Ozonowanie żywności to najnowszy trend wśród osób, które przywiązują ogromną wagę do zdrowego odżywiania. Pozwala ono na usunięcie z produktów spożywczych pestycydów, antybiotyków, grzybów oraz pasożytów. Z artykułu dowiemy się m.in.:
- Na czym polega ozonowanie żywności
- Jaką żywność możemy ozonować
- Jak ozonować żywność
- Ile kosztuje ozonator żywności (generator ozonu) i gdzie go kupić
- Czy ozonowanie owoców i warzyw jest bezpieczne
- Co zamiast generatora ozonu
Co to jest ozonowanie żywności
Na czym polega ozonowanie żywności i dlaczego warto to robić? Ozonowanie owoców, warzyw, mięsa oraz ryb polega na poddaniu produktów spożywczych działaniu ozonu (aktywnego tlenu O3), który zabija drobnoustroje, bakterie (np. salmonella, e.coli) oraz degraduje pestycydy, antybiotyki , hormony, konserwanty oraz inne związki szkodliwe dla zdrowia człowieka tj. metale ciężkie.
Ozonowanie żywności ma pozytywny wpływ na smak oraz zapach owoców i warzyw. Żywność ozonowana dłużej zachowuje świeżość. Produkty spożywcze muszą być poddane działaniu ozonu w odpowiedniej dawce przez konkretny czas. Decydując się na ozonator żywności powinniśmy się upewnić, że jest to urządzenie dobrej jakości, które faktycznie sprawi, że spożywane przez nas owoce oraz warzywa będą zdrowsze.
Jaką żywność możemy ozonować
Ozonowanie owoców oraz warzyw jest praktykowane najczęściej. Większość substancji tj. pestycydy czy bakterie znajdują się na skórce owoców oraz warzyw. Myjąc je dokładnie w zimnej, a nawet w ciepłej wodzie nie jesteśmy w stanie ich usunąć. Dlatego warto je poddać działaniu ozonu.
W przypadku mięsa oraz ryb musimy liczyć się z tym, że może dojść do ścięcia się białka. Niemniej jednak warto również ozonować mięso. Podczas ozonowania mięsa lub ryb wydzieli się szara piana. Zawiera ona wszelkie nieczystości z mięsa oraz ryb. W przypadku mięsa mogą to być np. antybiotyki. W przypadku ryb oraz owoców morza są to metale ciężkie.
Ozonować możemy także produkty tj. ryż, rośliny strączkowe czy wszelkiego rodzaju kasze. W tym przypadku decydujemy się na ozonowanie na sucho. Możemy poddać ozonowaniu większą ilość ryżu lub kaszy, którą odstawimy na półkę i spożyjemy w późniejszym czasie.
Ozonowanie żywności na mokro i na sucho
Ozonowanie żywności może przebiegać zarówno na mokro, jak i na sucho. Warzywa oraz owoce najczęściej ozonujemy na mokro – z wyjątkiem delikatnych owoców tj. maliny czy jagody. Mięso oraz ryby również ozonujemy na mokro. Na sucho ozonujemy ryż, warzywa strączkowe oraz wszelkiego rodzaju kasze.
Do ozonowania na mokro potrzebujemy misę z wodą (plastikową lub szklaną). W przypadku ozonowania na sucho sprawdzą się tutaj woreczki foliowe. Jak ozonujemy żywność? W misie z wodą lub w woreczku umieszczamy produkty spożywcze. Do środka wkładamy końcówkę ozonatora, przez którą wpuszczany jest ozon i pozostawiamy na kilka lub kilkanaście minut.
Jak długo ozonować żywność
W przypadku owoców oraz warzyw wystarczy około 5-10 minut ozonowania. Mięso oraz ryby ozonujemy 20-30 minut. Czas ozonowania ma wpływ na to, w jakim stopniu usuniemy zanieczyszczenia. Po ozonowaniu na sucho żywność powinna poleżeć z 30 minut, zanim będziemy ją spożywać. W przypadku ozonowania na mokro powinniśmy dokładnie umyć produkty czystą wodą.
Czy ozonowanie żywności jest zdrowe
W związku z tym, że podczas ozonowania żywności usuwamy wiele bakterii, wirusów, grzybów pestycydów, wosku czy też nieczystości pochodzących od zwierząt oraz owadów jest to bardzo skuteczna metoda oczyszczania owoców, warzyw, mięsa oraz ryb.
Należy mieć jednak na uwadze, że ozon jest szkodliwy dla człowieka. Może podrażnić oczy oraz nozdrza. Dlatego podczas ozonowania żywności należy mieć otwarte okno lub włączony okap kuchenny. Żywność płuczemy po ozonowaniu oraz nie ozonujemy żywności dłużej niż 30 minut. Powinniśmy stosować się do zaleceń producenta.
Ile kosztuje i gdzie kupić generator ozonu
Tani generator ozonu to koszt kilkuset złotych (300-1000 zł). Możemy go kupić w sklepach stacjonarnych ze sprzętem AGD, jak i w sklepach internetowych. Możemy także zdecydować się na ozonator żywności kosztujący kilka tysięcy złotych. Naturalnie dla większości osób jest to spory wydatek. Większość osób zdecyduje się raczej na tani ozonator żywności. Warto jednak upewnić się, że dostarczy on odpowiednią ilość ozonu, która pozwoli na usunięcie substancji szkodliwych.
Co zastąpi nam generator ozonu
Generator ozonu możemy zastąpić płukankami kwasowymi oraz zasadowymi (z octem i sodą). Na litr wody dajemy pół szklanki octu lub 1 łyżkę stołową sody. Obie płukanki niszczą różne bakterie i wirusy dlatego najlepiej stosować kolejno obie. W sprzedaży dostępne są także płyny do mycia owoców i warzyw.
Generator ozonu służy nie tylko do oczyszczania żywności, ale także do oczyszczania powietrza w mieszkaniu. Warto po niego sięgnąć, jeśli cierpimy na alergię np. na grzyby czy roztocza. W zależności od tego, do czego chcemy używać ozonator, możemy także zakupić specjalny ozonator wyłącznie do ozonowania żywności. Warto wówczas zwrócić uwagę na jego pojemność.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska