Wiosenne porządki w szafie z ubraniami krok po kroku

Wiosenne porządki w garderobie

Z nadejściem wiosny przychodzi czas na porządki w szafie z ubraniami. Świat budzi się do życia, a my wraz z nim. Większość z nas podchodzi do wiosennych porządków w szafie z euforią. Z przyjemnością odkładamy grube, zimowe ubrania w głąb szafy, aby móc cieszyć się cienkimi, zwiewnymi sukienkami oraz bluzkami. Robi nam się lekko na sercu. Zmiana garderoby na letnią oznacza zmiany w naszym życiu – koniec ze smutkiem oraz szarością! Czas na barwne życie pełne radości oraz słońca!

Krok I – co zrobić z ubraniami nieużywanymi lub noszonymi sporadycznie

Od czego zacząć wiosenne porządki w szafie z ubraniami? Pierwszy krok to pozbycie się ubrań, których od dłuższego czasu nie nosimy. Większość z nas ma w swojej garderobie rzeczy, które zakłada sporadycznie, a nawet wcale. Ciuchy, których w ciągu ostatniego roku nie założyliśmy ani razu powinny opuścić naszą szafę jak najszybciej. Jeśli przez ostatnie 365 dni nie sięgnęliśmy po nie, prawdopodobieństwo, że zrobimy to w kolejnym roku jest raczej niewielkie. 

Warto również rozważyć, co zrobimy z ubraniami, które nosiliśmy sporadycznie. Jeśli nie czuliśmy się w nich dobrze i ubieraliśmy je tylko dlatego, że znajdują się one w naszej szafie, powinniśmy powiedzieć „Adio”. Nie ma sensu, aby takie ubrania zajmowały miejsce w naszej garderobie robiąc nam jednocześnie bałagan w głowie.

Co zrobić z ubraniami, których nie używamy? Istnieje kilka możliwości. Możemy np.:
  • rozdać ubrania wśród przyjaciół lub rodziny;
  • oddać nieużywaną garderobę organizacji charytatywnej;
  • sprzedać ubrania w Internecie – pomocna może być np. aplikacja Vinted (więcej ważnych informacji na temat portalu znajdziesz tutaj).
Wiedząc, że nasze ubrania zyskają drugie życie, a my otrzymamy wdzięczność osoby obdarowanej, a może nawet pokaźną sumę pieniędzy na nowe zakupy, znacznie łatwiej pożegnamy się z nieużywaną lub używaną sporadycznie garderobą. Pozbędziemy się w ten sposób balastu. Zrobimy miejsce w szafie.

Gdy część ubrań zniknie z naszej szafy poczujemy się, jakby kamień spadł nam z serca. Dalsze porządki staną się o wiele łatwiejsze, a my będziemy mieli większą kontrolę nad naszą garderobą. Nagromadzone rzeczy często przysłaniają nam widok oraz utrudniają wybór. Gdy w szafie zostaną jedynie nasze ulubione ubrania, nie będziemy mieli problemu, w co się ubrać. Nasze niezdecydowanie często wynika bowiem z tego, że w naszej szafie znajdują się ubrania, których nie nosimy chętnie, ale skoro je mamy, za każdym razem bierzemy pod uwagę, czy ich nie założyć.

Krok II – czym przetrzeć wnętrze szafy

Drugi krok podczas sprzątania szafy to pozbycie się nagromadzonego kurzu. Czym przetrzeć wnętrze szafy? Możemy sięgnąć po specjalistyczny środek do czyszczenia mebli, który ma jednocześnie właściwości pielęgnujące. 

Świetnie sprawdzi się także wilgotna ściereczka namoczona w wodzie z płynem do naczyń oraz octem. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko kurzu, ale i nieprzyjemnego zapachu oraz bakterii. Do wody możemy dodać także olejek lawendowy, który odstrasza mole. Wnętrze szafy należy przetrzeć wilgotną ściereczką, następnie przetrzeć je do sucha. 

Uwaga! Przecieramy nie tylko półki, ale także ściany oraz wieszaki, na których przez kilka miesięcy również nagromadził się kurz. Szafę zostawiamy na 1-2 godziny otwartą, a w tym czasie zabieramy się do kolejnego sortowania ubrań.

Krok III – sortowanie ubrań na letnie, zimowe oraz sportowe

Kolejny krok wiosennych porządków w szafie to podzielenie ubrań na zimowe, letnie oraz sportowe. Grube swetry, bluzki z długim rękawem, płaszcze, szale, ciepłe spodnie lądują w jednym koszu. Zwiewne sukienki, spódnice, cienkie bluzki oraz spodnie, bluzki z krótkim rękawkiem, spodenki wrzucamy do kolejnego kosza. Ubrania sportowe dzielimy dodatkowo na letnie oraz zimowe.

Krok IV – jak układać ubrania w szafie

Ubrania w szafie powinny być ułożony w taki sposób, abyśmy wiedzieli, w którym miejscu, co się znajduje. Regały dzielimy na letnie oraz zimowe np. na dolnych półkach znajdują się ubrania zimowe, na górnych ubrania letnie. Z kolei część szafy z wieszakami dzielimy na pół – z jednej strony powinny wisieć ubrania zimowe, po środku ubrania przejściowe, po drugiej stronie typowe letnie ciuchy

Odpowiednio zaprojektowana szafa znacznie ułatwi nam zadanie. Na co zwrócić uwagę kupując szafę na ubrania? Ciekawym rozwiązaniem są:
  • osobne wnęki na wieszaki na spodnie oraz spódniczki, na wieszaki z długimi płaszczami oraz sukienkami oraz na wieszaki z bluzkami;
  • regały o różnej wysokości np. niższe na cienkie koszulki, wyższe na grube swetry;
  • dodatkowa długa półka na czapki oraz kapelusze;
  • miejsce przeznaczone na buty;
  • szuflady na bieliznę oraz akcesoria;
  • wieszak ma szale, paski, krawaty.
Jeśli nasze meble mają bardzo proste wnętrze, warto zorganizować je na własną rękę korzystając z dostępnych na rynku koszyków oraz pudełek, które pozwolą nam uporządkować drobniejsze przedmioty.
Wieszaki na ubrania znacznie ułatwiają nam rozmieszczanie oraz szukanie ciuchów w szafie. Najlepiej jak największą część garderoby rozmieścić właśnie na wieszakach. Powinny one być w miarę jednolite – na letnie bluzki najlepsze są cienkie wieszaki, które nie zajmują dużo miejsca. Szerokie wieszaki na ubrania świetnie nadają się na płaszcze, marynarki oraz żakiety. Wieszaki na spodnie oraz spódnice zapobiegną ich gnieceniu – co miałoby miejsce, gdybyśmy odłożyli je na regał.

Dodatkowo ubrania możemy poukładać kolorystycznie. Stworzy to harmonijny obraz. Niektórzy układają w ten sposób również książki. 

Wiosenne porządki w szafie to ciężka praca. Warto zarezerwować sobie na nie cały dzień. Jeśli chcemy wystawić ubrania na sprzedaż, konieczny będzie dodatkowy dzień. Redukcja garderoby oraz odpowiednie jej rozłożenie w szafie pozwolą nam zaoszczędzić mnóstwo czasu przez kolejne tygodnie, a nawet miesiące. Robiąc porządek w szafie, w pewnym sensie robimy także porządek w naszej głowie – decydujemy się na konkretny styl, dostrzegamy błędy, jakie popełnialiśmy w ostatnim czasie względem naszego ubioru oraz często rewidujemy nasze podejście do zakupów.

Ten artykuł został stworzony we współpracy ze specjalistą od drewnianych mebli. Firma Meble Mirek z ponad 30-letnim doświadczeniem w produkcji i sprzedaży mebli.

Komentarze