Jak postępować w razie podejrzenia COVID-19

Jak postępować w razie objawów COVID-19

COVID-19 towarzyszy nam już prawie dwa lata. Mimo wszystko niektórzy z nas nie wiedzą, jak postępować w razie podejrzenia COVID-19. Objawy koronawirusa są zbliżone do objawów wywołanych innymi infekcjami tj. grypa czy zwykłe przeziębienie. W niektórych przypadkach istnieje również ryzyko zakażenia COVID-19 pomimo braku jakichkolwiek objawów. Kiedy powinniśmy zrobić test na koronawirusa? Gdzie zgłosić się w razie podejrzenia zakażenia koronawiursem? Sprawdźmy.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem ME/CFS (zespół przewlekłego zmęczenia) - choroba, która wymaga większej uwagi społeczeństwa

Jakie są objawy COVID-19 

Najczęstsze objawy COVID-19 są zbliżone do objawów zwykłej infekcji. U chorego mogą pojawić się gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem. Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywaliśmy na terenie, gdzie występuje wysokie ryzyko zakażenia oraz nie mieliśmy kontaktu z osoba chorą na COVID-19 powinniśmy mimo wszystko zachować szczególne środki ostrożności (jak w przypadku każdej infekcji) poprzez czynności tj.:
  • zasłanianie chusteczką ust oraz nosa podczas kichania oraz kaszlu;
  • mycie rąk ciepłą wodą oraz mydłem – poza domem pomocne są środki dezynfekujące w postaci żelu lub płynu na bazie alkoholu (min. 60%);
  • unikanie kontaktu z osobami zakażonymi COVID-19.
Jak postępować w razie objawów COVID-19? Powinniśmy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu (najlepiej za pomocą teleporady), który zaleci dalszą metodę leczenia infekcji, ewentualnie wypisze nam skierowanie na testy na koronawirusa. Testy na COVID-19 można także wykonać samodzielnie. O wystąpieniu zakażenia COVID-19 mogą świadczyć dodatkowe objawy tj. utrata węchu lub smaku. 

Jak postępować w razie podejrzenia COVID-19

Co zrobić w razie objawów COVID-19

Jeśli zaobserwowaliśmy u siebie objawy typowe dla COVID-19, a w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywaliśmy na terenie wysokiego ryzyka zakażenia się koronawirusem oraz nie mieliśmy kontaktu z osobami chorymi na COVID-19, należy umówić się na na teleporadę lub poradę u lekarza POZ. Lekarz z pewnością zleci zrobienie testu (wymaz z nosogardła). Na testy powinniśmy udać się własnym środkiem transportu, aby nie narażać pozostałych na zakażenie. Jeśli nie mamy takich możliwości, powinniśmy powiadomić o tym lekarza, który zleci zrobienie wymazu u nas w domu. Do czasu otrzymania wyników powinniśmy unikać kontaktu z innymi osobami. Jeśli nasz stan wymaga hospitalizacji, lekarz wypisze nam skierowanie do szpitala. Jeśli zdecydujemy się sami na wezwanie pogotowia, należy uprzedzić, że występują u nas objawy koronawirusa.

Jak skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na terenie wysokiego ryzyka zakażenia COVID-19 lub miały kontakt z osobami zakażonymi na koronawirusa powinny skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Dane najbliższej stacji znajdziemy uzyskamy:
  • od farmaceuty;
  • na infolinii NFZ 800 190 590;
  • na stronie internetowej www.gov.pl/koronawirus.
Warto pamiętać o tym, że COVID-19 może występować także bezobjawowo. W razie podejrzenia koronawirusa konieczne jest zrobienie testów na COVID-19.

COVID-19 – zwolnienie lekarskie

Podejrzenie występowania COVID-19 powiązane jest z niemożnością wykonywania pracy. Lekarz powinien wypisać nam zwolnienie lekarskie na czas oczekiwania na wyniki testu, który powinniśmy odbyć w izolacji. W razie zakażenia koronawirusem mamy prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli jest taka możliwość (ze względu na charakter pracy, jak i bezobjawowy przebieg choroby) możliwa jest praca zdalna. 

Wiedza, jak postępować w razie podejrzenia COVID-19 jest niezbędna. Osoby mające podejrzenie zakażenia koronawirusem są bowiem odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za zdrowie oraz życie innych osób, z którymi mają kontakt – począwszy od domowników, a na nieznanych przechodniach kończąc. 

Komentarze