Dodatek za pracę w opiece w Niemczech w święta Bożego Narodzenia 2021

 Premie za pracę w opiece w Niemczech w święta Bożego Narodzenia

Dodatek za pracę w opiece w Niemczech w święta Bożego Narodzenia 2021 może być nawet porównywalny z miesięczną pensją, jaką otrzymują Polacy pracujący w kraju. Agencje pracy nauczone doświadczeniem z poprzednich lat próbują różnych trików, aby zachęcić opiekunki do pracy w okresie świątecznym. Opiekunki – polskie niewolnice, są kuszone poprzez dodatki świąteczne, premie bożonarodzeniowe, bonusy za pracę w święta… W rzeczywistości wiele z nich będzie pracowała w święta za friko. 


Praca w opiece w Niemczech – premie świąteczne 2021

Praca w opiece w Niemczech to także praca w niedzielę oraz w święta. Wiele opiekunek decyduje się spędzić święta z rodziną. Umowa zlecenie ma mnóstwo wad. Jej zaletą jest natomiast to, że to opiekun decyduje, kiedy pracuje. Z ust opiekunek często padają słowa, że nikt nie zmusza Polaków do pracy w opiece w Niemczech. Prawda jest taka, że wiele osób jest zmuszona do pracy za granicą – w związku z sytuacją życiową. To jest jeden z powodów, dlaczego pracownicy w branży opiekuńczej są wykorzystywani. Okres świąt Bożego Narodzenia nie czyni pracy w opiece bardziej ludzkiej – wręcz przeciwnie! Opiekunki i opiekunowie osób starszych są kuszeni przez agencje pracy w opiece wysokimi premiami świątecznymi – jak mysz serem. Na koniec spada im gilotyna na głowę. Zasadę działania pułapki na myszy zna chyba każdy. 

Ile należy się opiekunce osób starszych za pracę w święta Bożego Narodzenia

To, ile należy się opiekunce osób starszych za pracę w święta Bożego Narodzenia, regulują przepisy prawne. Dodatek za pracę w opiece w niedzielę oraz w święta to 100% dniówki. 

Ile pieniędzy powinna więc dostać opiekunka za każdy przepracowany dzień świąteczny? Średnia dniówka opiekunki osób starszych to około 50 euro. Za każdy dzień pracy w święta należy się więc około 100 euro. 

Ile należy się opiekunce za pracę w okresie świątecznym? Tzw. premie świąteczne, które w rzeczywistości nie są żadnymi premiami, lecz zwykłym, przysługującym wynagrodzeniem, przyznawane są za przepracowanie długiego okresu czasu – nawet trzech miesięcy! Okres ten może zacząć się w październiku. Z roku na rok zaczyna się on coraz wcześniej. W tym roku oferty pracy w opiece na święta widziałam już we wrześniu! Kończy się natomiast wraz z nastaniem Nowego Roku (powiedzmy w drugim tygodniu stycznia). W związku z tym agencje pracy dla opiekunów muszą zapłacić dodatkowe 100% wynagrodzenia za 5 dni świątecznych:
  • 1. listopad;
  • 11. listopad;
  • Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia;
  • Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia;
  • Nowy Rok.
Dodatek świąteczny dla opiekunki za pracę w Boże Narodzenie powinien więc wynosić około 250 euro

Premie i bonusy dla opiekunek za pracę w święta Bożego Narodzenia

Premie i bonusy dla opiekunek za pracę w święta Bożego Narodzenia w większości przypadków nie są ani premiami, ani bonusami. Jest to należne wynagrodzenie za pracę w święta, które agencje pracy dla opiekunów osób starszych "sprzedają" jako premie oraz bonusy za pracę w okresie bożonarodzeniowym. 

Są jednak pewne wyjątki. Niektóre oferty pracy w opiece w czasie świąt Bożego Narodzenia szczególnie rzucają się w oczy. Przyszli pracodawcy obiecują opiekunom bonus za pracę w święta w wysokości 300, 400, a nawet 500 euro! W tym przypadku faktycznie przynajmniej cześć kwoty możemy nazwać premią lub bonusem za pracę w święta. Agencje pracy oprócz gotówki oferują także:
  • gadżety;
  • urządzenia kuchenne;
  • podróże zagraniczne;
  • pobyt w SPA.
Oczywiście tego rodzaju bonusy świąteczne nie są przeznaczone dla wszystkich opiekunów. W przyszłym roku odbędzie się losowanie, w którym zostaną wyłonieni zwycięzcy. Aby wziąć udział w losowaniu, należy spełniać pewne warunki. No właśnie!

Ile tak naprawdę wynoszą premie świąteczne w opiece w 2021 roku

W związku z nieuczciwością, jaka panuje w branży opiekuńczej, trudno określić, ile tak naprawdę wynoszą premie świąteczne za pracę w święta Bożego Narodzenia w 2021 roku. 

Ile wynosi miesięczne wynagrodzenia za pracę w opiece w Niemczech

Jeśli agencja pracy oferuje wysoki bonus za pracę w okresie świątecznym, warto przyjrzeć się, jak wyglądało przeciętne miesięczne wynagrodzenie w tej samej agencji pracy w miesiącach sierpień-wrzesień. Bardzo często agencje pracy dla opiekunów w okresie świątecznym zaniżają wysokość pensji. Różnica między podstawą pensji, jaką ma w umowie opiekunka za pracę w czasie świąt, a podstawą pensji, jaką ma w umowie opiekunka pracując w sierpniu lub we wrześniu, to właśnie ta premia. Praktycznie opiekunka osób starszych pracuje więc na święta za friko

Agencje pracy licytują się między sobą. Wygra ten, kto "da" więcej, chociaż w rzeczywistości nie da więcej. Wystarczy, że w ogłoszeniu będzie napisane "premia do 400 euro". To, za jaki czas jest przyznawana premia oraz przy jakiej podstawie pensji to sprawa drugorzędna. W momencie, gdy opiekunka zorientuje się, o co chodzi, będzie już za późno, aby się wycofać. Takie licytacje pomiędzy agencjami mają miejsce od lat – nie tylko na święta. Są agencje pracy za granicą które potrafią podawać pensję za cały wyjazd. Przy agencji, która napisze "praca w opiece za 15 000 zł" uczciwa agencja pracy, która w ofercie pracy napisze "praca za 1500 euro" wypada słabiutko. 

Warunki przyznawania premii świątecznych

Decydując się na pracę w święta  Bożego Narodzenia koniecznie należy dokładnie przeczytać umowę – zwłaszcza, jakie są warunki przyznawania premii świątecznych. Bardzo często warunkiem przyznania bonusu za pracę w święta jest przepracowanie okresu trzech miesięcy. W dobie koronawirusa w niektórych agencjach czas ten wydłużył się. Na koniec może się okazać, że opiekunka przepracuje wszystkie dni świąteczne, a nie otrzyma premii. Powodem może być nawet jeden dzień, który będzie jej brakował do spełnienia warunków w związku z przyznawaniem premii świątecznej. Nie zapomnijmy, że w branży opiekuńczej nie mamy gwarancji, że wyjeżdżając na trzy miesiące faktycznie przepracujemy cały przewidziany okres. Śmierć podopiecznego, sprawy osobiste, problemy na szteli lub inny przypadek losowy mogą sprawić, że będziemy zmuszeni do wcześniejszego zjazdu do kraju. I po świątecznej premii! Warto więc pamiętać, że 100% dniówki za pracę w święta należy się bez względu na to, ile dni się przepracuje. 

Warto również przyjrzeć się lub dopytać, czy oferowana premia za pracę w święta to kwota brutto, czy netto

To tyle na temat dodatków za pracę w opiece w święta Bożego Narodzenia. 

Zanim zaczniemy deptać uczucia tych, którzy zdecydowali się na pracę w święta, zapraszam do zapoznania się z artykułem Święta w pracy? Dla mnie ważniejsza jest rodzina!

Komentarze