Przejdź do głównej zawartości

Czy wozić podopiecznego autem i na co zwracać uwagę

Praca w opiece w Niemczech - opiekunka z prawo jazdy

Czasami pojawiają się oferty pracy dla opiekunów, gdzie wymagane jest prawo jazdy. Osobiście chętnie korzystam z takich ofert pracy i nie widzę w nich nic strasznego. Posiadam prawo jazdy, jeżdżę po Polsce i Niemczech własnym autem i jest to moim atutem. Dzięki temu mam większe szanse na zatrudnienie,  mam odwagę, by więcej wymagać, a jednocześnie mogę założyć, że nie będę uwięziona wraz ze starszą panią w czterech ścianach. 

Prawo jazdy atutem opiekunki osób starszych

Cenię sobie niezależność. Z doświadczenia wiem, że niemieckie rodziny seniora potrafią docenić fakt, że opiekunka osób starszych potrafi jeździć samochodem. Dzięki temu może ona przejąć takie obowiązki jak duże zakupy, czy wizyty u lekarzy. Jeśli podopieczna jest mobilna, można również wyskoczyć z nią do znajomych, rodziny, czy na wycieczki. Dla mnie taka oferta pracy to tylko i wyłącznie plus. Pomijając wieczną walkę o poszanowanie moich praw na zleceniach w opiece źle wspominam te sztele, gdzie zabijała mnie nuda, gdzie siedziałam z chorą podopieczną w domu i marzyłam o tym, by się z niego wyrwać. Szczerze, to przerwy, wolne popołudnia, wolne dni, jakie miałam na zleceniach, nigdy nie były moim jedynym czasem, kiedy to opuszczałam dom podopiecznej. Każde wyjście na zakupy, do fryzjera, do znajomych, na rehabilitację, na zajęcia dla seniorów, czy do znajomych było dla mnie namiastką normalności. Dzięki nim miałam kontakt z innymi ludźmi.
Jeśli jednak decydujemy się na to, że będziemy wozić podopiecznych autem, należy zwrócić uwagę na pewne sprawy.

Ubezpieczenie auta podopiecznego musi obejmować opiekunkę

W Niemczech najtańsze ubezpieczenie OC na auto to takie, gdzie ubezpieczony jest tylko i wyłącznie kierowca/ posiadacz auta. Znamy Niemców dobrze i wiemy, że bardzo lubią oszczędzać. Na wszystkim. Na jedzeniu, na środkach czystości, na wodzie, na prądzie, na benzynie, na nas… No i chcąc zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC bardzo często decydują się na ubezpieczenie imienne. Tak długo, jak długo są oni samodzielni i faktycznie to oni kierują własnym autem, nie ma to najmniejszego znaczenia. Problem pojawia się wówczas, gdy stają się chorzy, niedołężnie, do ich domu trafia opiekunka osób starszych i to ona prowadzi ich auto. Agencje pracy dla opiekunów nie ostrzegają ani opiekunek, ani niemieckich rodzin seniora, że zanim opiekunka osób starszych zacznie korzystać z auta podopiecznego, trzeba dopilnować formalności. Tzn. trzeba dopisać opiekunkę do ubezpieczenia. Zdarza się, że niektóre rodziny mają rozszerzone ubezpieczenie na innych użytkowników auta. Na moim ostatnim zleceniu jedno z aut miało np. ubezpieczenie firmowe i mógł nim jeździć każdy. Koniecznie trzeba zapytać, jakim ubezpieczeniem objęte jest auto, zanim do niego wsiądziemy. W przeciwnym razie, gdy spowodujemy wypadek, a niemiecka rodzina nie będzie miała gestu, to my będziemy pokrywali szkody z własnej kieszeni. Czyli gra nie jest warta świeczki. Znam już trochę życie i na samym zapytaniu bym nie skończyła, tylko poprosiłabym o pokazanie takiej polisy. Jeśli podopieczny nie chce dopisać nas do swojej polisy, należy poprosić o pisemne oświadczenie, że w razie wypadku zobowiązuje się on do  pokrycia wszystkich kosztów. Jeśli polisa jest imienna, właściciel nie chce nas do niej dopisać, ani wydać nam oświadczenia, w którym zwalnia nas z odpowiedzialności finansowej w razie wypadku, powinniśmy odmówić używania jego auta. Moim zdaniem takie sprawy powinna załatwiać agencja pracy dla opiekunów przyjmująca zlecenie, w którym wymagane są prawo jazdy. Doskonale jednak wiemy, że firmy umywają ręce w wielu ważnych sprawach. 
Obecnie rozglądam się za pracą właśnie w agencjach pracy dla opiekunek jako rekruter albo osoba do kontaktu z klientem zagranicznym. Kiepsko mi to jednak idzie. Niestety firmy chyba widzą we mnie wroga. Wciąż nie rozumieją, że ciąży na nich pewna odpowiedzialność względem pracowników. Szkoda, bo jestem pewna, że słowo agencji pracy jest bardzo ważne dla potencjalnego klienta i szanując się nawzajem, można by było wiele zleceń ustawić przed przybyciem opiekunki w taki sposób, że pracowałaby ona na nim latami. Tymczasem pracodawca patrzy się na opiekuna, który w ciągu pięciu lat pracował dla dwudziestu firmy, z góry zakładając, że nie jest on lojalnym pracownikiem. Jak można być lojalnym w stosunku do agencji pracy za granicą, która ma nas gdzieś? Oczywiście znajdą się osoby, które stwierdzą, że tak nie jest. Ja dostrzegam stosunek agencji pracy do opiekunów na każdym kroku. Począwszy od zamieszczanych ogłoszeń, poprzez zawierane z nami umowy, a na tak ważnych sprawach, jak określenie stawki wyżywieniowej, dopilnowanie warunków mieszkalnych, sprawdzenie informacji od niemieckich rodzin, a na takim ubezpieczeniu OC kończąc.

Zwrot kosztów za jazdę własnym autem

Czasami zdarza się, że opiekunka osób starszych jedzie do Niemiec własnym autem. Podopieczni bardzo często korzystają z okazji i pada pytanie, czy będziemy ich wozić, czy możemy zrobić zakupy…
Osobiście również nie widzę w tym problemu, ale jest pewne „ale”. Koniecznie trzeba ustalić, jak będą się z nami rozliczali z poniesionych kosztów. Zgodnie z ustawą o zwrocie kosztów podróży (Bundesreisekostengesetz) pracownikowi, który używa własnego auta należy się 0,30 euro/ km. Przyznam szczerze, że kilka razy jeździłam na zleceniu własnym autem. Tylko raz rodzina seniora ustaliła ze mną, że będzie zwracała mi za to pieniądze. Wstyd się przyznać, ale czasami się o to nawet nie upomniałam. A trzeba. W takich  miejscach kończyło się na tym, że w pewnym momencie odmawiałam używania mojego auta w celach związanych z pracą i Niemcy byli oburzeni, gniewali się i takie tam. Wielu osobom wydaje się, że jestem roszczeniową opiekunką, ustawiam Niemców po kątach. Tymczasem pisząc o mojej pracy w opiece, coraz częściej zdaję sobie sprawę, że w wielu miejscach pozwalałam im na zbyt wiele. Są sprawy, które od samego początku powinno stawiać się jasno. Myślę, że jeśli kiedyś wrócę do opieki, to nie będę tak, jak wcześniej spokojnie przyglądała się, co czas pokaże, w nadziei, że będzie dobrze, tylko sporządzę sobie listę spraw, które powinnam omówić już pierwszego dnia. Hmm. Może sporządzę dla was taką listę. – Tak rodzą się pomysły na kolejne artykuły 😊.

Wożenie autem osób chorych na demencję

Trzecia uwaga dotyczy wożenia osób chorych na demencję. Wiemy, że są oni nieobliczalni. Nie zawsze są świadomi choroby. Potrafią nami dyrygować podczas jazdy, mówić, czy z ich strony jest wolne. W żadnym wypadku nie należy ich słuchać. Powinniśmy polegać tylko i wyłącznie na samych sobie. W przeciwnym razie może się to źle skończyć. Czasami należy rozważyć, czy wożenie takich podopiecznych jest bezpieczne. Np. podopieczny mający halucynacje, siedzący obok nas, może wykonać ruch, który nas zaskoczy, utrudni jazdę lub wręcz spowoduje wypadek. Pracując u Eli, często wysyłałam ją taksówką na zajęcia dla seniorów. Informowałam taksówkarza, że jest chora na demencję i prosiłam, by odprowadził ją do samej sali. Raz kierowca, gdy to usłyszał, poprosił podopieczną, aby usiadła z przodu, drzwi zamknął na  ten dzyndzolek, aby nie mogła ich otworzyć. Tak w ogóle zdziwił się, że podopieczna chora na demencję mieszka w domu. Zapytał się mnie, czy może. No właśnie! – Czy może? Tymczasem my bardzo często (przynajmniej ja) zajmujemy się osobami chorymi na demencję. Zawsze twierdzę, że pewne osoby nie nadają się do opieki domowej. Nie mam problemu, by uświadamiać o tym ich rodziny. Jest to naszym obowiązkiem. Przy tej chorobie konieczne jest, aby wiedzieć kiedy ta granica pomiędzy „może mieszkać w domu”, a „nie może mieszkać w domu” została przekroczona. Jeśli więc nie czujecie się bezpiecznie za kierownicą wożąc podopieczną, również powinniście odmówić wożenia jej. Jeśli nie czujecie się z nią bezpiecznie w domu, należy zrezygnować ze zlecenia. Ale to już inny temat. Ważny. Niby jest to logiczne, ale są osoby, które pozostają w miejscu pracy, w którym boją się podopiecznych. Zdarza się, że tkwią również u ludzi, gdzie dochodzi do przemocy fizycznej. Dla mnie jest to nie do pomyślenia.

Brak nakazu włączania świateł podczas jazdy autem w dzień

Skoro już jesteśmy przy jeżdżeniu autem, wspomnę jeszcze, że w Niemczech nie ma obowiązku jazdy z włączonymi światłami. Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa włączamy je przy złej pogodzie, w nocy, czy np. gdy wjeżdżamy do tunelu. Z jednej strony jest to fajna rzecz. Jak zwykle ma coś wspólnego z oszczędzaniem. Z drugiej strony jest to odrobinę niebezpieczne, ponieważ człowiek nie wyrabia sobie nawyku, że wsiadając do auta, musi włączyć światła, a wysiadając musi je wyłączyć. Czy też np. ja wjeżdżając do tunelu na początku nie pomyślałam o tym, że wypadało by włączyć światło. No ale przy oszczędzaniu już tak jest, że żeby zaoszczędzić, trzeba więcej myśleć.

Zakaz wjazdu autem z silnikiem diesla do centrum miast

I kolejny temat dotyczący poruszania się autem po Niemczech to jazda dieslem. Na terenie całego Stuttgartu są zabronione diesle. W innych miastach najczęściej jest zakaz wjazdu dieslem do centrum miasta. Jest nawet odcinek autostrady w Niemczech, na którym auta na ropę są zabronione. Także jeśli się wybieramy do Niemiec, warto zorientować się w sytuacji. W miarę aktualne informacje o strefach wolnych od diesli znajdziecie na stronie Dieselfahrverbot. Kara (Bussgeld) za jazdę dieslem na terenie, na którym obowiązuje Dieselverbot wynosi od 25 euro do 80 euro. Oczywiście po takiej kontroli jesteśmy zobowiązani, aby opuścić strefę wolną od diesli. 

To na tyle informacji dla zmotoryzowanych. Mam nadzieję, że są one dla was przydatne. Pamiętajcie: walczcie o siebie, bo jak widać, nikt inny o nas nie zadba.  


Komentarze

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością trzeba mieć bardzo dobrą polisę, gdy w razie jakiejkolwiek kolizji będziemy ubezpieczeni. Ja takie ubezpieczenia OC i AC za każdym razem znajduję przez kalkulator https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ i wszystkim polecam go używać, gdy chcecie mieć dobre ubezpieczenie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Jak zapobiegać powstawaniu kwaśnych deszczy?

Artykuł gościnny Kwaśne deszcze stanowią jeden z największych problemów ekologicznych współczesnego świata. Ich negatywny wpływ na środowisko, życie ludzi i zwierząt jest ogromny. Powstają w wyniku emisji dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenków azotu (NOx), które następnie w atmosferze przekształcają się w kwas siarkowy (H2SO4) oraz kwas azotowy (HNO3). W efekcie, opady atmosferyczne stają się zakwaszone, co prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji. W niniejszym artykule przedstawię, jak można zapobiegać powstawaniu kwaśnych deszczy. Rozumienie przyczyn kwaśnych deszczy Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu kwaśnych deszczy, należy zrozumieć ich przyczyny. Głównymi źródłami emisji dwutlenku siarki oraz tlenków azotu są przemysł, transport oraz spalanie węgla brunatnego i kamiennego . Również naturalne procesy, takie jak wybuchy wulkanów, mogą przyczynić się do zwiększenia ilości tych substancji w atmosferze. Żeby przeciwdziałać powstawaniu kwaśnych deszczy, konieczne jest ograniczen

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Noce saunowe – sposób na relaks doskonały

Artykuł gościnny W dobie wszechobecnego pośpiechu i ciągłej gonitwy za sukcesem, znalezienie sposobu na relaks i odpoczynek staje się nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej. Wśród wielu metod na odprężenie, noce saunowe wyłaniają się jako jedna z najbardziej atrakcyjnych opcji, łącząc w sobie zarówno korzyści dla ciała, jak i dla ducha. Odprężenie ciała i umysłu Sauna jest miejscem, gdzie tempo życia zwalnia, a myśli stopniowo ustępują miejsca błogiemu relaksowi . Wysoka temperatura i charakterystyczna atmosfera sauny sprawiają, że mięśnie rozluźniają się, a napięcie z ciała ucieka z każdym wydychanym tchem. Regularne korzystanie z sauny przyczynia się do redukcji stresu i napięcia nerwowego, oferując jednocześnie chwilę ucieczki od codziennych obowiązków i problemów. Ponadto, sesje saunowe mogą być doskonałym sposobem na medytację i praktykę uważności, pomagając skupić się na teraźniejszości i własnych odczuciach. Korzyści zdrowot

Księgowość samodzielna czy z firmą księgową

Artykuł gościnny Księgowość samodzielna czy współpraca z firmą księgową? Wybór odpowiedniego rozwiązania ma istotne znaczenie dla prowadzenia biznesu. Każda opcja ma swoje zalety i wady, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Poniżej przedstawiamy kluczowe wnioski dotyczące obu podejść. Wnioski Księgowość samodzielna daje pełną kontrolę nad finansami, ale wymaga dużych umiejętności i odpowiedzialności. Współpraca z firmą księgową zapewnia profesjonalne doradztwo, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. Księgowość samodzielna pozwala na elastyczność w podejmowaniu decyzji, jednak brakuje wsparcia specjalistów. Współpraca z firmą księgową oszczędza czas, ale ogranicza kontrolę nad procesem księgowym. Księgowość samodzielna pozwala zaoszczędzić koszty, ale wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Zalety księgowości samodzielnej Pełna kontrola nad finansami Księgowość samodzielna umożliwia pełną kontrolę nad finansami , co pozwala na szybkie reagowanie na zmiany i optymalne