Co jadają Niemcy na Wielkanoc


W Polsce każde święta są pretekstem do tego, aby suto zastawić stół. Tak też dzieje się na Wielkanoc. Niemcy mają zupełnie inny stosunek do jedzenia. Mimo wszystko również mają oni pewne potrawy, które jadają w okresie wielkanocnym. Oczywiście najważniejszym produktem są wielkanocne jajka. Co oprócz jajek jadają Niemcy na Wielkanoc?

Jajka wielkanocne


W niedzielę wielkanocną na śniadanie na stole koniecznie muszą znaleźć się jajka. Najczęściej jada się je skromnie- z dodatkiem soli. W Hesji popularny jest zielony sos do jajek. Sos frankfurcki spożywa się już w trakcie Wielkiego Tygodnia np. jako dodatek do ziemniaków w mundurkach oraz jajek. W niedzielę wielkanocną może posłużyć on również jako dodatek do mięsa do obiadu lub kolacji. 

Wielkanocne śniadanie w Niemczech


Niemcy kochają swoją marmoladę do śniadania i nawet w okresie wielkanocnym chętnie po nią sięgają. Oprócz pisanek oraz marmolady na stole powinna znaleźć się chałka tzw. Osterzopf. To typowe wielkanocne pieczywo. Dla Niemca chałka z marmoladą oraz kawa to królewskie śniadanie. Chałkę, wielkanocnego baranka oraz inne ciasta wielkanocne wypieka się w Wielką Sobotę. Spożywać można je jednak dopiero w Niedzielę. 

Obiad w Wielki Czwartek


Wielki Czwartek po niemiecku to Gründonnerstag. Danie tego dnia powinno być daniem wegetariańskim. W końcu to okres postu. Poza tym, jak sama nazwa mówi, mile widziane są potrawy z dodatkiem zielonych ziół i warzyw tj. wyżej wspomniany zielony sos frankfurcki, jarmuż (po niemiecku Grünkohl) lub sałata. 

Obiad w Wielki Piątek 

Dorsz

Wielki Piątek po niemiecku to Karfreitag. Tego dnia nie jada się mięsa. Na obiad świetnie sprawdzi się ryba lub jajka sadzone ze szpinakiem, ewentualnie jajka z zielonym sosem franfurckim. Kiedyś jadało się głównie dorsza. W rejonach nadmorskich gotowano pożywną zupę z suszonego dorsza (Stockfisch). Obecnie jada się wszelkiego rodzaju ryby. 

Obiady w dni świąteczne- pierwszy i drugi dzień świąt

Co jadają Niemcy na Wielkanoc

Na Wielkanoc- w pierwszy oraz drugi dzień świąt, obiady nie różnią się znacznie od siebie. Najczęściej podawane są mięsa tj.: 
  • pieczeń z cielęciny, wieprzowiny lub wołowiny;
  • królik;
  • rolady wołowe
  • gulasz wołowy.
Do tego podaje się knedle ziemniaczane lub knedle z czerstwego pieczywa oraz modrą kapustę

Posiłek wielkanocny dla seniora

Seniorzy po pierwsze są oszczędni, po drugie czasami mogą mieć już trudności z gryzieniem mięsa. W związku z tym wielu z nich zadowoli się sałatką ziemniaczaną oraz parówką lub kiełbaskami z wołowiny. 

Komentarze