Jaki miód na co działa? Kompleksowe zestawienie korzyści, które zauważysz regularnie jedząc miód!

Artykuł gościnny

Jakie właściwości ma miód lipowy, rzepakowy, spadziowy, nawłociowy, faceliowy, gryczany, wielokwiatowy, wrzosowy

Nie od dziś wiadomo, że regularne spożywanie miodu ma fenomenalny wpływ na organizm. Słodki przysmak prosto z ula to nie tylko alternatywa dla cukru, ale także produkt o wielu właściwościach zdrowotnych. Różne odmiany miodu są powszechnie wykorzystywane nie tylko w leczeniu przeziębień, ale i innych schorzeń – praktycznie wszystkich układów. Naturalny miód z pasieki to chyba najsmaczniejszy naturalny antybiotyk, suplement diety a jednocześnie fantastyczny środek stosowany w profilaktyce różnych chorób. Jaki miód na co działa? Zapraszamy na przegląd największych korzyści, jakie można zyskać regularnie sięgając po miód!

Sprawdź, Jak z twardego miodu zrobić płynny przy pomocy urządzenia Thermomix tm6.

Kiedy miód ma właściwości zdrowotne?

Niezależnie od tego, czy sięgniemy po miód rzepakowy, lipowy czy spadziowy każdy z nich pozytywnie wpłynie na organizm pod kilkoma warunkami:

  • będzie przechowywany w odpowiedni sposób – najlepiej w chłodnym, zacienionym miejscu w szczelnym, szklanym słoiku,
  • będzie podawany w odpowiedni sposób – rozpuszczany w płynach i potrawach o temperaturze nieprzekraczającej 40⁰C, nabierany ze słoika zawsze czystą, najlepiej drewnianą łyżeczką lub specjalnym nabierakiem,
  • pochodzi z pewnego źródła, najlepiej prosto z pasieki lub ze sprawdzonego sklepu pszczelarskiego albo sklepu ze zdrową żywnością.

Miód spadziowy – królewski miód o wyjątkowych właściwościach

Pierwszym gatunkiem, któremu przyjrzymy się bliżej są miody spadziowe o zaskakująco dużej ilości mikroelementów i witamin. W ramach miodu spadziowego wyróżniamy miody ze spadzi iglastej lub ze spadzi liściastej – oba te gatunki charakteryzuje wyjątkowo ciemna, prawie czarna lub brązowa barwa i mocny, ziołowy aromat.

Miody ze spadzi iglastej

Ze względu na swoje pochodzenie miody ze spadzi iglastej znajdują zastosowanie w leczeniu chorób układu oddechowego. Miód ze spadzi sosny lub świerków pomaga w łagodzeniu uciążliwego kaszlu, wspomaga wykrztuszanie i ma działanie przeciwzapalne. 

Miody ze spadzi liściastej

Oprócz zastosowania w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego, miody spadziowe ze spadzi liściastej są wykorzystywane także w odtruwaniu organizmu – dzięki dużej zawartości biopierwiastków pomagają usunąć z organizmu toksyny i zneutralizować działanie nikotyny czy kofeiny.

Miody nektarowe – bogactwo świata roślin, które naturalnie wspomaga organizm

W Polsce baza pożytkowa jest bardzo zróżnicowana, więc możemy cieszyć się naprawdę ciekawymi gatunkami miodów o unikatowych właściwościach. Pszczoły korzystając z nektaru kwiatów roślin miododajnych odwiedzają zarówno rośliny dziko rosnących (miody wielokwiatowe, nawłociowe), jak i rośliny uprawne (rzepak, facelia, wrzos, gryka). Wszystkie miody nektarowe mają działanie wzmacniające i są źródłem wielu cennych witamin – m.in. z grupy B. W skład miodów nektarowych wchodzą także kwasy organiczne, enzymy i biopierwiastki.

Miód wielokwiatowy

Najbardziej uniwersalny gatunek miodu, pozyskiwany w trakcie całego sezonu pszczelarskiego. Dzięki swojemu lekko kwiatowemu posmakowi doskonale nadaje się do kulinarnych zastosowań. Miód wielokwiatowy wspomaga działanie układu trawiennego, pomaga w leczeniu alergii a stosowany na skórę przyśpiesza gojenie się ran i otarć.

Miód lipowy

Najbardziej popularny w Polsce odmiana miodu wybierana przez osoby chcące uchronić się przed grypą i przeziębieniem. Dzięki swojemu rozgrzewającemu działaniu miód lipowy działa napotnie i przeciwzapalnie, charakteryzuje go również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Miód lipowy znajduje zastosowanie również w zbijaniu gorączki oraz pozwala ukoić skołatane nerwy – napar z dodatkiem miodu działa relaksująco i odprężająco.

Miód gryczany

Jeden z najbardziej cenionych gatunków miodu, zaraz po miodach spadziowych i miodzie lipowym. Ma wyjątkowo ciekawy smak i aromat, przypominający zapach kwiatów gryki. Miód gryczany znajduje zastosowanie w leczeniu chorób układu krwionośnego – pozytywnie wpływa na problemy z układem krążenia. Stosuje się go także w profilaktyce miażdżycy. Dzięki dużej zawartości żelaza jest chętnie wybierany także przez osoby z anemią.

Miód faceliowy

Pobierany z niebiesko-fioletowych kwiatów facelii nektar umożliwia wyprodukowanie miodu o wyjątkowo korzystnych właściwościach dla układu trawiennego. Miód faceliowy wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy i chroni wątrobę. Jest wykorzystywany także odtruwająco i wzmacniająco, np. po ciężkiej pracy fizycznej.

Miód rzepakowy

Jest to charakterystyczny, szybko krystalizujący miód o bardzo jasnej, prawie białej barwie. Miód rzepakowy to jeden z pierwszych gatunków wiosennego miodu, który ma fantastyczny wpływ na układ moczowy – pomaga zwalczyć stany zapalne pęcherza czy cewki moczowej. Przeciwzapalne działanie miodu rzepakowego znajduje zastosowanie także we wspomaganiu procesów leczenia układu trawiennego. Stosowany profilaktycznie pomaga uniknąć miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Miód nawłociowy

Podbierany zwykle w połowie sierpnia miód nawłociowy to prawdziwy rarytas – jest go zwykle niewiele a jego właściwości antybiotyczne są cenione na całym świecie. Stosowany w przeziębieniach i grypie pomaga szybciej zwalczyć infekcje. Po miód nawłociowy często sięgają też chorzy zmagający się z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Miód wrzosowy

Rzadko spotykany w pasiekach amatorskich miód wrzosowy podbiera się jako ostatni w sezonie – do tego potrzebna jest duża wiedza i doświadczenie, aby przygotować rodzinę do zimowli przedtem odbierając jej miód. Gra jest jednak warta świeczki – jest to gatunek o wyjątkowych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwwirusowych, który świetnie sprawdza się w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Przeciwwirusowe właściwości miodu wrzosowego ułatwiają także walkę z zaparciami czy biegunką oraz innymi schorzeniami układu trawiennego. Ten ciekawy, uniwersalny gatunek miodu znajduje zastosowanie także w chorobach układu moczowego – pomocniczo jest stosowany m.in. w kamicy nerkowej.  

Bibliografia:

Elżbieta Hołderna-Kędzia, Bogdan Kędzia: Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi, Wydawnictwo SBM, 2020.

Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich

Komentarze