Niedziela palmowa 2022 – palma zero waste, z suszonych kwiatów czy z bibuły?

 Wielkanoc 2022 - jaka palma wielkanocna

Niedziela Palmowa, która w roku 2022 wypada na 10. kwietnia, to szczególny dzień. Tego dnia – tydzień przed Wielkanocą, wierni udają się do kościoła, aby poświęcić palmę wielkanocną. Jak powinna wyglądać palma wielkanocna? W mieście dużą popularnością cieszy się gotowa palma wielkanocna z suszonych oraz barwionych kwiatów i traw. Na wsi królują palmy z gałązek wierzby oraz świeżych kwiatów. Dzieci natomiast robią wielkanocne palmy z bibuły. Jak je zrobić oraz gdzie kupić? Sprawdźmy!

Palma wielkanocna zero waste z wierzby tzw. bazi lub kotków – jak zrobić krok po kroku

Palma wielkanocna z gałązek wierzby tzw. bazi

Z czego składa się palma wielkanocna zero waste oraz jak zrobić ją krok po kroku? Do zrobienia palmy wielkanocnej będziemy potrzebowali chęci oraz następujących roślin i przedmiotów tj.:
  • gałązki wierzby tzw. bazie lub kotki;
  • gałązki bukszpanu
  • gałązki forsycji;
  • kłosy zboża;
  • świeże kwiaty tj. najlepiej żonkile, krokusy czy tulipany;
  • kolorowa tasiemka do związania bukietu;
  • kolorowe jajeczka do dekoracji.
Palma wielkanocna z wierzby tzw. bazi lub kotków jest praktykowana głównie na wsi, gdzie mieszkańcy mają dostęp do świeżych bazi, bukszpanu oraz kwiatów. Dzięki nim powstaje wyjątkowa palma. 

Wielkanoc to czas, kiedy natura budzi się do życia. To czas radości – Chrystus pan zmartwychwstał. Warto więc wykorzystać świeże rośliny do zrobienia radosnej palmy wielkanocnej, która przy okazji będzie zero waste (pomijając plastikowe jajeczka – możemy je pominąć). 

Jak zrobić palmę wielkanocną z bazi? Gałązki wierzby, bukszpanu oraz świeże kwiaty formujemy w przepiękny bukiet, który u dołu związujemy mocno kolorową tasiemką. Plastikowe jajeczka przyklejamy do gałązek dobrym klejem lub przywiązujemy sznureczkami (jeśli kupiliśmy plastikowe jajeczka ze sznureczkami). Robienie palmy wielkanocnej ze świeżych roślin to sama przyjemność – zarówno dla dorosłych, jak i dla maluchów.

Więcej informacji na temat  tego, co zrobić z palmą wielkanocną po święceniu, skąd się wzięła palma oraz jaka jest najdłuższa palma znajdziemy tutaj.

Gotowa palma wielkanocna z suszonych kwiatów i traw – gdzie kupić

Palma z suszonych kwiatów - jak zrobić

Gotowa palma wielkanocna dostępna w sprzedaży to nic innego jak palma z suszonych kwiatów oraz traw. Zbiera się je przez cały rok dla uzyskania odpowiedniej kolorystyki. Część roślin jest także sztucznie barwiona. W niektórych rejonach Polski wielkanocną palmę przyozdabia się również kwiatami z bibuły. 

Wielkanocną palmę można kupić tuż przed Wielkanocą w wielu marketach, sklepikach florystycznych. Możemy ją także zamówić w Internecie. Dziś mało kto robi ją samodzielnie – pomijając nieliczne rejony jak np. na Kurpiach czy Podhalu, gdzie co rok odbywają się konkursy na najdłuższą palmę. 

Palma wielkanocna z bibuły – jak zrobić ją z dziećmi

Palma wielkanocna z bibuły pozwoli nam zainteresować nasze dzieci świętami wielkanocnymi. Do jej zrobienia potrzebne będą:
  • długi patyczek;
  • kolorowa bibuła;
  • klej lub taśma klejąca;
  • kolorowa tasiemka;
  • ostre nożyczki.
Jak zrobić palmę z bibuły

Jak zrobić kwiaty z bibuły do wielkanocnej palmy – krok po kroku

Pokazać dzieciom, jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły, to dla wielu rodziców spore wyzwanie. Wiemy już jakie materiały będą nam potrzebne, ale jak się do tego zabrać? 

Krok I – tniemy bibułę na szerokie pasy

Przygotowanie palmy wielkanocnej z bibuły możemy zacząć od zrobienia kolorowych kwiatów. W tym celu tniemy kolorową bibułę na pasy szerokie na około 5-7 cm. Rulon bibuły wystarczy lekko rozchylić, aby można było go łatwo uciąć. Nie powinniśmy rozwijać bibuły całkowicie. 

Krok II – nacinamy odpowiednio pasy z bibuły, aby powstał kształt płatków oraz trawy

Aby kwiaty miały ciekawe kształty, wycinamy z jednej strony paska z bibuły (do około 2/3 pasa) półkola lub łezki. Warto poeksperymentować z kształtami. W ten sposób stworzymy przepiękne kwiaty z bibuły tj. krokusy, maki, żonkile czy chabry. Aby powstały chabry, wystarczy ponacinać na pasach z bibuły cienkie paski (do około 2/3 długości). W podobny sposób robimy trawę – nacinając pasy zielonej bibuły do 2/3. 

Krok III – robimy środek kwiatka

Aby kwiatek ładnie się prezentował i jego płatki były rozłożyste, koniecznie powinniśmy zrobić środek kwiatka. W tym celu zwijamy skrawki bibuły w małą kulkę. Kulkę kładziemy na środku małego kwadracika wyciętego z bibuły i owijamy ją w taki sposób, aby powstało coś w rodzaju kulki na patyku.

Krok IV – owijamy środek kwiatka przygotowanymi pasami z bibuły

Odpowiednio przycięte pasy z bibuły owijamy wokół środka kwiatka marszcząc bibułę u dołu. Gdy kwiat będzie wystarczająco pełny, przycinamy pas i przystępujemy do robienia kolejnych kwiatów. 

Krok V – przymocowujemy kwiaty oraz trawę do patyka

Kwiaty oraz trawę przymocowujemy na przemian wokół przygotowanego patyczka. Pasy z zielonej bibuły tniemy na mniejsze kawałki (około 10 cm). Dół pasków smarujemy klejem i pas owijamy wokół patyczka – strzępiastą stroną do góry. Trawę przyklejamy na przemian z kwiatami z bibuły. Kwiaty lepiej będą się trzymały, jeśli przykleimy je taśmą klejącą. Dół palmy z bibuły najlepiej owinąć kolorową tasiemką. 

Palma gotowa!


Komentarze