Nakładki dentystyczne dla osób cierpiących na bruksizm


Bruksizm to nawyk zgrzytania zębami, który znacznie nasila się w nocy podczas spania. Na skutek ocierania się o siebie zębów, zęby ścierają się oraz następuje uszkodzenie szkliwa. Ważne jest rozpoznanie przyczyn zgrzytania zębami oraz leczenie bruksizmu. Aby chronić zęby należy używać nakładkę dentystyczną, którą zakłada się na noc. Powinna ona być dobrze dopasowana do uzębienia. 

Bruksizm – przyczyny

Bruksizm może mieć różne przyczyny. To właśnie od nich zależy rodzaj podjętego leczenia. Do najczęstszych z nich należą: 
  • predyspozycje genetyczne;
  • wada zgryzu;
  • stres;
  • nerwica;
  • samotność;
  • pogarszający się stan zdrowia;
  • źle dopasowana plomba;
  • źle dopasowana proteza;
  • źle dopasowana koronka.
Bruksizm to choroba cywilizacyjna. W ostatnich latach zaobserwowano znaczny wzrost występowania zgrzytania zębami. Tłumaczy się to głównie stresującym trybem życia.

Do czego może doprowadzić bruksizm

W pierwszej kolejności bruksizm prowadzi do uszkodzenia szkliwa, ścierania zębów, ich łamania oraz wypadania. Mocne zaciskanie zębów – kilkakrotnie silniejsze, niż wtedy, gdy chcemy coś ugryźć, oraz pocieranie zębami wywołują także ból zębów, głowy, twarzy oraz nadwrażliwość zębów. Zgrzytanie zębami może prowadzić do powstania stanu zapalnego dziąseł, a także stanu zapalnego w stawach skroniowo-żuchwowych. Może to utrudniać jedzenie. Nieleczony bruksizm może mieć zły wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia.

Jak leczyć bruksizm

Jeśli zaobserwowaliśmy, że cierpimy na zgrzytanie zębami, należy udać się do stomatologa. Gdy przyczyny zgrzytania zębami są natury psychicznej, konieczne jest podjęcie terapii, a w niektórych przypadkach także leczenie farmakologiczne. Aby chronić zęby, należy stosować na noc nakładkę dentystyczną. Jeśli zaciskamy oraz pocieramy zębami także za dnia, warto rozważyć stosowanie szyny na zęby także w ciągu dnia. 

Przezroczyste nakładki dentystyczne chroniące zęby przed ścieraniem

Gdzie kupić szynę relaksacyjną na zęby 

Nakładki dentystyczne chroniące zęby przed ścieraniem są także znane pod nazwą szyna relaksacyjna. Szyna zgryzowa na bruksizm może zostać wykonana przez stomatologa. Na pierwszej wizycie robiony jest odcisk szczęki. Na podstawie odcisku robiona jest przeźroczysta nakładka na zęby, którą odbieramy na kolejnej wizycie. Ponieważ szyna relaksacyjna również może się ścierać, ważna jest coroczna kontrolna wizyta u dentysty, który sprawdzi stan nakładki.

Szyny na zęby na bruksizm można także kupić w sklepie stomatologicznym (stacjonarnym lub internetowym). Pod wpływem gorącej wody możliwe jest formowanie nakładki i dostosowanie jej do łuku zębowego. 

Jak nakładać oraz ściągać szyny na zęby

Nakładanie szyny na zęby zaczynamy od naniesienia szyny na przednią część łuku zębowego. Następnie dociskamy ją palcami do zębów – od przodu ku tyłowi.

Ściąganie nakładki na bruksizm zaczynamy od tyłu. Unosimy delikatnie końce szyny i ciągniemy je do góry, aż szyna zostanie całkowicie ściągnięta. Następnie myjemy szynę i odkładamy w pudełeczku do kolejnego użycia. 

Jak dbać o nakładkę na zęby

Nakładki na zęby na bruksizm są robione z tworzywa sztucznego. Zaleca się mycie ich miękką szczoteczką do zębów oraz delikatnym płynem do naczyń w letniej wodzie. Do mycia przeźroczystych szyn nie używamy środków tj. pasta do zębów, ocet, czy też wybielacze. Są to zbyt silne środki, które sprawią, że szyna z przeźroczystej stanie się matowa. Może to być mało komfortowe, jeśli szynę na zęby nosimy także w ciągu dnia. 

Należy pamiętać o tym, że dobry stomatolog nie tylko leczy zęby, ale powinien również udzielić ważnych informacji np. na temat odpowiedniego dbania o uzębienie, nakładkę, protezę, czy też na temat dbania o nadwrażliwe zęby. Nie powinien on również bagatelizować problemów, z którymi się do niego zgłaszamy. Niestety czasami pacjenci są odprawiani "z kwitkiem" bez znalezienia przyczyny problemu. Dobry stomatolog jest na wagę złota. 

Komentarze