Przejdź do głównej zawartości

Suknia ślubna oraz zwyczaje weselne

Jakie polskie zwyczaje weselne są aktualne - ile za talerzyk na ślub

Wymarzona suknia ślubna to jeden z najważniejszych elementów podczas zawarcia związku małżeńskiego. Nie ma znaczenia, czy jest to ślub cywilny czy kościelny. Już jako dziewczynki wyobrażamy sobie, jak będziemy wyglądały w ten wyjątkowy dzień. Pragniemy czuć się jak księżniczki, które znalazły swojego księcia. W kwestii zawierania ślubu niewiele zmieniło się od lat. Wyjątkowa atmosfera, przepych oraz zwyczaje weselne wciąż towarzyszą zawieranym ślubom. Jak powinien wyglądać ślub? Sprawdźmy!


Jaką suknię ślubną wybrać – suknia marzeń pasująca do naszej osobowości oraz figury

 Jakie zwyczaje weselne są aktualne i ile za talerzyk na ślub

Nasza wymarzona suknia ślubna może zmieniać się na przestrzeni lat. Jako dziewczynki najczęściej marzymy o pełnej przepychu sukni ślubnej – koronki, dekolt, odkryte ramiona, wcięta w tali, szeroka u dołu, śnieżnobiała suknia uzupełniona dodatkami tj. welon i „szklane buciki” do ślubu. Gdy dojrzewamy, zmienia się nasza osobowość oraz styl. Zmieniają się również trendy w modzie. Nie bez znaczenia jest nasza figura, która może dalece odbiegać od marzeń. Wówczas okazuje się, że wybór sukni ślubnej zaskoczy nas samych.

Kupno sukni ślubnej to ważna decyzja. W dniu ślubu chcemy wyglądać pięknie oraz czuć się wyjątkowo. Przymiarka sukni ślubnej powinna odbyć się w towarzystwie osób najbliższych, które nas znają, potrafią nam powiedzieć prawdę prosto w oczy oraz wiedzą, w czym jest nam dobrze. Entuzjazm w jaki wprawiają nas przygotowania do wesela oraz konkretne wyobrażanie na temat wymarzonej sukni mogą bowiem sprawić, że nasz wybór sukni nie będzie najlepszy.

Osoby towarzyszące będą potrafiły spojrzeć na kreację weselną „trzeźwym okiem”, podpowiedzieć, skrytykować oraz doradzić. Może się zdarzyć, że nasi doradcy również będą mieli konkretne wyobrażenia odnośnie naszej sukni ślubnej. Nasi rodzice, siostra oraz przyjaciółka mogą obstawiać suknię, która zupełnie do nas nie pasuje. Warto więc pamiętać, że nawet w najpiękniejszej sukni ślubnej powinniśmy przede wszystkim czuć się sobą.

Na co zwracać uwagę kupując suknię do ślubu

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze sukni ślubnej? Oto najważniejsze kryteria podczas kupna sukni do ślubu oraz na wesele:

 • rodzaj tkaniny – np. sukienki ślubne tiulowe oraz szyfonowe;
 • dekolt w sukni ślubnej – w łódkę czy w kształcie litery V, odkryte plecy czy ramiona;
 • długość sukni do ślubu – długa, a może jednak krótka;
 • krój sukni ślubnej korzystny dla naszej sylwetki;
 • kolor sukni ślubnej – śnieżnobiała, ecru, koloru kości słoniowej, perłowa;
 • wygodna suknia ślubna – powinniśmy móc w niej swobodnie oddychać oraz poruszać się;
 • dodatki tj. haftowane kwiaty, koronki, szlachetne kamienie np. kryształowe kamienie Swarovskiego;
 • welon czy wianek.

Nawet, gdy dokładnie wiemy, jaką suknię ślubną wybrać, podczas przymiarki możemy zdecydować się na zupełnie inną kreację weselną. Wpływ na to może mieć nasze samopoczucie w sukni ślubnej, nowe trendy w modzie ślubnej, których jeszcze nie znaliśmy czy też rady bliskich nam osób oraz profesjonalistów.  

Najlepsze sklepy z sukniami ślubnymi zatrudniają ludzi, którzy wiedzą, że chociaż suknia ślubna posłuży nam tylko raz, jest to kreacja, której obraz zapadnie nam, naszemu partnerowi oraz naszym gościom na całe życie. Efekt „wow” jest więc konieczny. Można go osiągnąć jedynie wtedy, gdy suknia ślubna jest nie tylko piękna, ale i pasuje do naszej sylwetki oraz osobowości. 

Jeśli mamy problem z wiszącą skórą u ramion, możemy zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej tj. lifiting falami RF. Dzięki niemu będziemy czuli się znacznie swobodniej w sukni ślubnej z odkrytymi ramionami lub na ramiączkach.

Jakie są najpopularniejsze zwyczaje weselne

Wesele - dekoracja ślubna na auto nowożeńców

W dniu ślubu od lat praktykowane są różnorodne zwyczaje weselne. Jedne z nich straciły na znaczeniu. Są też takie, z których nowożeńcy rezygnują świadomie – często ku oburzeniu starszego pokolenia, a także niektórych osób z młodego pokolenia, które przywykły do utartych wzorców ślubu oraz uroczystości weselnej. Najpopularniejsze zwyczaje weselne to m.in.:

 • witanie nowożeńców chlebem oraz solą;
 • przenoszenie przez próg;
 • ślub kościelny;
 • strojenie auta młodej pary;
 • brama weselna;
 • suknia ślubna;
 • coś starego, coś nowego, coś niebieskiego;
 • rzut bukietem ślubnym;
 • pierwszy taniec;
 • oczepiny.

Czy wszystkie z nich w dalszym ciągu chętnie praktykujemy? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Które zwyczaje weselne są w dalszym ciągu chętnie praktykowane, a które odeszły do lamusa

Witanie nowożeńców chlebem oraz solą

Witanie nowożeńców chlebem i solą w obecnych czasach często ma jedynie charakter symboliczny. Nie jedna panna młoda już przed zamążpójściem opuściła bowiem rodzinny dom. Wiele osób przed ślubem mieszkało także razem. Mimo to oddanie córki w ręce przyszłego małżonka w dalszym ciągu jest praktykowane.

Ślub kościelny

Pomimo że wielu nowożeńców nie jest praktykującymi katolikami, dla większości z nich ślub kościelny to must have – tak nakazuje tradycja. Przed kościołem nowożeńcy obsypują gości ryżem, przyjmują życzenia oraz zbierają koperty. Ile dać do koperty na ślub i wesele to dylemat wielu gości, którzy coraz częściej czują presję, że muszą dać przynajmniej tyle, aby starczyło na tzw. talerzyk.

Strojenie auta panny młodej oraz brama weselna

Strojenie auta młodej pary ozdobami w dalszym ciągu jest praktykowane. Samochód jest dekorowany ozdobami tj. kwiaty, girlandy, kokardki oraz puszki. Zmieniane są także tablice rejestracyjne samochodu na tablice z napisem „Młoda Para”, „Nowożeńcy” lub spersonalizowane tablice ślubne na auto z imionami nowożeńców. Brama weselna jest obecnie praktykowana w małych miejscowościach – najczęściej na wsiach.

Muzyka na wesele, jedzenie, alkohol, tańce oraz oczepiny

Na weselu wszyscy pragną dobrze się bawić. Co to oznacza? Dobre jedzenie, alkohol, muzyka, taniec… Jakie jedzenie jest dobre na wesele? Państwo młodzi coraz częściej decydują się na bardziej nowoczesne menu oraz muzykę nieco odbiegającą od klasycznej muzyki weselnej. Nie zawsze spotyka się to z uznaniem gości – podobnie jak brak wódki na weselu.

To, czy wesele jest robione dla gości, czy dla państwa młodych, często jest kwestią sporną. Z jednej strony goście powinni się dobrze bawić. Z drugiej strony młoda para ma prawo zaplanować swój najważniejszy dzień w życiu w taki sposób, aby był on spełnieniem ich marzeń. Warto pamiętać o tym, że dla gości jest to kolejny ślub i otworzyć się na pomysły młodej pary. Dla nowożeńców taki dzień będzie miał miejsce najprawdopodobniej jeden raz w życiu.

Popularnym trendem podczas wesela stał się pierwszy taniec, do którego para młodych przygotowuje choreografię. Dziś niekoniecznie musi to być romantyczny taniec w objęciach partnera tj. walc angielski. Pierwszy taniec może stać się wspaniałym widowiskiem oraz rozrywką dla gości. Również goście – sami lub z nowożeńcami (ewentualnie jednym z nich) mogą przygotować taniec synchroniczny, który będzie świetnym pokazem na weselnej imprezie.

Stosunkowo nowym zwyczajem stała się profesjonalna ślubna sesja fotograficzna w ciekawej scenerii. Decyduje się na nią coraz więcej par. Jedno z takich zdjęć można wykorzystać na wspaniały obraz do salonu, który zawiśnie w nim na lata.

Jak widać niektóre zwyczaje przybrały na sile oraz nabrały zupełnie innych wymiarów. Inne odeszły do lamusa np. niezbyt lubiane przez nowożeńców oczepiny. Czy to dobrze? Świat się zmienia. Dlaczego więc nie miałyby zmienić się polskie wesela? Niestety gospodarze coraz częściej są przekonani, że imprezy tj. wesele, chrzciny czy Pierwsza Komunia Święta muszą się zwrócić. Co się stało z naszą polską gościnnością? Nawet, jeśli konieczna była pożyczka na wesele, to czy obowiązkiem naszych gości jest jej spłacenie? „Ugoszczę cię na weselu po królewsku, ale zapłać za talerzyk i dołóż coś na podróż poślubną lub nowe mieszkanie”? Its not good!

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

5 najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa

Artykuł gościnny Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że aż 40% osób czynnych zawodowo zmaga się z bólem pleców każdego dnia, co powoduje, że nie są oni w pełni zaangażowani w wykonywane obowiązki. Może on pojawiać się w różnych częściach kręgosłupa i mieć różną intensywność, wpływając na jakość życia i ograniczając codzienne czynności. Jego przyczyn jest wiele, co sprawia, że czasem trudno jest odnaleźć właściwy powód i go wyeliminować. Przeczytaj artykuł i poznaj najczęstsze przyczyny problemów z kręgosłupem, ich objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania. Ból kręgosłupa - jakie są czynniki ryzyka? Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się u każdego, jednak jest kilka czynników zwiększających prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Mogą one obejmować: Niski poziom sprawności - ból pleców występuje częściej u osób, które nie są aktywne fizycznie. Słabe mięśnie pleców i brzucha mogą nieprawidłowo podtrzymywać krę

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo