Suknia ślubna oraz zwyczaje weselne

Jakie polskie zwyczaje weselne są aktualne - ile za talerzyk na ślub

Wymarzona suknia ślubna to jeden z najważniejszych elementów podczas zawarcia związku małżeńskiego. Nie ma znaczenia, czy jest to ślub cywilny czy kościelny. Już jako dziewczynki wyobrażamy sobie, jak będziemy wyglądały w ten wyjątkowy dzień. Pragniemy czuć się jak księżniczki, które znalazły swojego księcia. W kwestii zawierania ślubu niewiele zmieniło się od lat. Wyjątkowa atmosfera, przepych oraz zwyczaje weselne wciąż towarzyszą zawieranym ślubom. Jak powinien wyglądać ślub? Sprawdźmy!


Jaką suknię ślubną wybrać – suknia marzeń pasująca do naszej osobowości oraz figury

 Jakie zwyczaje weselne są aktualne i ile za talerzyk na ślub

Nasza wymarzona suknia ślubna może zmieniać się na przestrzeni lat. Jako dziewczynki najczęściej marzymy o pełnej przepychu sukni ślubnej – koronki, dekolt, odkryte ramiona, wcięta w tali, szeroka u dołu, śnieżnobiała suknia uzupełniona dodatkami tj. welon i „szklane buciki” do ślubu. Gdy dojrzewamy, zmienia się nasza osobowość oraz styl. Zmieniają się również trendy w modzie. Nie bez znaczenia jest nasza figura, która może dalece odbiegać od marzeń. Wówczas okazuje się, że wybór sukni ślubnej zaskoczy nas samych.

Kupno sukni ślubnej to ważna decyzja. W dniu ślubu chcemy wyglądać pięknie oraz czuć się wyjątkowo. Przymiarka sukni ślubnej powinna odbyć się w towarzystwie osób najbliższych, które nas znają, potrafią nam powiedzieć prawdę prosto w oczy oraz wiedzą, w czym jest nam dobrze. Entuzjazm w jaki wprawiają nas przygotowania do wesela oraz konkretne wyobrażanie na temat wymarzonej sukni mogą bowiem sprawić, że nasz wybór sukni nie będzie najlepszy.

Osoby towarzyszące będą potrafiły spojrzeć na kreację weselną „trzeźwym okiem”, podpowiedzieć, skrytykować oraz doradzić. Może się zdarzyć, że nasi doradcy również będą mieli konkretne wyobrażenia odnośnie naszej sukni ślubnej. Nasi rodzice, siostra oraz przyjaciółka mogą obstawiać suknię, która zupełnie do nas nie pasuje. Warto więc pamiętać, że nawet w najpiękniejszej sukni ślubnej powinniśmy przede wszystkim czuć się sobą.

Na co zwracać uwagę kupując suknię do ślubu

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze sukni ślubnej? Oto najważniejsze kryteria podczas kupna sukni do ślubu oraz na wesele:

  • rodzaj tkaniny – np. sukienki ślubne tiulowe oraz szyfonowe;
  • dekolt w sukni ślubnej – w łódkę czy w kształcie litery V, odkryte plecy czy ramiona;
  • długość sukni do ślubu – długa, a może jednak krótka;
  • krój sukni ślubnej korzystny dla naszej sylwetki;
  • kolor sukni ślubnej – śnieżnobiała, ecru, koloru kości słoniowej, perłowa;
  • wygodna suknia ślubna – powinniśmy móc w niej swobodnie oddychać oraz poruszać się;
  • dodatki tj. haftowane kwiaty, koronki, szlachetne kamienie np. kryształowe kamienie Swarovskiego;
  • welon czy wianek.

Nawet, gdy dokładnie wiemy, jaką suknię ślubną wybrać, podczas przymiarki możemy zdecydować się na zupełnie inną kreację weselną. Wpływ na to może mieć nasze samopoczucie w sukni ślubnej, nowe trendy w modzie ślubnej, których jeszcze nie znaliśmy czy też rady bliskich nam osób oraz profesjonalistów.  

Najlepsze sklepy z sukniami ślubnymi zatrudniają ludzi, którzy wiedzą, że chociaż suknia ślubna posłuży nam tylko raz, jest to kreacja, której obraz zapadnie nam, naszemu partnerowi oraz naszym gościom na całe życie. Efekt „wow” jest więc konieczny. Można go osiągnąć jedynie wtedy, gdy suknia ślubna jest nie tylko piękna, ale i pasuje do naszej sylwetki oraz osobowości. 

Jeśli mamy problem z wiszącą skórą u ramion, możemy zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej tj. lifiting falami RF. Dzięki niemu będziemy czuli się znacznie swobodniej w sukni ślubnej z odkrytymi ramionami lub na ramiączkach.

Jakie są najpopularniejsze zwyczaje weselne

Wesele - dekoracja ślubna na auto nowożeńców

W dniu ślubu od lat praktykowane są różnorodne zwyczaje weselne. Jedne z nich straciły na znaczeniu. Są też takie, z których nowożeńcy rezygnują świadomie – często ku oburzeniu starszego pokolenia, a także niektórych osób z młodego pokolenia, które przywykły do utartych wzorców ślubu oraz uroczystości weselnej. Najpopularniejsze zwyczaje weselne to m.in.:

  • witanie nowożeńców chlebem oraz solą;
  • przenoszenie przez próg;
  • ślub kościelny;
  • strojenie auta młodej pary;
  • brama weselna;
  • suknia ślubna;
  • coś starego, coś nowego, coś niebieskiego;
  • rzut bukietem ślubnym;
  • pierwszy taniec;
  • oczepiny.

Czy wszystkie z nich w dalszym ciągu chętnie praktykujemy? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Które zwyczaje weselne są w dalszym ciągu chętnie praktykowane, a które odeszły do lamusa

Witanie nowożeńców chlebem oraz solą

Witanie nowożeńców chlebem i solą w obecnych czasach często ma jedynie charakter symboliczny. Nie jedna panna młoda już przed zamążpójściem opuściła bowiem rodzinny dom. Wiele osób przed ślubem mieszkało także razem. Mimo to oddanie córki w ręce przyszłego małżonka w dalszym ciągu jest praktykowane.

Ślub kościelny

Pomimo że wielu nowożeńców nie jest praktykującymi katolikami, dla większości z nich ślub kościelny to must have – tak nakazuje tradycja. Przed kościołem nowożeńcy obsypują gości ryżem, przyjmują życzenia oraz zbierają koperty. Ile dać do koperty na ślub i wesele to dylemat wielu gości, którzy coraz częściej czują presję, że muszą dać przynajmniej tyle, aby starczyło na tzw. talerzyk.

Strojenie auta panny młodej oraz brama weselna

Strojenie auta młodej pary ozdobami w dalszym ciągu jest praktykowane. Samochód jest dekorowany ozdobami tj. kwiaty, girlandy, kokardki oraz puszki. Zmieniane są także tablice rejestracyjne samochodu na tablice z napisem „Młoda Para”, „Nowożeńcy” lub spersonalizowane tablice ślubne na auto z imionami nowożeńców. Brama weselna jest obecnie praktykowana w małych miejscowościach – najczęściej na wsiach.

Muzyka na wesele, jedzenie, alkohol, tańce oraz oczepiny

Na weselu wszyscy pragną dobrze się bawić. Co to oznacza? Dobre jedzenie, alkohol, muzyka, taniec… Jakie jedzenie jest dobre na wesele? Państwo młodzi coraz częściej decydują się na bardziej nowoczesne menu oraz muzykę nieco odbiegającą od klasycznej muzyki weselnej. Nie zawsze spotyka się to z uznaniem gości – podobnie jak brak wódki na weselu.

To, czy wesele jest robione dla gości, czy dla państwa młodych, często jest kwestią sporną. Z jednej strony goście powinni się dobrze bawić. Z drugiej strony młoda para ma prawo zaplanować swój najważniejszy dzień w życiu w taki sposób, aby był on spełnieniem ich marzeń. Warto pamiętać o tym, że dla gości jest to kolejny ślub i otworzyć się na pomysły młodej pary. Dla nowożeńców taki dzień będzie miał miejsce najprawdopodobniej jeden raz w życiu.

Popularnym trendem podczas wesela stał się pierwszy taniec, do którego para młodych przygotowuje choreografię. Dziś niekoniecznie musi to być romantyczny taniec w objęciach partnera tj. walc angielski. Pierwszy taniec może stać się wspaniałym widowiskiem oraz rozrywką dla gości. Również goście – sami lub z nowożeńcami (ewentualnie jednym z nich) mogą przygotować taniec synchroniczny, który będzie świetnym pokazem na weselnej imprezie.

Stosunkowo nowym zwyczajem stała się profesjonalna ślubna sesja fotograficzna w ciekawej scenerii. Decyduje się na nią coraz więcej par. Jedno z takich zdjęć można wykorzystać na wspaniały obraz do salonu, który zawiśnie w nim na lata.

Jak widać niektóre zwyczaje przybrały na sile oraz nabrały zupełnie innych wymiarów. Inne odeszły do lamusa np. niezbyt lubiane przez nowożeńców oczepiny. Czy to dobrze? Świat się zmienia. Dlaczego więc nie miałyby zmienić się polskie wesela? Niestety gospodarze coraz częściej są przekonani, że imprezy tj. wesele, chrzciny czy Pierwsza Komunia Święta muszą się zwrócić. Co się stało z naszą polską gościnnością? Nawet, jeśli konieczna była pożyczka na wesele, to czy obowiązkiem naszych gości jest jej spłacenie? „Ugoszczę cię na weselu po królewsku, ale zapłać za talerzyk i dołóż coś na podróż poślubną lub nowe mieszkanie”? Its not good!

Komentarze