Jak działa żelatyna na stawy i czy jest skuteczna

Artykuł gościnny

Ból stawów - żelatyna

Żelatyna na stawy jest polecanym oraz powszechnie wykorzystywanym sposobem na wzmocnienie tych partii ciała. Czy rzeczywiście wykazuje skuteczność w walce z bólem oraz zmniejszeniem ruchliwości? W jaki sposób stosować żelatynę na ból stawów oraz czy istnieje wygodniejsza alternatywa?


Ból stawów – kogo dotyczy

Ból stawów oraz inne dolegliwości zlokalizowane w tym miejscu tj. zgrzytanie, wycieranie się stawów oraz opuchlizna doskwierają nie tylko osobom starszym. Przygotować się na nie powinni także sportowcy oraz wszyscy ci, którzy nadmiernie je obciążają np. osoby z nadwagą oraz pracownicy wykonujący pracę fizyczną, w której należy dużo dźwigać. Uważa się, że osoby szczególnie narażone na uszkodzenie oraz ból stawów powinny spożywać profilaktycznie żelatynę. Według niektórych doniesień zapobiega ona uszkodzeniom stawów oraz pomaga eliminować ból.

Postanowiliśmy przyjrzeć się prozdrowotnym właściwościom żelatyny. Zaburzenia funkcjonowania stawów to poważna dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Zaniedbane lub poddane niewłaściwej kuracji stawy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Czy żelatyna rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem na zdrowe stawy?

Z czego robiona jest żelatyna oraz jakie są jej właściwości

Żelatyna spożywcza to białko pozyskiwane ze składników tj.:

  • skóry;
  • chrząstki;
  • kości (głównie wieprzowe).
Odbywa się to poprzez częściową hydrolizę kolagenu. Znajdziemy ją w takich produktach, jak galart, wywar z kurzych łapek, czy uwielbiane przez dzieci, kolorowe żelki.

Żelatyna wykazuje właściwości żelujące. Z  tego powodu wykorzystywana jest ona w przemyśle spożywczym. Jak się jednak okazuje, białko zawarte w żelatynie może także pozytywnie wpływać na zdrowie wspierając sprawne funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Żelatyna zapobiega powstawaniu uszkodzeń tkanki łącznej oraz pomaga ją odbudować, a co więcej, wspiera dobrą kondycję skóry, paznokci oraz włosów. Dzieje się tak za sprawą zawartego w niej kolagenu. To on sprawia, że tkanka łączna ulega regeneracji.

Czy to oznacza, że dzięki regularne spożywanie żelatyny spożywczej pomoże nam wyeliminować bóle stawów?

Problemy ze stawami – jak działa żelatyna

Problemy ze stawami mogą zostać zażegnane dzięki regularnemu spożywaniu żelatyny. Z udziałem enzymów jest ona rozkładana w przewodzie pokarmowym na części pierwsze, które następnie biorą udział w tworzeniu materiału budulcowego pomagającego zregenerować stawy.

Z Punktu widzenia stawów istotne są dwa składniki żelatyny spożywczej:

  • kolagen typu I – włókno znajdujące się w torebkach stawowych, więzadłach, kościach, zębinie, ścięgnach oraz warstwie usytuowanej pod chrząstką stawową;

  • kolagen typu II – występuje w chrząstce, krążku międzykręgowym oraz ciele szklistym.

Kolagen przyjmowany doustnie pobudza syntezę tego białka w organizmie. Zawiera bowiem aminokwasy potrzebne do produkcji nowych łańcuchów peptydowych oraz wspierające odbudowę tkanki łącznej.

Kolagen wykazuje także działanie przeciwzapalne z uwagi na wytwarzanie przeciwciał CII oraz regulację produkcji cytokin. Ma to ogromne znaczenie w przypadku takich schorzeń, jak RZS (Reumatoidalne Zapalenie Stawów).

Żelatyna pomaga zatem poprawić pracę stawów zapobiegając ich uszkodzeniom, a także wspiera kości zmniejszając zagrożenie wystąpienia osteoporozy. Obecność aminokwasów tj. arginina i glicyna sprawia, że żelatyna może korzystnie wpływać na ścięgna oraz mięśnie.

Przyjmowanie żelatyny pomaga zmniejszyć bóle stawów, wzmacnia paznokcie, wpływa też korzystnie na kondycję skóry i włosów.

Jak stosować żelatynę na stawy

Żelatynę możemy spożywać w postaci potraw tj. zimne nóżki, czy galaretki. Znacznie wygodniejsza jest kuracja na chore stawy przy pomocy żelatyny w proszku lub w granulkach. Wykonanie popularnego galartu wymaga gotowania. Z kolei produkty tj. żelki, czy galaretki zwierają nie tylko żelatynę, ale i dużą ilość cukru.

Przygotowanie zawiesiny z żelatyny na stawy jest bardzo proste. Potrzebujemy do tego szklankę zimnej wody oraz jedną łyżeczkę żelatyny. W 30-40 g żelatyny zawarta jest dzienna dawka aminokwasów. Granulki należy rozpuść w chłodnej wodzie. Następnie całość odstawiamy na kilka godzin w temperaturze pokojowej. 

Żelatyna powinna być przyjmowana na czczo. Wówczas zostanie dobrze wchłonięta przez organizm, który będzie mógł wykorzystać prozdrowotne właściwości żelatyny. Dlatego najlepiej przygotować ją wieczorem i wypić rano, tuż po przebudzeniu.

Roztwór żelatyny z wodą na stawy – na co należy uważać

Z uwagi na specyficzny smak oraz zapach żelatyny rozpuszczonej w wodzie nie każdy przekona się do spożywania jej w ten sposób. Pomóc może świadomość, że jest to doskonała kuracja na stawy, a nie degustacja. Smak roztworu możemy poprawić dodatkami tj. świeża cytryna, mięta, czy sok z malin.

U niektórych osób roztwór żelatyny z wodą może wywołać problemy ze strony układu pokarmowego. Należy wówczas zaniechać kuracji żelatyną. 

Aby żelatyna przyniosła oczekiwane efekty na skórę, włosy, ale przede wszystkim stawy, należy przyjmować ją regularnie przez kilka tygodni. Po ustąpieniu bólu warto stosować ją profilaktycznie.

Jakie są efekty stosowania żelatyny na stawy – opinie

Czy żelatyna na stawy jest skuteczna? Opinie na temat prozdrowotnych właściwości żelatyny są różne. Niektórzy twierdzą, że pomogła im ukoić ból oraz zwiększyć ruchliwość stawów, inni zaś nie zaobserwowali u siebie pozytywnych efektów.

Od osób, którym regularna suplementacja żelatyną pozwoliła osiągnąć zadowalające rezultaty słyszymy, że dzięki niej znacznie łatwiej im się chodzi, a stawy nie są już tak sztywne – co wcześniej miało miejsce szczególnie z rana.

Pamiętajmy jednak, że żelatyna to środek spożywczy, który może być stosowany podobnie jak suplement diety. Jest to naturalne oraz bezpieczne rozwiązanie. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak leczenie farmakologiczne, fizjoterapia, czy też nawet operacja, które możemy dodatkowo wspierać spożywając żelatynę. Przy poważnych schorzeniach stawów należy jednak oddać się w ręce specjalistów. 

Żelatyną można wspomagać się w okresach wzmożonego wysiłku. Sprawdzi się ona w przypadku sportowców, czy osób pracujących fizycznie – dźwigających, czy np. chodzących dużo po schodach. Kuracja żelatyną może stanowić wsparcie dla organizmu, który szybciej uzupełni ewentualne niedobory kolagenu.

Wady oraz zalety stosowania żelatyny na stawy

Niewątpliwą zaletą żelatyny jest jej niska cena oraz łatwy dostęp. Produkt znajdziemy w każdym sklepie spożywczym. Cena żelatyny to za zaledwie kilka złotych.

Niemniej kolagen zawarty w niej nie jest specjalnie wyselekcjonowany oraz w odpowiedni sposób przygotowany. Białko to jest bardzo wrażliwe na działanie rozmaitych czynników i często ulega uszkodzeniu. Szczególnie niekorzystnie działa na niego wysoka temperatura, która powoduje denaturację.

Wadą może być także nieprzyjemny smak napoju na bazie żelatyny.

Aby w jak najlepszy sposób wykorzystać właściwości kolagenu, najlepiej sięgnąć po sprawdzone środki zawierające hydrolizowaną we właściwy sposób formę tej cennej proteiny.

Na rynku znajdziemy wiele propozycji kolagenu pod postacią proszku lub kapsułek. Szukając produktu dla siebie, warto uważnie zapoznać się z etykietą. Stosowanie niesprawdzonych środków może nie tylko nie przynieść żadnych efektów, ale także wywołać nieprzyjemne skutki uboczne.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – suplementacja kolagenem, leczenie farmakologiczne, chirurgiczne oraz rehabilitacja

Żelatyna jest jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem kolan oraz dyskomfortem pracy stawów. Efekty jej stosowania są jednak różne – nie wszystkie osoby obserwują poprawę nawet po stosowaniu kuracji przez wiele miesięcy. Warto sięgnąć po suplement diety z kolagenem o sprawdzonym oraz bezpiecznym składzie. Produkty takie zawierają kolagen, który nie uległ denaturacji i ma realny wpływ na kondycję całego organizmu. Regularnie stosowany pomaga eliminować stany zapalne oraz ból w okolicy stawów, a także odżywić włosy, skórę oraz paznokcie.

Pamiętajmy jednak, że kolagen oraz żelatyna powinny być jedynie uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety oraz ruchu. Regularne ćwiczenia dostosowane do naszych możliwości pomogą utrzymać stawy i ścięgna w dobrej formie. Posiłki zaś powinny dostarczać odpowiedniej ilości dobrze przyswajalnego białka.

Dolegliwości w okolicy stawów to poważna dolegliwość, której nie należy lekceważyć. W sytuacji, gdy mimo stosowania żelatyny, czy suplementów diety, stan naszych stawów nie ulega poprawie, należy skonsultować się ze specjalistą oraz podjąć odpowiednią odpowiednie leczenie i rehabilitację. 

Więcej porad z zakresu zdrowia stawów znajdziesz w serwisie DbamOZdrowie.org.


Komentarze