
Problemy ze słuchem dotyczą najczęściej osób starszych. Słuch zaczyna się zazwyczaj pogarszać już po pięćdziesiątym piątym roku życia. W wieku osiemdziesięciu lat 90% seniorów ma problemy ze słyszeniem i zrozumieniem rozmówcy. Seniorzy nie słyszą także niektórych dźwięków – początkowo wysokich, a z czasem także niskich. Do jakiego lekarza udać się, gdy pojawią się pierwsze problemy ze słuchem? Czy przy pogarszającym się słuchu trzeba nosić aparat słuchowy? Jaki aparat słuchowy wybrać?
Problemy ze słuchem – do jakiego lekarza należy się udać
Do jakiego lekarza należy się udać, gdy pojawią się pierwsze problemy ze słuchem? Nie wiem, czy wiecie, ale w Niemczech za zdrowy słuch odpowiedzialny jest HNO-Arzt (Hals-Nasen-Ohren-Arzt czyt. haenoarct lub halsnazenorenarct). Sama nazwa mówi już, czym zajmuje się HNO-Arzt. Jest on odpowiedzialny za gardło, nos oraz uszy, czyli za narządy mieszczące się w głowie oraz szyi (poza wzrokiem). Jak jest HNO-Arzt po polsku? Lekarz leczący gardło, nos oraz słuch to laryngolog. Słowo to wywodzi się z języka greckiego i podobnie jak w języku niemieckim dokładnie mówi, jakimi narządami zajmuje się laryngolog. Pełna nazwa to otorynolaryngolog.
z gr. rynos znaczy nos
z gr. laryngos znaczy krtań
Także jeśli pojawią się pierwsze problemy ze słuchem, należy zgłosić się do laryngologa.
Laryngolog – kiedy jeszcze należy udać się do laryngologa
Laryngolog jest odpowiedzialny za całe spektrum dolegliwości uszu, nosa oraz gardła. Udajemy się do niego w razie następujących dolegliwości:
- pogarszający się słuch;
- zapalenie i ból gardła;
- powiększone migdałki;
- problemy z chrapaniem;
- problemy z zatokami;
- bezdech senny;
- bóle głowy oraz zawroty;
- krwawienie z nosa;
- zaburzenia równowagi;
- dysfagia (problemy z połykaniem);
- zaburzenie zmysłu węchu oraz smaku.
Laryngolog leczy nie tylko farmakologicznie. W niektórych przypadkach przeprowadza on zabieg chirurgiczny tj. wycięcie migdałków, czy operacja przegrody nosowej.
Czyszczenie uszu u laryngologa – dla kogo oraz jak często powinno się je przeprowadzać
Czyszczenie uszu u laryngologa to szybki oraz bezbolesny zabieg, któremu powinny poddawać się osoby szczególnie narażone na gromadzenie się woskowiny w uszach. Aczkolwiek woskowina jest pożyteczna i chroni ucho przed zanieczyszczeniami, w nadmiarze może ona osłabić słuch, a nawet uszkodzić narządy słuchu. Kiedy powinniśmy udać się do laryngologa na czyszczenie uszu? Na czyszczenie uszu regularnie powinny chodzić osoby mające problemy ze słuchem oraz noszące aparat słuchowy. A więc niemal każdy senior. Jak często powinno się czyścić uszy u laryngologa? Zaleca się czyszczenie uszu co 3-6 miesięcy.
Jak czyścić uszy samodzielnie w domu – preparaty do czyszczenia uszu
Czyszczenie uszu możemy przeprowadzić samodzielnie w domu przy pomocy specjalnych płynów. Preparaty do czyszczenia uszu dostępne są w aptece. Jeśli czyszczenie uszu w domu nie będzie skuteczne, należy udać się do laryngologa. Pamiętajmy, że nie należy czyścić uszu patyczkami do uszu. Służą one jedynie do czyszczenia zewnętrznej części uszu, czyli małżowiny usznej. Czyszcząc uszy patyczkiem do uszu możemy wepchać czop woskowinowy głębiej, a nawet uszkodzić błonę bębenkową. Jeśli czujemy, że zalega nam woskowina w uszach, bezpieczniej jest usunąć ją przy pomocy chusteczki higienicznej owiniętej na palcu.
Jak wygląda czyszczenie uszu u laryngologa
Laryngolog może przeprowadzić czyszczenie uszu poprzez płukanie (tzw. irygacja). Możliwe jest także czyszczenie uszu poprzez ręczne usunięcie czopa woskowinowego przy pomocy odpowiednich narządów tj. pinceta oraz szkło powiększające. Usunięcie czopa woskowinowego trwa dosłownie chwilę.
Jak wygląda badanie słuchu
Badanie słuchu u laryngologa może potrwać 30-45 minut. Jest ono bezbolesne. Podczas badania pacjent ma na uszach słuchawki audiometryczne. Osoba przeprowadzająca badanie (laryngolog lub pielęgniarka) puszcza różne słowa, które osoba badana musi powtórzyć. Jest to tzw. audiometria słowna. Służy ona zorientowaniu się, na ile pomocny w zrozumieniu rozmówcy może okazać się aparat słuchowy. Następnie puszczane są dźwięki o różnej tonacji. Pacjent za każdym razem, gdy usłyszy dźwięk, powinien dać znać badającemu poprzez przyciśnięcie specjalnego przycisku. Jest to audiometria tonalna. Pozwala ona na określenie najcichszych dźwięków słyszanych przez pacjenta. Wyniki badań są przedstawiane przy pomocy wykresu tzw. audiogramu. Na podstawie badań słuchu wydawany jest aparat słuchowy, który musi być odpowiednio dostrojony do wady słuchu pacjenta.
Protetyk słuchu doradzi, jaki aparat słuchowy wybrać
Jaki aparat słuchowy wybrać? Protetyk słuchu (po niemiecku Akustiker) to osoba, która pomaga dobrać osobie mającej problemy ze słuchem odpowiedni aparat słuchowy. Najpopularniejsze są aparaty zauszne. Są one najłatwiejsze w obsłudze – zwłaszcza dla osób starszych, które mogą mieć ograniczone zdolności manualne. Zakładanie aparatu zausznego nie powinno sprawiać im trudności. Niektórzy decydują się na aparat wewnątrzuszny lub wewnątrzkanałowy. Istnieją jednak pewne przeciwskazania przy stosowaniu tego rodzaju aparatów. Protetyk słuchu powinien poinformować o tym pacjenta po przeprowadzonym z nim wywiadzie.
Nowoczesny aparat słuchowy z akumulatorem
Stare aparaty słuchowe działają dzięki umieszczonych w nich bateriach, które należy regularnie wymieniać. Najnowsze aparaty słuchowe nie mają baterii, lecz małe akumulatory, które należy ładować. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Niektórzy mogą bowiem zapominać o wymianie baterii. Aparat słuchowy z akumulatorem odstawia się na noc do stacji ładowania i każdego dnia rano jest on w pełni naładowany.
Nowoczesne aparaty słuchowe z Bluetooth
Aparaty słuchowe z funkcją Bluetooth są idealnym rozwiązaniem w przypadku wewnątrzusznych oraz wewnątrzkanałowych aparatów słuchowych. Są one bowiem niewielkich rozmiarów i regulacja głośności oraz obsługa innych programów bez Bluetooth może być uciążliwa. Przy pomocy aplikacji w smartphone możemy zwiększyć komfort użytkowania aparatu słuchowego np. podczas:
- rozmowy telefonicznej, do której nie musimy używać rąk;
- odsłuchiwania plików mp3;
- oglądania telewizji.
Aparaty słuchowe najnowszej generacji są znacznie droższe od standardowych aparatów słuchowych i NFZ nie pokrywa kosztów w całości za aparat słuchowy z Bluetooth.
Jak wygląda wizyta u protetyka słuchu
Protetyk słuchu na początku pokazuje pacjentowi 2-3 aparaty słuchowe w kategorii cenowej, którą jest zainteresowany klient. Pacjent przymierza każdy aparat i decyduje się na jeden z nich. Następnie protetyk robi odlew przewodu słuchowego. Na podstawie odlewu wykonywana jest wkładka aparatu słuchowego. Powinna ona być idealnie dopasowana do przewodu słuchowego. Dobierana jest także długość rurki, która łączy wkład uszny z mikrofonem oraz procesorem znajdującymi się w niewielkiej obudowie za uchem. Następnie zamawiany jest odpowiedni aparat słuchowy, który jest dostrajany na kolejnej wizycie. Dostrajanie aparatu wygląda identycznie, jak badanie słuchu u laryngologa. Z tą różnicą, że pacjent ma założony podczas dostrajania aparat słuchowy.
Jak dbać o aparat słuchowy
O aparat słuchowy należy odpowiednio dbać. Konieczne jest regularne czyszczenie aparatu słuchowego oraz wymiana baterii lub ładowanie aparatu słuchowego.
Jak często należy wymieniać baterię w aparacie słuchowym
Bateria w aparacie słuchowym może nam posłużyć 3-22 dni. Wszystko zależy od aparatu słuchowego, częstotliwości oraz sposobu użytkowania. Najczęściej aparat słuchowy sygnalizuje, że bateria została już niemal zużyta. Słychać wówczas długi, piszczący sygnał. Jeśli przegapimy ten sygnał (jest to możliwe np. u osób z demencją), należy wymienić baterie, gdy zauważmy, że słyszymy gorzej. Po usłyszeniu sygnału sygnalizującego zużycie baterii mamy jeszcze około 2 godziny czasu, aż bateria zostanie całkowicie zużyta. Skąd jeszcze możemy wiedzieć, czy bateria w aparacie słuchowym działa? Możemy zastosować metodę zamkniętej dłoni. Aparat luźno zamknięty w dłoni powinien wydawać piszczące dźwięki, jeśli bateria nie została jeszcze zużyta. Możemy także wyciągnąć baterię z aparatu słuchowego i opuścić ją z niewielkiej wysokości (około 15 cm) na blat stołu. Pusta bateria odbije się wysoko od stołu, podczas gdy pełna bateria opadnie ciężko na stół.
Aby ograniczyć zużycie baterii należy na noc otwierać przegródkę, w której umieszczona jest bateria.
Jak wymienić baterię w aparacie słuchowym
Wymieniając baterię w aparacie słuchowym powinniśmy pamiętać o tym, że po odklejeniu nalepki zabezpieczającej baterię, należy odczekać 60-120 sekund, zanim włoży się baterię do aparatu słuchowego. Bateria musi się bowiem napowietrzyć.
Ile kosztuje aparat słuchowy
Aparat słuchowy kosztuje od 1000 zł nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Można się starać o dofinansowanie z NFZ w wysokości 700-2000 zł oraz z Pfron (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Wysokość dopłat z Pfron różni się w zależności od województwa.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska