Czym się kierować kupując używane auto?

Artykuł gościnny

Gdzie kupić używany samochód dobrej jakości

Zakup nowego auta w salonie to wydatek rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na wyłożenie takiej kwoty, a kredytowanie kupna lub leasing wiążą się zawsze z odpowiedzialnością i wymagają spełnienia określonych warunków. Dobrym i często jedynym rozwiązaniem staje się więc zakup auta używanego. Aby dobrze nam służyło bez potrzeby wykładania dodatkowych środków na naprawy, podczas przeszukiwania ofert warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Na co więc zwrócić uwagę?

Zapraszam do zapoznania się z artykułem Co warto zrobić w samochodzie przed zimą.

Stan techniczny auta

Pierwszą rzeczą, na jaką zwraca uwagę kupujący, jest zapewne stan wizualny i stan techniczny auta. Jak każdy z nas, również i kierowcy "kupują oczami". Nie należy jednak kierować się tylko i wyłącznie wyglądem zewnętrznym auta. Bardzo ważne jest sprawdzenie, jak auto prezentuje się pod względem technicznym. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tym obszarze, dobrze jest mieć towarzysza, który zna się na samochodach i podpowie nam, czy dany egzemplarz war jest zakupu. Oprócz tego warto poprosić o możliwość sprawdzenia auta na najbliższej stacji kontroli pojazdów. Koniecznie trzeba też odbyć jazdę próbną, by przekonać się, jak auto się prowadzi, czy wszystko działa, jak należy i silnik równo pracuje.

Udokumentowany przebieg samochodu

Każdy z nas niejednokrotnie słyszał zapewne o tak zwanej procedurze przekręcania licznika stosowanej przez nieuczciwych sprzedających. W związku z tym dobrze jest przed sfinalizowaniem zakupu poprosić o numer VIN pojazdu i dane potrzebne do weryfikacji przebiegu i innych danych. Naszą czujność powinny wzbudzić oferty, gdzie przebieg jest niski, a auto wizualnie wygląda na mocno wyeksploatowane.

Bezwypadkowe auta używane

Oglądając samochód, powinniśmy zwrócić uwagę na spasowanie poszczególnych elementów i linie przebiegające wzdłuż połączenia błotnika i maski oraz nadkoli i drzwi. Warto przyjrzeć się też klapie bagażnika i dopasowaniu do zderzaka. Wszelkie nierówności mogą świadczyć o wymianie tych elementów, która mogła być wynikiem kolizji lub wypadku. Jeśli mamy możliwość warto na oględziny zabrać też miernik lakieru, by sprawdzić, czy jego grubość zgadza się z tym, co deklaruje producent. Malowanie i szpachlowanie auta łatwo jest wykryć przy pomocy tego niewielkiego urządzenia. Zakup auta, które brało udział w wypadku, czy kolizji może niestety wpędzić nas w dodatkowe koszty i zmusić do naprawy. To z kolei pochłonie nie tylko pieniądze, ale zablokuje nam też możliwość korzystania z samochodu.

Jaka jednostka napędowa?

Kupno auta używanego wiąże się też z podjęciem decyzji, jaki silnik będzie spełniał nasze potrzeby. Jeśli samochód będzie wykorzystywany na krótkich trasach i przede wszystkim do jazdy po mieście, dobrze sprawdzi się benzyna o małej pojemności silnika. Możemy też rozważyć zakup hybrydy o napędzie benzynowo-elektrycznym. W długie trasy optymalnym wyborem będzie diesel albo benzyna z instalacją gazową. Przy tej ostatniej opcji warto dopytać o przeglądy i o to, czy instalacja gazowa była odpowiednio eksploatowana.

Artykuł powstał we współpracy z Volvo Car Kalisz

Komentarze