Oferty pracy z podanymi zarobkami – zalety oraz wady

 Oferty pracy z widełkami

Oferty pracy z podanymi zarobkami cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących pracy. Z punktu widzenia potencjalnego pracownika to duża oszczędność czasu. Nikt nie ma potrzeby aplikować na stanowisko, na którym pracodawca płaci zbyt niskie wynagrodzenie. Osoby mające zatrudnienie mogą się zorientować, jak wygląda rynek pracy, oraz ile mogłyby zarobić u konkurencji. Z punktu widzenia pracodawcy podawanie widełek w ogłoszeniu ma również pewne wady. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zapraszam także do artykułu Poszukiwania pracy i ageizm – sytuacja osób starszych na rynku pracy.

Oferty pracy z widełkami z punktu widzenia osoby poszukującej pracy

Jeszcze kilka lat temu normą były rozmowy kwalifikacyjne, podczas których pracownik do końca nie wiedział, ile można zarobić na oferowanym przez firmę stanowisku. Był on natomiast pytany o wysokość wynagrodzenia. I tutaj albo wstrzelił się w aktualne widełki firmy, albo mógł liczyć się z odmową. – Nawet, jeśli posiadał on doskonałe wykształcenie oraz doświadczenie. Nie trudno się domyślić, że miało to negatywny wpływ na wysokość pensji w kraju.

Obecnie w wielu branżach istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników, których brakuje na rynku pracy. Znaczna część Polaków kuszona wysokimi zarobkami zdecydowała się na pracę za granicą – stałą lub tymczasową. W kraju również nie brakuje pracy. Pracownicy idą tam, gdzie płacą więcej. Lojalność według pracodawcy to cenna zaleta. Gdy otrzymywane wynagrodzenie z ledwością starcza na opłacenie rachunków, lojalność nie popłaca. Pracodawca musi być uczciwy wobec swojego pracownika i oferować mu godne wynagrodzenie.

Oferty pracy z podanym wynagrodzeniem sprzyjają powstawaniu zdrowej sytuacji na rynku pracy z punktu widzenia pracownika. Oto największe zalety ofert pracy z podana wysokością zarobków:

  • przejrzysta forma współpracy – żadnych niedopowiedzeń;
  • oszczędność czasu – nie składamy aplikacji i nie tracimy czasu na rozmowę kwalifikacyjną;
  • doskonałe źródło informacji zarówno dla osób poszukujących pracy, jak ich osób zatrudnionych.

Niestety niekiedy zamiast konkretnej wysokości pensji podawane są widełki. Osoby mniej pewne siebie, mające poważne zobowiązania lub większe trudności ze znalezieniem pracy, mogą czuć presje, aby trzymać się dolnej granicy widełek. Dla pracodawcy, który pragnie znaleźć taniego pracownika, to doskonała okazja, aby wykorzystać trudną sytuację osoby poszukujacej pracy.

Dlatego warto pracować nad pewnością siebie. Niezwykle ważne są również gotowość do pracy w różnych godzinach czy też praca dla firmy znajdującej się nieco dalej od miejsca zamieszkania. Daje to osobie poszukującej pracy większe możliwości. Dzięki temu można stawiać większe wymagania, niż np. pracownik, który z różnych względów może lub chce pracować od 8.00 do 16.00 w miejscowości oddalonej do 15 km od miejsca zamieszkania, do tego z połączeniem pkp lub pks. 

W dobrej sytuacji są osoby poszukujące pracy z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem pracujący w deficytowych zawodach. W ich przypadku pracodawca nie będzie kierował się oczekiwaniami potencjalnego pracownika względem wysokości pensji. Istotne będą tutaj posiadana wiedza oraz doświadczenie. Tacy pracownicy pod względem wysokości pensji mogą mierzyć bardzo wysoko. 

Czy warto aplikować na oferty pracy, w których nie jest podana wysokość wynagrodzenia

Jeśli w ogłoszeniu nie została podana wysokość wynagrodzenia, a oferta pracy wydaje się być atrakcyjna ze względów tj.:

  • umowa o pracę na stałe;
  • zakres obowiązków;
  • liczne benefity;
  • możliwość szkolenia;
  • możliwość awansu;
  • premie przyznawane w zależności od wyników pracy;

warto aplikować na oferowane przez firmę stanowisko. Gdy tylko będzie to możliwe, koniecznie powinniśmy zapytać o wysokość wynagrodzenia, na jakie możemy liczyć na oferowanym stanowisku. Jeśli wynagrodzenie okaże się niskie, a pracodawca będzie nas kusił możliwością podwyżki, awansu oraz premii, należy uzgodnić jasne zasady np.:

  • po jakim okresie możemy liczyć na podwyżkę wysokości pensji;
  • po jakim czasie możemy liczyć na awans oraz na jakie stanowisko;
  • za jakie wyniki są przyznawane premie i na ile realne jest to, że dostaniemy premię (na podstawie wyników obecnych pracowników w firmie).

Wszystkie uzgodnione szczegóły powinny być zawarte w umowie o pracę. 

Oferty pracy z wysokością wynagrodzenia – zalety oraz wady z punktu widzenia pracodawcy

Obecny rynek pracy sprzyja pracownikom. Pracodawca chcący znaleźć wykwalifikowaną kadrę musi spełniać oczekiwania osób poszukujących pracy. Czy zamieszczanie wysokości pensji w ofertach pracy niesie jakiekolwiek korzyści dla firmy?

  1. W większości przypadków również dla pracodawcy jest to duża oszczędność czasu. O stanowisko starają się tylko te osoby, dla których wysokość wynagrodzenia jest satysfakcjonująca.
  2. Kolejną zaletą jest fakt, że pracodawca buduje w ten sposób pozytywny wizerunek firmy i odznacza się na tle konkurencji. Wile firm w dalszym ciągu zataja wysokość pensji, jaką mogą otrzymać u nich osoby starające się o pracę. 
  3. Pracodawca zamieszczając wysokość pensji w ogłoszeniu ma możliwość dotarcia do wykwalifikowanych pracowników będących zatrudnionych w innej firmie oraz odnoszących ogromne sukcesy zawodowe. Pracownik taki widząc atrakcyjną ofertę pracy może rozważać przejście do innej firmy. 

Zamieszczanie ogłoszeń z wysokością wynagrodzenia może mieć również negatywne skutki dla pracodawcy tj.:

  • publikując oferty pracy z bardzo wysokim wynagrodzeniem należy liczyć się z tym, że na stanowisko będą aplikować również osoby bez wymaganego wykształcenia oraz doświadczenia licząc na to, że może im się uda. Dla osób rekrutujących oznacza to mnóstwo pracy;
  • zamieszczając oferty pracy na portalu, do którego dostęp mają również obecni pracownicy, można wywołać niezadowolenie osób, które pracują w firmie od lat i zarabiają znacznie mniej;
  • chcąc zachęcić kandydata do złożenia aplikacji i podając wysokość pensji firma zdradza konkurencji, ile płaci swoim pracownikom. Dzięki temu konkurencyjna firma wie, o ile powinna podnieść stawkę godzinową, aby odbić innemu pracodawcy pracowników;
  • hejt pod zamieszczonymi ogłoszeniami ze strony osób, które liczą na większe wynagrodzenie, może zniechęcić do aplikowania osoby, które są zainteresowane pracą za oferowane wynagrodzenie.

Czy zatem opłaca się zamieszczać oferty z widełkami lub konkretną wysokością pensji? Jak najbardziej. Takie ogłoszenia są czytane w pierwszej kolejności. Wiele portalów z ofertami pracy zamieszcza je znacznie wyżej, niż te bez podanych widełek. Pracodawca pokazuje w ten sposób, że ceni i szanuje osoby, które pragnie przyjąć do pracy. Daje również znak, że w firmie panują przejrzyste zasady dotyczące wynagradzania pracowników za ich pracę. Chcąc znaleźć wykwalifikowaną kadrę jedyną możliwością jest podawanie wysokości pensji w ogłoszeniu. 

W nieco innej sytuacji znajdują się pracodawcy, którzy potrzebują pracowników bez szczególnych kwalifikacji. Osób takich jest znacznie więcej na rynku pracy, niż dobrze wykształconych pracowników. Szukając kandydatów na mniej wymagające stanowiska pracodawca może nie podawać wysokości pensji (zazwyczaj ma to miejsce, gdy jest ona stosunkowo niska) i liczyć na to, że zgłoszą się do niego osoby mające trudności ze znalezieniem pracy, gotowe pracować za znacznie niższą pensję.

W taki sposób nie zbudujemy jednak dobrej marki oraz dobrej załogi na lata. W obecnych czasach mało kto pracuje dla idei. Każdy ma zobowiązania finansowe oraz rachunki do opłacenia. Zdesperowany pracownik przyjmie ofertę pracy z zaniżonym wynagrodzeniem. W momencie, gdy dostanie lepszą ofertę pracy, opuści "pokład" bez najmniejszych oporów. 

Komentarze