę, warto zapytać o zwrot wydatków za dojazd na miejsce. Na miejscu dojazd do rolnika oraz na pole, czy do sadu z reguły jest organizowany przez pracodawcę. Cenna może okazać się także informacja, czy agencja pracy daje zaliczki.

Agencje pracy za granicą przyjmują wszystkich, którzy mają chęci do pracy. Zatrudniani są także pracownicy sezonowi bez znajomości języka niemieckiego. Niemniej jednak mile widziane są osoby ze znajomością języka oraz grupy znajomych, w których przynajmniej jedna osoba zna język niemiecki. Wyjazd do pracy w Niemczech z grupą przyjaciół jest bardzo często praktykowany. Mieszkanie w jednym mieszkaniu, często w jednym pokoju, ze znajomymi jest bardziej komfortowe, niż mieszkanie z zupełnie obcymi osobami. 

Wyjazd do pracy sezonowej za granicę – jak się przygotować oraz co wziąć ze sobą

Decydując się na wyjazd do pracy sezonowej za granicę powinniśmy zorientować się, w jakiej okolicy będziemy pracować oraz w jakich warunkach mieszkać. Jedna z najważniejszych informacji to wiadomość, czy w pobliżu miejsca zamieszkania oraz pracy znajdują się sklepy spożywcze. Jeśli w pobliżu nie ma sklepu, to warto doinformować się, czy pracodawca organizuje dojazd do sklepu oraz jak często to robi. Gospodarstwa rolne znajdują się na wsiach lub obrzeżach miast, gdzie może być problem z dojazdem do sklepu, aby zrobić zakupy.

Kolejna istotna sprawa to warunki zamieszkania. Warto dokładnie o nie wypytać. Może okazać się, że warunki zamieszkania są spartańskie i przydadzą nam się przedmioty tj. czajnik, czy kołdra. Wyposażenie się w odpowiedni czajnik WMF będzie szczególnie przydatne, jeśli nasz kompleks będzie posiadał jedną kuchnię na wiele osób. Nie będziemy musieli wychodzić, aby przygotować kawę lub herbatęDla wielu pracowników sezonowych istotne mogą okazać się informacje tj.:
  • ile osób mieszka w jednym pokoju;
  • czy pokoje są mieszane pod względem płci;
  • czy są w nich łóżka piętrowe;
  • ile osób przypada na jedną łazienkę oraz toaletę;
  • czy w mieszkaniu znajduje się kuchnia, lodówka, kuchenka, naczynia, pralka itd. 
Biorąc pod uwagę fakt, że praca sezonowa ma miejsce o różnej porze dnia oraz w najróżniejszych warunkach pogodowych powinniśmy zabrać ze sobą zarówno letnie, jak i cieplejsze ubranie. Kurtka przeciwdeszczowa oraz kalosze są niezbędne. Warto zabrać ze sobą również gotówkę – także, jeśli pracodawca wypłaca zaliczki. Ile pieniędzy wziąć ze sobą wyjeżdżając do pracy sezonowej w Niemczech? Kwota w wysokości 200 euro powinna być wystarczająca. Pozwoli ona nam przeżyć do chwili pierwszej zaliczki oraz będzie gwarancją bezpieczeństwa – w razie, gdyby coś poszło nie po naszej myśli. 

Praca przy zbiorach owoców oraz warzyw wrzesień 2021 – jakiej pracy szukać

Pierwsze zbiory każdego roku, na jakie wyjeżdżają Polacy to praca przy zbiorach szparagów oraz truskawek. Miesiące sierpień-listopad to czas na zbiory następujących owoców oraz warzyw:
  • zbiory jabłek i gruszek (Apfelernte);
  • zbiory śliwek (Pflaumenernte);
  • zbiory winogron (Weinlese);
  • zbiory ogórków (Gurkenernte);
  • zbiory kapusty – białej oraz czerwonej (Kohlernte);
  • zbiory oraz sortowanie ziemniaków (Kartoffelernte);
  • zbiory dyni (Kürbisernte);
  • zbiory cebuli oraz czosnku (Zwiebel-und Knoblauchernte).

Praca przy zbiorach owoców oraz warzyw w Niemczech – najważniejsze słowa w języku niemieckim

die Landwirtschaft (czyt. landwirtszaft) – rolnictwo
die Feldarbeit (czyt. feldarbajt) –  praca polowa
die Saisonarbeit (czyt. sezonarbajt) – praca sezonowa
die Saisonarbeiter (czyt. sezonarbajter) – pracownicy sezonowi
die Erntehelfer (czyt. erntehelfer) – pomocnicy przy żniwach/ zbiorach
die Ernte (czyt. ernte) – żniwa
die Weinlese (czyt. wajnleize) – winobranie
die Obstwiese (czyt. obswize) – sad
das Feld (czyt. feld) – pole
die Weinberge (czyt. wajberge) – winnice
der Bauernhof (czyt. bauernhof) – gospodarstwo, zagroda chłopska
der Bauer (czyt. bauer) – rolnik
der Obstbauer – rolnik uprawiający owoce
pflücken (czyt. flyken) – zbierać
sortieren (sortiren) – sortować

Komentarze