Zapomniałem PIN do karty bankowej – co zrobić

 Jak odzyskać dostęp do karty bankowej

Zapomniałem PIN do karty bankowej i nie wiem, co zrobić – to sytuacja, która może przydarzyć się każdemu. Mogłoby się wydawać, że jest to jedynie możliwe, gdy jesteśmy posiadaczami nowej karty bankowej. Nic bardziej mylnego. Nawet używając tego samego PIN-u przez lata w pewnej chwili może on po prostu "wylecieć" nam z głowy. Co zrobić, gdy podany PIN jest zły? Ile prób można podjąć przy bankomacie? Co zrobić, gdy karta bankowa zostanie zablokowana? Jak nadać nowy PIN dla karty bankowej? 

Jaki PIN do karty bankowej wybrać

Jaki PIN do karty bankowej wybrać? Większość z nas podchodzi do nadania PIN-u karcie bankowej bez większych emocji – podobnie, jak w wielu innych przypadkach, gdy dostęp do używanego urządzenia, programu, aplikacji lub portalu internetowego chroniony jest hasłem. Podajemy ciąg cyfr, które wpadną nam do głowy i albo zapisujemy je na kartce, albo uważamy, że je zapamiętamy i na tym koniec. Wybrany PIN powinien być łatwy do zapamiętanie. Nie powinien on jednak być zbyt banalny oraz łatwy do odgadnięcia. W przeciwnym razie osoby trzecie zdobędą dostęp do naszego konta. PIN oraz każde inne hasło należy zapisać. Jednak nie nosi się PIN-u przy sobie. A już z pewnością nie w portfelu – zaraz obok karty bankowej. 

Jak można zapomnieć PIN do karty bankowej

Czy używając karty bankowej przez lata można nagle zapomnieć PIN? Nasz umysł może nam płatać figle. Sytuacje, że zapomnieliśmy PIN, którego używaliśmy od lat, nie należą wcale do rzadkości. Niestety, gdy PIN, który od lat wpisywaliśmy automatycznie, "wyleciał" nam z głowy, w chwili dużego stresu w większości przypadków raczej sobie go już nie przypomnimy. Lepiej zdać się wówczas na ruch palców, jaki wykonywaliśmy podczas wbijania cyfr, niż zastanawiać się nad liczbami. O zablokowanie karty nie jest trudno. Blokada karty po kilku nieudanych próbach podania PIN-u ma nas chronić przed kradzieżą. W momencie, kiedy to my z niej korzystamy i nie możemy przypomnieć sobie PIN-u, nie jest nam do śmiechu. Zwłaszcza, gdy tych prób podejmiemy kilka. Przy wypłacie pieniędzy z bankomatu stoimy wówczas ze zdziwioną miną i zastanawiamy się, jak odzyskać kartę bankową, którą połknął bankomat.

Ile razy mogę podać błędny PIN

Płacąc przy terminalu płatniczym możemy spotkać się z cierpliwą obsługą, która po dwóch nieudanych próbach zaproponuje nam zapłacenie za zakupy zbliżeniowo – dzieląc rachunek na kilka części. Bankomaty bywają natomiast bezlitosne. W wielu bankach już po trzech nieudanych próbach podania PIN-u karta jest zatrzymywana przez bankomat. Ewentualnie następuje blokada karty bankowej

Co zrobić, gdy bankomat połknął naszą kartę? Należy zadzwonić wówczas na infolinię lub podejść do najbliższej placówki banku – o ile znajduje się w pobliżu. Kartę możemy odzyskać w przeciągu kilkunastu minut. W niektórych przypadkach przyjdzie nam na nią czekać kilka dni. 

Jak odzyskać dostęp do karty bankowej

Odzyskanie dostępu do karty bankowej jest bardziej komfortowe, niż wyrywanie jej ze szponów bezlitosnego bankomatu. Jak odblokować kartę bankową lub nadać jej nowy PIN? Możemy to zrobić korzystając z następujących możliwości:
  • bankowość internetowa – wystarczy dostęp do komputera. W zakładce "Karty bankowe" możemy odblokować kartę – o ile przypomnimy sobie stary PIN, lub nadać nowy PIN;
  • bankowość mobilna – wiele osób korzysta z bankowości online na smartphone. Odblokowanie karty bankowej oraz nadanie nowego PIN-u przebiega tutaj analogicznie, jak przy bankowości internetowej;
  • infolinia – numer na infolinię naszego banku znajdziemy w dokumentach, które otrzymaliśmy przy zakładaniu konta bankowego lub w Internecie;
  • placówka banku – jeśli placówka banku znajduje się w pobliżu lub niechętnie korzystamy z wyżej wymienionych możliwości, możemy udać się do banku osobiście, aby odblokować naszą kartę. Jest to kwestia kilku minut – nie licząc drogi do placówki.
Bankowość internetowa oraz mobilna umożliwiają nam dostęp do naszego konta o każdej porze dnia i nocy z każdego miejsca na ziemi. Jeśli jesteśmy bardzo aktywni, dużo podróżujemy, wymieniamy walutę i często dokonujemy przelewów, korzystanie z tych dobrodziejstw pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu – w niektórych sytuacjach także niepotrzebnych nerwów.

Komentarze