Likier jajeczny – idealny na Wielkanoc 2022

 Jak zrobić likier jajeczny

Likier jajeczny (Advokat) jest znany w Polsce, aczkolwiek duża popularnością cieszył się on w czasach PRL-u. Większość z nas z pewnością pamięta likier jajeczny o smaku waniliowym oraz czekoladowym. W Niemczech jest on niezwykle popularny do dziś. Zwłaszcza w okresie Wielkanocnym. Jak zrobić likier jajeczny oraz jakie możemy przyrządzić drinki z Ajelikieru? Do czego jeszcze można użyć likier jajeczny? Sprawdźmy!


Domowy Advokat – jak się robi likier jajeczny

Przepis na domowy likier jajeczny jest prosty w wykonaniu. Najczęściej jest bardziej kremowy od kupnego likieru – do tego stopnia, że lepiej jest przechowywać go w słoiczku, a nie w butelce. 

Do zrobienia likieru potrzebujemy mikser, garnek z wodą oraz miskę ze stali lub Thermomix (najlepiej skorzystać wówczas z przepisu dostępnego na urządzeniu i dokonać małych zmian). Na platformie Cookidoo znajdziemy z również przepis na przepyszny likier z kukułek (polecam). 

Likier jajeczny jest znany także pod nazwami Ajelikier (z jęz. niemieckiego Eierlikör) oraz Advokat. 

Składniki na Likier jajeczny

Składniki potrzebne do zrobienia likieru jajecznego to;
  • 8 żółtek;
  • 1/2 szklanki cukru pudru;
  • cukier waniliowy;
  • szklanka wódki;
  • szklanka słodkiej śmietanki. 

Przepis na likier jajeczny

Żółtka, cukier waniliowy oraz cukier puder ubijamy w metalowej misce na gładką, puszystą masę. Następnie dodajemy śmietankę (ciągle ubijając). Na kuchenkę nastawiamy garnek z niewielką ilością wody (0,5-1litr). Gdy woda zacznie się gotować miskę z kremem jajecznym nakładamy na garnek z gotującą się wodą i całość ubijamy przez około 3-5 minut dolewając stopniowo wódkę. Advokat wlewamy do butelki lub słoiczka i przechowujemy w lodówce. 

Jak pić likier jajeczny

Likier jajeczny nalewa się lub nakłada łyżeczką do kieliszków. Kieliszki do likieru jajecznego są wąskie na dole i rozszerzają się ku górze. 

Drinki z likierem jajecznym

Likier jajeczny można pić zarówno na czysto, jak i jako dodatek do kawy, kakao, czekolady, a także do rozmaitych drinków np.:
  1. Drink Kikeriki (z jęz. niemieckiego Kukuryku) – drink z gazowanego napoju o smaku pomarańczowym (np. fanta) oraz likieru jajecznego. Jak zrobić drink Kikeriki o smaku pomarańczowym z likieru jajecznego? Proporcje to 1/3 likieru oraz 2/3 napoju.
  2. Poncz jajeczny – drink z likierem jajecznym o niezwykle orzeźwiającym, owocowym smaku. Potrzebujemy następujące składniki: 
  • 1/2 puszki ananasa;
  • 1/2 mango;
  • 1 szkl. likieru jajecznego;
  • 1 szkl. szampana;
  • 1 szkl. soku ananasowego;
  • 4 szklanki soku pomarańczowego

Jak podajemy poncz

Poncz jajeczny podajemy w szerokiej szklanej misie (poncz z jęz. angielskiego to bowl, oznacza jednocześnie miskę). Przed podaniem należy odstawić poncz (bez dodatku szampana) na około 30 minut do lodówki. Dobrze schłodzony szampan dolewamy tuż przed podaniem. Poncz rozlewamy według potrzeby do szerokich szklanek lub wysokich pucharków. 

Misę z ponczem najlepiej ustawić na kostkach lodu, aby nie rozcieńczać niepotrzebnie napoju. Ewentualnie możemy dodać do ponczu kostki do drinków z kamienia, metalu lub tworzywa sztucznego, które nie rozcieńczą alkoholu.

Jak przechowywać likier jajeczny – termin przydatności

Likier jajeczny przechowujemy w lodówce. Po otwarciu należy go spożyć w przeciągu kilku tygodni. Najlepiej przygotowywać likier w takich ilościach, aby spożyć go w przeciągu kilku dni. 

Eierlikör w Niemczech – szczególnie popularny na Wielkanoc

W Niemczech Eierlikör jest szczególnie chętnie spożywany na Wielkanoc – na czysto lub jako dodatek do drinków. W tym okresie bardzo popularne są także czekoladki z likierem – nie tylko z Ajerkoniakiem. Małe buteleczki z likierem jajecznym są także ofiarowywane w prezencie znajomym oraz sąsiadom. Ajelikier możemy także dodawać do kremów do ciast.

W okresie świąt wielkanocnych likier jajeczny możemy podawać w jajkach z czekolady (na podstawkach do jajek), drinki Kikeriki z likierem jajecznym w wielkanocnym zajączku z dodatkiem słomki. 

Komentarze