Jak przygotować auto na zimę oraz w co powinien wyposażyć się kierowca

 Jak przygotować auto na zimę oraz w co powinien wyposażyć się kierowca

Przygotowanie auta na zimę to nie tylko wymiana opon letnich na zimowe. O czym powinniśmy jeszcze pamiętać z końcem jesieni? Jaki płyn do spryskiwaczy kupić na zimę? Czy potrzebna jest skrobaczka oraz płyn rozmrażający do szyb? Kiedy wymienić opony letnie na zimowe? Ile kosztuje wymiana opon w zakładzie wulkanizacyjnym? Przyjrzyjmy się, czego nie powinno zabraknąć w naszym samochodzie, gdy zaczyna się zima! 


Zmiana opon z letnich na zimowe

Polskie przepisy nie obejmują obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe. Wielu kierowców korzysta z tego i czeka na wymianę opon do ostatniej chwili. Często nawet nieco dłużej. Kiedy powinniśmy wymienić opony letnie na zimowe? Nie czekamy na pierwszy śnieg. Opony letnie powinniśmy wymienić na zimowe, gdy temperatura na zewnątrz będzie wynosiła poniżej 8 stopni. Gdy spadł pierwszy śnieg, jest już za późno. Mówi się: lepiej późno, niż wcale. I taka prawda. Czasami liczymy na to, że zima w tym roku będzie łaskawa i kilkukrotnie ignorujemy opady śniegu. Może to się źle skończyć. Dlatego pamiętajmy o wymianie opon z letnich na zimowe. 

Jak wymienić opony letnie na zimowe? Czy wymiana opon z letnich na zimowe jest możliwa samodzielnie? Oczywiście. Jeśli ktoś posiada odrobinę umiejętności oraz czasu, jest to możliwe. Pójdzie nam to łatwiej, gdy opony zimowe będziemy mieli zainstalowane na osobnych felgach. W tym przypadku wymiana opon to nic innego jak wymiana koła. Któż z nas nie robił tego, gdy w podróży złapał kapcia? Bułka z masłem! Jeśli jednak będziemy musieli zdjąć ogumienie z obręczy, a następnie założyć nową oponę bez specjalistycznego sprzętu może to być trudne. 

Zakład wulkanizacyjny to idealne rozwiązanie w takiej sytuacji. Ile kosztuje wymiana opon z letnich na zimowe w zakładzie wulkanizacyjnym? Koszt wymiany opon z wyważaniem to 90-150 złotych za cztery opony. Jak zaoszczędzić na wymianie opon z letnich na zimowe? Czy możemy jeździć na jednych oponach cały rok? Pieniądze mogą zostać w portfelu, jeśli zdecydujemy się na całoroczne opony do auta. Są one nieco droższe, niż opony sezonowe. Przez kilka lat nie będziemy musieli jednak zmieniać opon. Patrząc długoterminowo zaoszczędzimy czas i pieniądze. 

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Jak przygotować auto na zimę

Dobre opony zimowe w samochodzie to nie wszystko. Powinniśmy pamiętać, aby wymienić płyn w spryskiwaczach na płyn zimowy. Jest to niby błahostka. Gdy zaskoczą nas mrozy może okazać się, że płyn zamarznięty w spryskiwaczach uniemożliwi nam jazdę. Dlatego powinniśmy pomyśleć o tym już wcześniej. Wymiana płynu w spryskiwaczach to zaledwie kilka minut. Cena płynu do spryskiwaczy na zimę również nie jest ponadprzeciętna, abyśmy musieli zwlekać z tym do ostatniej chwili.

Zimowe akcesoria do auta 

Zamarznięte szyby lub zamki to zmora każdego kierowca. Kto z nas lubi skrobać z rana szyby? Zwłaszcza, jeśli nie posiada skrobaczki i robi to kartą bankową znalezioną w portfelu? A Może spotkaliście się z tym, że nie mogliście otworzyć samochodu? Ja owszem. W najgorszym wypadku można skorzystać z innego środka transportu, udać się po gorącą wodę lub do sklepu po odmrażacz do zamków (o ile jest taki sklep w pobliżu). Gorzej, gdy wsiądziemy do auta, podjedziemy na CPN i okaże nie, że nie możemy otworzyć baku na paliwo. Na szczęście dla nieprzygotowanych do zimy kierowców na stacji paliw możemy kupić rozmrażać do zamków. Cena będzie nieco wyższa. 

Każdy kierowca powinien mieć w zimie wyposażenie tj.:

Przy mocno zamrożonych szybach należy najpierw pozbyć się grubej warstwy szronu oraz lodu. W przypadku, gdy szyby są lekko zamarznięte, wystarczy spryskać je odmrażaczem do szyb. 

Jazda autem będzie bardziej komfortowa, gdy przygotujemy auto i siebie na zimę. Akcesoria pomogą nam począwszy od odśnieżania auta, skrobania szyb, poprzez jego odpalanie na kablach rozruchu, na bezkolizyjnej jeździe kończąc. 

Komentarze