Surówka z białej kapusty u "Chińczyka" zachwyca. Czyżby mało kto pamiętał, jak pyszne były surówki robione przez nasze babcie? Moja babcia dobrze wiedziała, co zrobić, aby surówka z białej kapusty była miękka. Słodko-kwaśna surówka z kapusty podawana do obiadu to smak mojego dzieciństwa. Dziś, nie wiedzieć czemu, chcemy przygotować surówkę z białej kapusty "jak u Chińczyka". Ja zdradzę wam przepis na surówkę z kapusty mojej babci – mistrzyni swojskiej kuchni!
Słodko-kwaśna surówka z białek kapusty – składniki
Na słodko-kwaśną surówkę z białej kapusty potrzebujemy składniki dobrej jakości. Dobrej jakości kapusta to nie wszystko. Jednym ze sekretów przepysznej surówki jest słodka marchew oraz aromatyczne jabłka – najlepiej prosto z sadu. Na 4 porcje surówki potrzebujemy:
- 1/2 główki białej kapusty
- 1 marchew
- 1 jabłko
- 2-3 łyżki octu jabłkowego lub soku z cytryny
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju
- sól, pierz, cukier do smaku
- ewentualnie liść laurowy oraz ziele angielskie
Na przygotowanie składników, czyli umycie, obranie, siekanie potrzebujemy około 15 minut czasu. Surówkę należy jednak zacząć robić kilka godzin przed spożyciem – minimum 2-3 godziny wcześniej.
Jak zrobić surówkę z białej kapusty, jak u Chińczyka
Surówka z białej kapusty u Chińczyka smakuje wyśmienicie nie tylko ze względu na słodko-kwaśny smak, ale także dlatego, że biała kapusta jest niezwykle miękka. Co zrobić, aby kapusta w surówce była miękka? Sekret miękkiej białej kapusty tkwi w soli kuchennej.
Kapustę obieramy z zewnętrznych liści, kroimy na pół i połówkę główki szatkujemy lub drobno kroimy.
Pokrojoną kapustę przekładamy do miski, zasypujemy płaską łyżeczką soli, mieszamy i odstawiamy na 2-3 godziny, aby zmiękła.
Po 2-3 godzinach do kapusty dodajemy starte na grubej tarce jabłko oraz marchewkę, ocet, oliwę, cukier oraz pieprz. Marchewka nadaje surówce słodkiego smaku oraz koloru. Jabłko dodaje smaku oraz aromatu.
Całość mieszamy i odkładamy na kolejną godzinę, aby surówka z białej kapusty przeszła smakiem. Powstałego soku nie odlewamy. Surówkę z białej kapusty możemy przechowywać w lodówce w powstałym soku. Dzięki temu nie psuje się ona tak szybko.

Surówkę z białej kapusty podajemy do obiadu. Idealnie smakuje ona do ziemniaków lub klusek śląskich oraz mięsa w sosie pieczeniowym.
Jak długo można przechowywać surówkę z białej kapusty
Surówkę z białej kapusty możemy spokojnie przechowywać 2-3 dni w lodówce. Należy zwrócić uwagę na to, aby była ona zakryta w całości powstałym sokiem. W gastronomii przygotowuje się surówkę z kiszonej kapusty w dużej ilości i jest ona przechowywana nawet przez tydzień czasu. Należy jednak dobrze ją wygnieść w soli i odstawić nawet na całą noc. Następnie gotową surówkę z białej kapusty ugniatamy w naczyniach i zalewamy powstałym sokiem. Im dłużej taka surówka stoi, tym jest smaczniejsza. Dla aromatu możemy także zagotować odrobinę wody z liśćmi laurowymi oraz zielem angielskim. Wywar dodajemy wraz z pozostałymi składnikami.
Surówka z białej kapusty to jedna z najpopularniejszych polskich surówek. Można ją także spotkać w greckich restauracjach w Niemczech pod nazwą Sauerkraut. Nazwa może wprowadzać Niemców w błąd, gdyż oznacza ona kiszoną kapustę.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska