Jak powinna zachować się opiekunka względem sprzątaczki seniora oraz jego pozostałych pracowników

Oferta pracy w opiece ze sprzątaczką - co sprząta sprzątaczka

Zdarzają się oferty pracy w opiece w Niemczech, gdzie opiekunka osób starszych nie jest jedynym pracownikiem zatrudnianym przez seniora lub jego rodzinę. Do podopiecznych przychodzą opiekunowie medyczni, sprzątaczki, ogrodnicy, osoby do mycia okien, podolodzy, rehabilitanci, czy np. dodatkowy personel, który ma odciążyć opiekunkę zajmując się aktywizacją seniora. 

Praca w opiece w Niemczech – oferty pracy ze sprzątaczką, dozorcą, ogrodnikiem...

Z doświadczenia wiem, że lepiej żyć ze sprzątaczką oraz innymi pracownikami podopiecznej w zgodzie. To cenne źródło informacji. Dowiesz się od nich wszystkiego, o czym nie poinformowała cię, ani rodzina, ani zmienniczka, ani agencja pracy, a co może się okazać istotne w twoje pracy np. otrzymasz potwierdzenie, że nie jesteś jedyną osobą, która ma problemy z podopieczną lub z jej krewnymi. W momentach krytycznych ludzie ci bywają niezwykle pomocni

Dla mnie najcenniejsza okazywała się zawsze wiedza oraz pomoc pracowników Pflegedienst. Ale nie tylko. Poznałam przesympatycznego mężczyznę, który swoim podejściem do życia i sposobem bycia podtrzymywał mnie na duchu na trudnej szteli. Niejedna sprzątaczka zrobiła mi przysługę. Potrafiłam przeciągnąć podologa na swoją stronę. Namówił on podopieczną na manikiur, dzięki czemu nie musiałam się męczyć sama z jej paznokciami, humorami, roszczeniami odnośnie jakości wykonywanej usługi oraz zarzutami w kierunku mojej niedelikatności. 

Praca w opiece w Niemczech – wydawanie poleceń oraz kontrolowanie opiekunki przez sprzątaczkę i na odwrót

Z reguły nie lubię i nie życzę sobie, aby ktoś wtrącał mi się do pracy. Właściwie nie lubię mieć kogoś nad sobą. Uważam, że jestem dobrym pracownikiem i nawet szef, powinien wiedzieć, że jeśli chce mi wydać polecenie lub pouczać, to trafi na ogromny opór, sprzeciw, wręcz oburzenie. Oczywiście dyskusje są niezbędne. Natomiast pokazywanie palcem, kontrole, rozliczanie z pracy to nie moja bajka. Nikt tak krytycznie nie rozliczy się ze mną z mojej pracy, jak ja sama. Pracodawcy, którzy potrafili mnie docenić, czerpali z tego korzyści. 

W każdym bądź razie nie życzę sobie, by ktoś wtrącał mi się w moją pracę i staram się nie ingerować w to, jak inni wykonują swoje obowiązki. 

Pozostawiając kwestie tego, co lubię, a czego nie lubię, musisz być świadomy tego, że tak samo, jak pozostali pracownicy seniora nie mają władzy nad opiekunką, tak samo opiekunka seniora nie ma władzy nad nimi. Ty wykonujesz swoją pracę, a oni swoją. Nie jest zadaniem opiekuna patrzenie im na ręce, poprawianie, wydawanie poleceń, pouczanie. Jeśli masz jakieś uwagi do ich pracy, możesz zwrócić się z tym do ich pracodawcy. Tylko po co? Po pierwsze to nie jest twoja sprawa. Po drugie, nie tobie oceniać, czy wykonują oni pracę dobrze, czy źle (mogę się założyć, że nie masz wykształcenia, ani doświadczenia w ich zawodzie). Po trzecie nie wiesz, jaką mają oni umowę, co dokładnie należy do ich obowiązków, jakie mają układy z pracodawcą itd. Osobą, która może im dyktować, co mają robić, w jaki sposób, w jakim czasie, jest tylko i wyłącznie ich pracodawca. Ma on do nich zaufanie? Dobrze. Kontroluje ich na każdym kroku? Też dobrze. Ty trzymaj się najlepiej od tego z daleka. 

Praca w opiece w Niemczech przez agencję pracy – senior oraz rodzina seniora nie mogą wydawać nam poleceń

Opiekunka osób starszych ma swojego pracodawcę. Jest nim agencja pracy, z którą opiekunka podpisała umowę. Niemcy, zatrudniając opiekunów na umowę zlecenie, nie mogą wydawać im poleceń. Tym bardziej ich pracownicy nie mogą wydawać poleceń opiekunce. Zdarzają się sytuacje, że mało asertywny, a może przestraszony opiekun osób starszych pozwala na to, aby taki pracownik nim rządził. Pamiętaj, że nawet senior, czy jego rodzina nie może dać takiej władzy swoim pracownikom, aby dyrygowali oni opiekunami oraz kontrolowali ich pracę. Jeśli ma miejsce taka sytuacja, musisz się postawić. Jeśli nie potrafisz tego zrobić skutecznie, dzwonisz do pracodawcy, aby rozwiązał problem. Ale...

Czy opiekunka musi szykować sprzęt sprzątaczce, sprzątać po niej oraz obsługiwać Pflegedienst

No właśnie. Jest pewne "ale". Obowiązki opiekuna osób starszych w Niemczech to m.in. prowadzenie gospodarstwa  domowego. Opiekunka jest więc gospodarzem domu. Dobry gospodarz przygotowuje dom pod przyjście pracowników z zewnątrz. 

W związku z tym, służby medyczne, sprzątaczka, ogrodnik i każda inna osoba powinny mieć przygotowany sprzęt do pracy. W idealnej sytuacji sprzęt powinien znajdować się zawsze w tym samym miejscu, tak, aby nikt nie musiał go szukać. Wówczas opiekunka nie musi podsuwać nikomu nic pod nos. Jeśli jednak segregator z całą dokumentacją, tabletki, rajstopy uciskowe, środki czystości, ręczniki i sprzęt wędrują po całym mieszkaniu lub posesji, opiekunka powinna je przygotować na przyjście pracownika Pflegedienstu, sprzątaczki, czy ogrodnika. W jaki sposób? Opiekunka przygotowuje im miejsce pracy w następujący sposób:
  • sprzątaczka powinna zastać komplet potrzebnej chemii, czyste ścierki i gotowy do użycia sprzęt;
  • Pflegedienst nie powinien szukać dokumentacji, lekarstw, czystych ręczników, środków do pielęgnacji, czy świeżych ubrań;
  • Fensterputzer (człowiek od mycia okien) powinien zastać puste parapety i pełen dostęp do okien;
  • podolog ucieszy się, gdy będzie miał przygotowane miejsce do pracy, ręcznik, zmiotkę;
  • fryzjer podobnie jak podolog potrzebuje miejsce do pracy, ręcznik, zmiotkę lub odkurzacz. 
Pamiętaj to, w jaki sposób przyjmiesz te osoby, świadczy o tym, czy jesteś dobrym gospodarzem. Jeśli ty ugościsz tych ludzi tak, jak należy, najprawdopodobniej oni odpłacą ci tym samym. Trochę dyplomacji w połączeniu z byciem człowiekiem jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Zaszkodzić może natomiast panoszenie się w czyimś domu i ustawianie ludzi, od których ustawiania nie jesteś.

A może ty masz inne podejście do tego tematu? Uważasz, że trzeba pokazać pracownikowi medycznemu kupę na ręczniku po kąpieli, sprzątaczce pajęczynę w kącie, ogrodnikowi źle przycięty żywopłot? 

Wiem, że są opiekunki, które czują się tak ważne i upoważnione do kontrolowania oraz upominania innych. Pamiętaj – to, jak traktujesz innych, świadczy o tobie. A nieodpowiednie zachowanie może się na tobie zemścić. 

Komentarze

  1. Jestem dokładnie tego samego zdania i trzymam się dokładnie takich reguł. Wiem, że jestem dobra opiekunką ale też jestem dobrze zorganizowana trzymając się zasady: postępuj tak jak chciałabyś aby inni z Tobą postępowali. To naprawdę się zwraca j procentuje. Pozdrawiam 👍😊👏

    OdpowiedzUsuń
  2. Cały czas się uczę tej pracy, mam krótkie doświadczenie bo dopiero roczne, ale właśnie pamiętam jak inne opiekunki mnie wystraszyły przed pierwszym wyjazdem ale juz teraz wiem ze nie ma się czego bać! Od samego początku stawiałam na swobodę i by być wobec drugiej osoby taką jak chciałabym by ta osoba była dla mnie i się opłaciło! Nie mam lekkich zleceń, ale uważam że to czy zlecenie jest ciężkie czy nie właśnie zależy od organizacji i podejścia nas samych! Jeśli będziemy od początku chcialy byc "Bogiem w nie swoim domu" to ja uważam ze to się nie powiedzie od samego początku. Pozdrawiam 😉😉 lubię tą pracę i myślę że to też pomaga w relacjach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Piszesz jednak o swobodzie. Z tym też masz rację, ale wiesz, pracuję w Niemczech już około dwadzieścia lat. Od siedmiu lat w opiece, wcześniej w gastronomii. Zarówno moja pierwsza praca w gastronomii, jak i w opiece była super, chociaż ciężka. Dobre wspomnienia zawdzięczam ludziom, z jakimi przyszło mi pracować i przebywać. Gdybym tak dobrze nie trafiła za pierwszym razem, może nigdy nie przepracowałabym tyle lat ani w gastronomii, ani w opiece. Obie branże są bowiem kwestią przypadku, a nie świadomego wyboru. Niestety po pierwszym zetknięciu się z obiema branżami później trafiałam na różnych pracodawców i pracowników. Niektóre doświadczenia pozostawiły ślad w psychice i trudno z taką przeszłością zaczynać pracę na szteli z pełną swobodę. Człowiekiem doświadczonym targa wiele wątpliwości. Do wielu kwestii, które we wcześniejszych miejscach wywołały awanturę, czy nieprzyjemności, podchodzi niezwykle ostrożnie. Brak mu tej swobody, co czasami jest odbierane na jego niekorzyść i kolejne niemiłe doświadczenia murowane. To jest taki Teufelskreis - jest źle, bo ciąży nad nim przeszłość, która odbija się na jego przyszłości. Wszystko jest dobrze do momentu, kiedy człowiek pierwszy raz się nie sparzy. Potem będzie mu coraz trudniej. Będzie ostrożniejszy, mniej ufny, mniej odważny. Jestem pewna, że wiele osób tak ma. Ja tak mam. Do mementu, aż ktoś przesadzi. Wtedy nie ma zmiłuj się 😉

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska