![]() |
Czy masz ochotę na wymacaną przez kogoś bułkę? |
Niby każdy wie, jak zachować się w sklepie spożywczym. Gdyby jednak podczas robienia zakupów przyznawane były mandaty, większość ludzi straciłaby prawo do robienia zakupów. Podczas zakupów obowiązują pewne zasady. Mają one na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu, szanowanie produktów spożywczych, okazanie szacunku dla ludzi, usprawnienie całego procesu zakupów - od wejścia do sklepu, aż do wyjścia ze sklepu. Tymczasem, nie każdy zna te zasady. Przyjrzyjmy się pierwszej zasadzie - Nie macamy bułek!
Jak brać pieczywo w sklepie samoobsługowym
Czy wypada macać bułki w sklepie? Do dziś myślałam, że ludzie macają bułki w sklepie zupełnie nieświadomie. Okazuje się, że zacne grono opiekunek, ale pewnie nie tylko, maca bułki z ogromną przyjemnością i się tego nie wstydzi. Czują się one nawet oburzone, że komuś to przeszkadza. Ciekawa jestem, ile ludzi, z tych macających bułki w sklepie, zjadło by ze smakiem wymacaną bułkę przez trójkę różnych ludzi. Trójkę ludzi, których wskazałabym im palcem, a co lepsze, pokazałabym im filmik, co robili tymi dłońmi, którymi macali bułki, w ciągu ostatnich powiedzmy 2-3 godzin. Mniami mniami.
Szczypce do bułek oraz rękawiczki jednorazowe, czyli Brötchenzange/ Gebäckzange und Einweghandschuhe
![]() |
Nie miętolimy także babeczek |
W cywilizowanym świecie cywilizowani ludzie nie miętolą bułek, jakby chcieli znaleźć w nich pierścionek zaręczynowy z dużym brylantem. W bułkach nie ma brylantów, a są one jedynie do pewnego stopnia sprężyste. Jeśli zgnieciesz bułkę, będzie ona zgnieciona. Nie powróci do dawnych kształtów, jak materac, z którego wstajesz wcześnie rano. Także bułek nie miętolimy także przez rękawiczki. A jeśli zdarzy nam się wymiętolić bułkę, to bierzemy ją ze sobą i za nią płacimy. Do wybierania bułek z pojemników służą:
- szczypce - najczęściej są przymocowane z boku pojemników;
- nabieraki - wygarnia się nimi pieczywo z pojemników do bezpiecznej strefy, po czym pieczywo można wyciągnąć dłonią i umieścić w woreczku;
- rękawiczki - nieekologiczne i nieekonomiczne rozwiązanie stosowane w Polsce;
- jednorazowe woreczki - jeśli nie ma rzeczy powyższych.
Pieczywo w sklepach jest świeże i nie ma potrzeby go miętolić.
Automaty z pieczywem - zabezpieczenie przed miętoleniem pieczywa
Co ciekawe w niektórych sklepach są umieszczone automaty z pieczywem. Mają one na celu uniknięcie miętolenia bułek przez osoby, które nie wiedzą, że bułek się nie miętoli. Zauważcie, że znajdują się one jednak w sklepach dla ludzi mniej "ą" i "ę", czyli poniekąd mam rację, że bułki macają ludzie, którym słoma z butów wystaje. I nie ma się, co oburzać, że ktoś wam mówi, że bułek się nie miętoli. Od dzisiaj zanim wymiętolisz bułkę, pomyśl, czy zjadłbyś ją ze smakiem, gdybyś wiedział, kto ją wymiętolił przed tobą.
W jaki woreczek zapakować pieczywo - papierowy czy foliowy
![]() |
Nie miętolimy bułek |
Aczkolwiek pieczywo wolniej schnie w woreczku foliowym, pieczywo kupowane w sklepie lepiej umieścić w woreczku papierowym. W woreczku foliowym chleb lub bułki mogą stracić swoje właściwości tj. chrupiąca skórka. Jeśli chleb jest świeżo pieczony, może on zaparować w woreczku i znacznie szybciej się popsuje. W domu pieczywo możemy przełożyć do woreczka foliowego. Umieszczając pieczywo w woreczku papierowym nie musimy się obawiać, że kasjerka wymiętoli nam nasze bułki, tak jak my to mamy w zwyczaju. Torebki papierowe mają bowiem okienko. Widać przez nie, jakie oraz ile bułek kupiliśmy. Jeśli kasjerka miętoli nasze bułki lub otwiera woreczek, jakby nie dojrzała okienka w woreczku, powinniśmy zwrócić jej uwagę.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak mrozić i rozmrażać pieczywo, zapraszam tutaj.
Jeśli chcesz wiedzieć, jakie pieczywo kupić w Niemczech, zapraszam tutaj.
Jeśli chcesz wiedzieć, ile procent ludzi miętoli bułki, zapraszam do wzięcia udziału w sondzie.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska