Susza fizjologiczna – czym jest i jak sobie z nią radzić?

 Artykuł gościnny


O suszy słyszał chyba każdy z nas i wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ona zjawiskiem bardzo niekorzystnym. Nie wszystkim jest jednak znane pojęcie suszy fizjologicznej. Tymczasem, stanowi ona naprawdę poważne zagrożenie dla naszych roślin. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym jest susza fizjologiczna i jakie są jej najczęstsze przyczyny. Dzięki temu, będziemy mogli poradzić sobie z tym niekorzystnym zjawiskiem i ochronić rośliny.

Czym jest susza fizjologiczna?

Trzeba przyznać, że pojęcie suszy fizjologicznej brzmi dość enigmatycznie. Jak się jednak okazuje, susza fizjologiczna dotyczy sytuacji, w której roślina nie jest w stanie pobierać wody z gleby. Problem ten może dotyczyć kwiatów, jak również krzewów zasadzonych w naszym ogrodzie. Warto jednak zaznaczyć, że w glebie wody wówczas nie brakuje. Dlaczego więc roślina nie może z niej korzystać? Przyczyny suszy fizjologicznej są naprawdę rozmaite. Warto byłoby poznać najczęstsze z nich, bo tylko wówczas będzie można pokonać ten rodzaj suszy. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie zawsze uda się pokonać przyczynę tego niekorzystnego zjawiska. Niemniej jednak, zawsze możemy pomóc roślinom, których rozwój jest bez wątpienia utrudniony. 

Jakie są najczęstsze przyczyny suszy fizjologicznej?

Przyczyny suszy fizjologicznej mogą być naprawdę liczne i złożone. Jedną z najczęstszych przyczyn tego rodzaju suszy są bardzo niskie temperatury. Nie każdy ma tego świadomość, ale rośliny nie są w stanie pobierać wody z gleby, która jest zamarznięta. Z taką sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim w miesiącach zimowych, a czasem także w jesieni. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyna przyczyna suszy fizjologicznej. Spowodować może ją także nadmierne zasolenie gleby oraz jej niedotlenienie. Z suszą fizjologiczną można mieć do czynienia przede wszystkim podczas przedwiośnia, jak również podczas bezśnieżnych zim. Szczególnie niebezpieczne są bezśnieżne i mroźne zimy. Gleby nie otula wówczas śnieg, który stanowi naturalną barierę ochronną przed niebezpiecznym mrozem. Z problemem tym rośliny mogą walczyć również w jesieni, jeżeli nie będą występować opady deszczu. Przed zimą, każda z roślin potrzebuje bowiem intensywnego odżywienia. 

Jak radzić sobie z suszą fizjologiczną?

Aby móc poradzić sobie z suszą fizjologiczną, trzeba najpierw rozpoznać jej objawy. O rozwoju tego zjawiska może świadczyć nieatrakcyjny wygląd roślin. Ich liście mogą stawać się pożółkłe i zeschłe. W niektórych przypadkach dojść może do zwijania się ich w charakterystyczny rulonik. Nierzadko dotyczy to rododendronów. Najogólniej mówiąc, rośliny dotknięte problemem suszy fizjologicznej nie wyglądają na zbyt zdrowe. Jak zatem im pomóc? Najlepiej byłoby problemowi zapobiec. Na pewno warto byłoby ściółkować glebę, aby zabezpieczyć ją przed przemarzaniem. Trzeba także unikać nadmiernego nawożenia gleby. Najlepszym pomysłem będzie stosowanie nawozów ekologicznych, które można na szczęście znaleźć w coraz większej ilości sklepów ogrodniczych. Jeżeli problemowi suszy fizjologicznej nie uda się zapobiec, nadal można będzie pomóc roślinom. Na pewno należy obficie je podlać. Pozwoli to chociażby na wypłukanie nadmiaru soli z gleby, jeśli to właśnie ona stanowi bezpośrednią przyczynę suszy fizjologicznej. Można także zastosować specjalne preparaty, które wspomogą walkę z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest susza fizjologiczna. Jeżeli nie wiemy, które z nich wybrać, poprośmy o pomoc doświadczonego pracownika sklepu ogrodniczego. 

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Komentarze