Flammkuchen (podpłomyk) – pomysł na szybkie danie


Flammkuchen to danie wywodzące się z kuchni alzackiej (dawny rejon we Francji – nad Renem). To typowo wiejskie danie. Dawniej piekło się Flammkuchen, aby sprawdzić, czy piec jest wystarczająco ciepły, aby włożyć do niego chleb do pieczenia. Płomienie ognia (Flammen) przypiekały brzegi ciasta. Stąd też wzięła się nazwa tego dania. 

Prosty przepis na szybki i pyszny alzacki podpłomyk, w stylu grecko-niemiecko-włoskim, dla osób niemających czasu, znajduje się tutaj.

Kiedyś prosiliście mnie o przepisy na szybki, niemiecki obiad. Niektórzy z was nie wiedzą bowiem, jakie niemieckie danie ugotować oraz podać niemieckim podopiecznym. Pierwszy szybki obiad jaki przyszedł mi do głowy Flammkuchen. Kupiłam, upiekłam i przetestowałam. Rewelacja!!! Przypomniały mi się czasy pracy w niemieckiej restauracji w Lieser koło Trier, nad rzeką Mosel. 

Co to jest Flammkuchen – polski podpłomyk lub włoska pizza

Flammkuchen to odpowiednik polskiego podpłomyka lub włoskiej pizzy. Jest ono popularne w Niemczech. Większość Niemców decyduje się na zakup gotowego produktu. Danie to można jednak zrobić również samodzielnie. Flammkuchen to danie w formie tarty z ciasta chlebowego, francuskiego lub kruchego. Dodatki na Flammkuchen to:
  • śmietana;
  • pocięty w słupki boczek lub szynka;
  • cebula.
Czasami można spotkać również inne dodatki jak np.:
  • różnego rodzaju sery;
  • ziemniaki pokrojone w kostkę;
  • pieczarki;
  • szpinak;
  • owoce morza;
  • ślimaki (bardziej we Francji).
Można powiedzieć, że Flammkuchen to odpowiednik polskiego podpłomyka lub włoskiej pizzy. Zamiast sosu pomidorowego używany jest sos śmietanowy. Najbardziej popularna jest wersja klasyczna Flammkuchen z szynką/ chudym boczkiem oraz cebulą.

Gdzie można kupić Flammkuchen

Osobiście spotkałam się z Flammkuchen jedynie w wersji mrożonej. Są one dostępne we wszystkich marketach – również w wersji mini. Mi bardziej smakuje Flammkuchen na cienkim, francuskim cieście. Radzę wypróbować kilka rodzajów, by znaleźć swój faworyt. 

Jak piec i podawać Flammkuchen 

Flammkuchen pieczemy w piekarniku według wskazówek na opakowaniu, czyli około 8- 12 minut w temperaturze 220- 230 stopni. Warto zawsze mieć zapas w zamrażalce. Nie zawsze mamy czas. Flammkuchen z odrobiną sałaty świetnie sprawdzi się jako obiad. Nie pogardzi nim żaden niemiecki senior. 

Znasz to danie? Co wolisz – Flammkuchen, czy pizzę?

Nie wiem, czy wiecie, ale kuchnia niemiecka ma sporo potraw wywodzących się z Francji. 

Komentarze