Wielkanoc w Niemczech – niemieckie słownictwo oraz zwyczaje

Jakie są zwyczaje wielkanocne w Niemczech

Wielkanoc w Niemczech daje pretekst, by ozdobić nie tylko mieszkanie, ale również ogród, który budzi się do życia. Na drzewkach forsycji pojawiają się kolorowe jajeczka. Podobnie, jak w Polsce, typowe dla tego okresu kwiaty to żonkile. Nie spotkałam się w Niemczech z barankiem wielkanocnym. Natomiast króliczek wielkanocny gości w każdym domu. W sklepach półki uginają się od kolorowych pisanek, które można kupić jeszcze długo po świętach. Jeśli chodzi o obrządki kościelne, to nie różnią się one aż tak bardzo od naszych.


Jak wygląda Wielki Tydzień w Niemczech

Wielki Tydzień, to tydzień przed Wielkanocą. Zaczyna się on Niedzielą Palmową. Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela postu. Tydzień wcześniej w kościołach zasłaniane są wszystkie krzyże oraz ołtarze. W Niedziele Palmową święcone są palmy, które kolejnego roku w Środę Popielcową są palone. Wierni naznaczają sobie znak krzyża na czole popiołem uzyskanym ze spalonych palm.

Wielki Czwartek – Ostatnia Wieczerza

Jak świętowany jest Wielki Czwartek w Niemczech

W Wielki Czwartek miała miejsce Ostatnia Wieczerza. Najpopularniejsze dzieło przedstawiające ucztę Jezusa z apostołami w przeddzień śmierci ukazuje dzieło Leonarda da Vinci.

Ostatnia Wieczerza była planem Bożym. Odbyła się ona ostatniego dnia, tuż przed pojmaniem Jezusa, skazaniem oraz ukrzyżowaniem na Górze Golgota. Doskonałą ekranizacją ostatnich dni życia Jezusa jest Pasja Mela Gibsona.

Passionsspiele w Wielki Piątek w Niemczech – ukrzyżowanie Jezusa

W Wielki Piątek w Niemczech zgodnie z tradycją miejsce mają tzw. Passionsspiele. Jest to odtworzenie Drogi Krzyżowej przez osoby świeckie.

Najpopularniejsze Passionsspiele odbywają się w Oberammergau (co dziesięć lat). Zarówno historia początków tego obrządku, jak i samo przedstawienie wywołuje gęsią skórkę.

W roku1933 do miejscowości Oberammergau, skrytej w dolinie gór, dotarła czarna śmierć – dżuma. Mieszkańcy zwrócili się do Boga o pomoc obiecując, że wystawią ogromne przedstawienie pasyjne opisujące śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa. Wraz z dotrzymaniem obietnicy, znikło cierpienie i dżuma.

Od tego czasu co dziesięć lat mieszkańcy Oberammergau wystawiają Passionsspiele. Stały się one znane na cały świat. W teatrze na pięć tysięcy osób, od maja do października, pięć dni w tygodniu wystawiane jest przedstawienie. Malutka miejscowość tętni w tym okresie życiem i jest pełna turystów.

Wielokrotnie, w różnych okresach władze zabraniały wystawiania sztuki. Tym oto sposobem przesunęła się ona na lata zakończone liczbą "0". Kolejne Passionspiele w Oberammergau będą miały miejsce w roku 2020.

Wielka Sobota – Złożenie Jezusa do grobowca

W Wielką Sobotę ma miejsce złożenie Jezusa do grobowca. Wierni czuwają nad złożonym ciałem. Grobowiec jest zdobiony kwiatami. Najczęściej są to hortensje.

Wielkanoc w Niemczech – Zmartwychwstanie Jezusa

Wielkanoc w Niemczech to dzień szukania przez dzieci ukrytych w ogrodzie pisanek, czekoladowych, marcepanowych oraz nadziewanych masą o różnych smakach jajek. Miejsce mają również inne zabawy wielkanocne. Należą do nich m.in:
  • uderzanie pisankami – jest to bitwa na jaja. Uderza się nawzajem górą i dołem pisanki. To jajko, które nie zostało uszkodzone, wygrywa;
  • rękawka – w dawnych czasach zamożniejsze rodziny rzucały z kopców pokarm oraz monety, aby uczcić cześć zmarłych. Te toczyły się z pagórka prosto w ręce ludu. Obecnie najczęściej rzuca się plastikowe piłki, które są później wymieniane na słodycze. Zwyczaj ten jest znany również w Polsce. Konkretnie w Krakowie. Początkowo słodycze, bułki, jabłka, zabawki, baloniki rzucano z kopca Krakusa. Następnie obrządki przeniesiono na górę św. Benedykta. Zabawa ma miejsce we wtorek po Wielkanocy;
  • Eierschibbeln – to gra, która przypomina grę w bilard. Tyle że na świeżym powietrzu. Potrzebne są do tego pisanki oraz drewniane listwy, które umieszcza się w taki sposób, by stworzyły swego rodzaju zjeżdżalnię. Pisanki toczą się po niej i wypadają na ziemię. Wygrywa ten, kto trafi największą ilość porozrzucanych pisanek.
  • rzucanie pisankami – pisanki pakuje się do materiałowych woreczków – ciut większych od jajka oraz wypełnionych watą. Zawiązuje się je tasiemką rzuca woreczkiem. Ten, który doleci dalej i umieszczona w nim pisanka nie zostanie uszkodzona, wygrywa.

Osterwasser – wielkanocna woda, czyli Śmigus-Dyngus w Niemczech

Osterwasser to stara, wielkanocna tradycja w Niemczech, która już wymarła. Jest podobna do naszego lanego poniedziałku. Dlatego warto o niej wspomnieć.
 
Jak wyglądał Śmigus-Dyngus w Niemczech? W Niedzielę Wielkanocną wczesnym rankiem kobiety oraz dziewczyny udawały się po wodę ze studni lub z rzeki. Woda ta prócz właściwości uzdrawiających wpływała na płodność. Mężatki, który nią się umyły, powinny szybciej zajść w ciążę. Uwydatniała ona piękno kobiet.
 
Młode dziewczyny spryskiwały nią oblubieńca, który mógł odwzajemnić zainteresowanie. Był przy tym jeden haczyk. Idąc po wodę nie można dało dać się zauważyć lub należało milczeć całą drogę do źródła oraz z powrotem.
 
Obecnie Osterwasser to wielkanocny sznaps.

Wielkanocne tradycje w Niemczech

Wielkanocna jazda konna

Wielkanocna jazda konna – mężczyźni wyznania katolickiego jadą konno, ubrani w surdut i cylinder, by ogłosić dobrą nowinę:
Chrystus Pan Zmartwychwstał.

Jak świętuje się Wielkanoc w Niemczech

Co to jest Osterfeuer

Niemiecki zwyczaj wielkanocny Osterfeuer/ Osterrad – w Wielką Sobotę w wielu niemieckich miejscowościach palone są ogniska. Przy tych większych czuwa straż pożarna. Ogień symbolizuje życie oraz zmartwychwstanie Jezusa. W niektórych miejscowościach zapala się ogromne drewniane koła, które następnie są toczone. Są to ogromne widowiska. Pomijając aspekt religijny, ogień ten ma przepędzić zimę.
Co jedzą Niemcy na Wielkanoc, dowiemy się tutaj.

Niemieckie słownictwo związane z Wielkanocą

das Ostern – Wielkanoc
die Karwoche – Wielki Tydzień
der Gründonnerstag – Wielki Czwartek
der Karfreitag – Wielki Piątek
der Karsamstag – Wielka Sobota
der Ostersonntag – Wielka Niedziela
der Aschermittwoch – Środa Popielcowa
der Palmsonntag – Niedziela Palmowa
der Ostermontag – Poniedziałek Wielkanocny
bunt bemalt – kolorowo pomalowane
Hühnereier – kurze jaja
Süßigkeiten – słodycze
Osterhase – zajączek wielkanocny
Ostereiertitschen – uderzanie pisankami
Ostereierschieben – toczenie pisanek z pagórka
Ostereierwerfen – rzucanie pisankami
Eierschibbeln – zabawa pisankami
Osterreiten – Wielkanocna jazda konna (najpopularniejsza w Lausitz)
Passionsspiel – przedstawienie przez osoby świeckie drogi krzyżowej
Speisensegnung – święcenie pokarmu
Eierpecken – uderzanie pisankami
Osterpalme – palma wielkanocna
Osterpostkarte – kartka świąteczna na Wielkanoc
die Forsythie – forsycja
die Osterglocke – żonkil
Osterwasser – woda wielkanocna
Osterfeuer – ogień wielkanocny
Osterrad – koło wielkanocne

Komentarze