Sałata – rodzaje, przygotowywanie oraz przechowywanie

 Rodzaje sałaty. Jak przechowywać oraz przygotowywać sałatę masłową, lodową, roszpunkę, rukolę, sałatę romską

Sałata to warzywo bogate w błonnik, witaminy oraz minerały. Powinna być ona obecna w naszej codziennej diecie. Liczne rodzaje sałaty pozwalają na to, aby każdego dnia jeść ją pod różną odsłoną. Jaka sałata jest najlepsza? Na polskich stołach króluje sałata masłowa. Włosi często sięgając po rukolę. W kuchni niemieckiej bardzo lubianą sałatą jest roszponka. Niezwykle dekoracyjne sałaty to np. lolo lub radicchio. Jak przechowywać oraz przygotowywać sałatę do spożycia, aby była ona chrupiąca oraz smaczna?

Delikatna sałata masłowa

Jak przechowywać sałatę masłową, aby zachowała świeżość

Sałata masłowa to najpopularniejsza sałata w Polsce. Wiele osób uprawia ją we własnych ogródkach. Jej listki są bardzo delikatne. W związku z tym traci ona świeżość najszybciej ze wszystkich sałat. Jak przechowywać sałatę masłową, aby zachowała ona świeżość jak najdłużej? Kupioną sałatę należy w pierwszej kolejności umyć. 

Jak myć sałatę masłową

Listki sałaty masłowej nie są bardzo zbite. Dzięki temu sałatę masłową możemy myć także w całości. Kiedy myć sałatę w całości? Robimy to, jeśli chcemy, żeby przetrwała ona w naszej lodówce kilka dni. 

Jak myć sałatę masłową w całości? Do zlewu lub dużej misy nalewamy zimnej wody. Wody powinno być tyle, aby całkowicie zakryła sałatę. Następnie zanurzamy w niej główkę sałaty na około 2 minuty. Jestem zwolennikiem moczenia sałaty. Niestety wypłukują się wówczas witaminy oraz minerały. Dlatego nie należy moczyć sałaty zbyt długo. 

Dlaczego warto moczyć sałatę? Na listkach sałaty znajdują się różnego rodzaju zanieczyszczenia tj. błoto, piasek, opryski, czy inne związki chemiczne obecne w powietrzu. 1-2 minuty moczenia sałaty w zimnej wodzie pozwolą nam się pozbyć większej ilości niechcianych związków, niż podczas płukania sałaty pod bieżącą wodą. 

Następnie rozwartą dłonią łapiemy sałatę jedną ręką od dołu, drugą od góry i delikatnie unosimy ją w wodzie kilka razy w górę oraz w dół. W ten sposób wypłuczemy zanieczyszczenia znajdujące się pomiędzy listkami. Nasze ruchy powinny być delikatne oraz płynne. Ten sposób mycia sałaty masłowej jest bardzo praktyczny w restauracjach, gdzie trzeba przygotować dużą ilość sałaty masłowej. Jeśli sałata jest mocno zabłocona, albo ma dużo piasku, czynność tą należy powtórzyć. 

Tak umytą sałatę umieszczamy w dużej misie. Na dnie misy może znajdować się odrobina wody. Dzięki temu sałata pozostanie dłużej świeża. Naczynie przykrywamy wilgotną ściereczką do naczyń i umieszczamy w lodówce. 


Jeśli sałatę masłową chcemy spożyć tego samego lub kolejnego dnia, możemy do mycia oderwać wszystkie listki lub listki zewnętrzne, które spożyjemy w pierwszej kolejności. Listki moczymy 1-2 minuty w zimnej wodzie, następnie płuczemy je w misce lub pod bieżącą wodą. Osobiście nie jestem zwolennikiem płukania sałaty pod bieżącą wodą. Uważam to za duże marnotrawstwo wody. Wolę zmienić wodę na czystą i dla pewności przepłukać ją drugi raz. Umyte listki układamy równo oraz luźno (łodyżkami do dołu) w misie, nakrywamy wilgotną ściereczką i umieszczamy w lodówce. Podobnie jak w przypadku całej główki sałaty na dnie naczynia może znajdować się odrobina wody. 

Sałaty masłowej, którą chcemy przechować do kolejnego dnia, nie powinno osuszać się w wirówce. Robimy to tylko wtedy, jeśli myjemy ją bezpośrednio przed spożyciem.

Jak podawać sałatę masłową

Sałata masłowa może być podawana zarówno z dressingiem jogurtowym, jak i z dressingiem francuskim z oleju lub oliwy. W Polsce często jest ona podawana z dodatkiem śmietany oraz świeżego koperku lub szczypiorku. Sałata masłowa idealnie nadaje się do kanapek. Warto mieć ją przygotowaną w lodówce. Wystarczy wówczas sięgnąć po 1-2 listki, by przygotować przepyszne kanapki z dodatkiem sałaty. 

Ozdobna sałata lolo

Jak podawać sałatę lolo

Sałata lolo jest znacznie trwalsza, niż sałata masłowa. Nie jest ona taka delikatna. Jest to odczuwalne również w smaku. Dostępna jest w dwóch kolorach – zielonym oraz ciemno czerwonym. Używamy jej do robienia sałatek. Jest ona niezwykle dekoracyjna. Świetnie prezentuje się w sałatce. Możemy nią także przyozdobić talerze, półmiski oraz misy z przystawkami lub daniem głównym. 

Jak myć oraz przechowywać sałatę lolo

Sałatę lolo myjemy dokładnie w taki sam sposób, jak sałatę masłową. Ponieważ sałata lolo nie jest tak delikatna, jak sałata masłowa, pojedyncze listki możemy odwirować w wirówce do sałaty i przechowywać je luźno (bez układania listków łodyżkami do dołu) w naczyniu w lodówce. Naczynie warto wyłożyć oraz przykryć papierowymi ręcznikami lub wilgotną ściereczką kuchenną. Tak przygotowana sałata lolo pozostanie świeża nawet przez tydzień czasu. W tym czasie powinniśmy zadbać o to, aby ściereczka była zawsze wilgotna. 

Sałata dębolistna


Sałata dębolistna posiada zalety sałaty masłowej oraz sałaty lolo. Z jednej strony jest ona delikatna oraz smaczna, jak sałata masłowa. Z drugiej strony jest ona bardzo trwała, jak sałata lolo. Do tego jest bardzo dekoracyjna. Sałata dębolistna, podobnie jak sałata lolo jest dostępna w kolorze zielonym, czerwonym, a także zielono-czerwonym. Ładnie prezentuje się ona w sałatce. Myjemy ją w taki sam sposób, jak sałatę masłową oraz lodową. Sałaty nie powinno kroić się nożem. Listki sałaty dębolistnej mają bardzo praktyczny, strzępiasty kształt. Odrywając poszczególne gałązki otrzymamy idealnej wielkości kawałki, które ładnie będę prezentowały się na talerzu, a jednocześnie idealnie będą mieściły się w buzi. Podczas gdy przy sałacie masłowej oraz lolo musimy zwracać uwagę na wielkość kawałków sałaty.

To bardzo ciekawa sałata w uprawie. Możemy ją uprawiać w przydomowych ogródkach, a nawet na tarasie. Jeśli potrzebujemy jedynie kilku listków, możemy pozostawić ją w ziemi, podskubując jedynie spodnie listki oraz pozwalając na to, by jej "serce" nadal rosło. 

Sałata lodowa

Jak "kroić" oraz przechowywać sałatę lodową

Sałata lodowa jest bardzo łatwa w myciu oraz w przygotowywaniu. Jeśli chcemy spożyć całą główkę na raz, rozrywamy główkę sałaty wbijając palce w główkę sałaty w okolicach trzonu, po czym rwiemy ją na drobniejsze kawałki. W miejscu trzonu jest ona mniej zbita. Następnie płuczemy ją w zimnej wodzie, odwirowujemy w wirówce do sałaty i podajemy z ulubionym dressingiem. Jeśli nie spożyjemy całej sałaty na raz, odrywamy zewnętrzne listki, które myjemy i spożywamy. Główkę sałaty chowamy w lodówce w komorze na warzywa. 

Walory sałaty lodowej

Sałata lodowa jest niezwykle trwała. Myślę, że nie przesadzę twierdząc, że przetrwa ona w naszej lodówce nawet do dwóch tygodni. Do tego jest ona smaczna oraz chrupiąca. Nie jest ona natomiast dekoracyjną sałatą. Używamy jej jedynie do robienia sałatek. Jeśli nie jest bardzo zbita, zewnętrzne listki mogą posłużyć nam do dekoracji lub kanapek. Nie jest ona także tak bardzo bogata w wartości odżywcze jak np. roszponka, czy rukola.

Roszponka

Jak czyścić i myć roszpunkę

Roszponka to popularna sałata w Niemczech. Jest ona bardzo delikatna w smaku. Zawiera ona ogromne ilości kwasu foliowego, minerałów oraz witamin. Posiada ona właściwości relaksujące oraz uspokajające. Świetnia nadaje się więc dla osób żyjących w ciągłym stresie oraz mających problemy z zasypianiem. 

Jak przygotować roszponkę do spożycia

Roszponka jest bardzo czasochłonna w przygotowaniu. Jest ona bowiem bardzo drobna. Kilka drobnych listków trzyma się na niewielkim korzeniu. Przed spożyciem korzeń ten należy usunąć nożykiem w taki sposób, aby listki nadal trzymały się razem. To bardzo czasochłonne zajęcie. U dołu roszpunki znajdują się małe, czasami lekko zżółknięte listki, które również należy usunąć. Roszpunkę moczymy 1-2 minuty w wodzie, dokładnie płuczemy, suszymy i przechowujemy w lodówce nakrytą wilgotną ściereczką. Przechowując sałatę warto naczynie wyłożyć papierowym ręcznikiem lub ściereczką. Dzięki temu sałata nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z wodą i dłużej zachowa świeżość. 

Rukola

Jak czyścić, myć, podawać rukolę

Rukola to sałata kojarzona z Włochami. Idealnym dodatkiem do rukoli jest parmezan oraz pomidorki koktailowe. Uwielbiam jej zapach. Ma równie ciemno zielony kolor, jak roszpunka. Rośliny o takim kolorze posiadają właściwości antyoksydacyjne. Smaczniejsze są nieco jaśniejsze listki rukoli, które są delikatne w smaku. Czasami może trafić się nam ciemno zielona rukola, która jest bardzo "trawiasta" i twarda. Warto włączyć rukolę do swojej diety. Ma ona bardzo wszechstronne zastosowanie. Do czego możemy użyć rukoli? Możemy użyć ją do dań tj.:
  • sałatka;
  • kanapka;
  • pizza;
  • pasta makaronowa;
  • pesto.
Rukola jest bardzo smaczna oraz dekoracyjna. Nie poddajemy jej obróbce termicznej. Jest ona jednak na tyle trwała, że możemy ją nałożyć na ciepłą pizzę, czy dodać do gorącego dania z makaronu (tuż przed podaniem). 

Może się zdarzyć, że pojedyncze listki mają długie łodyżki. Przygotowanie takiej rukoli jest wówczas bardzo czasochłonne. Każdy listek musimy wziąć kolejno do dłoni i odciąć łodyżkę. Czasami rukola dostępna jest w pęczkach (zwłaszcza, gdy sprzedawana jest hurtowo), wówczas możemy odciąć wszystkie łodyżki na raz. Zdarza się także, że w opakowaniach leży ona co prawda luzem, ale ułożona jest w taki sposób, że łodyżki możemy odciąć hurtowo. Najczęściej jednak listki rukoli w opakowaniu są wrzucone chaotycznie przysparzając nam nieco pracy. 

Sałata rzymska



Sałata rzymska jest łatwa w myciu oraz przechowywaniu. To jedyna sałata, którą kroję nożem (w cienkie paski w poprzek). Możemy przyrządzić z niej pyszną sałatkę. Sałatka z rzymskiej sałaty nadaje się do spożycia nawet kilka godzin po przygotowaniu. Jest ona tak bardzo trwała oraz odporna na działanie octu, czy też soku z cytryny. Idealne dodatki do sałatki z rzymskiej sałaty to koperek oraz kukurydza. Możemy podawać ją zarówno do dań mięsnych, jak i rybnych. Sałata rzymska może posłużyć również do serwowania przystawek. Jej trwałe oraz w miarę sztywne listki świetnie się prezentują, a umieszczone na nich pojedyncze porcje możemy w łatwy sposób przełożyć z półmiska na talerz. 

Radicchio – cykoria sałatowa


Radicchio pod względem mycia oraz przechowywania przypomina kapustę. Nie musimy się z nią tak delikatnie obchodzić jak z pozostałymi rodzajami sałaty. Do czego można wykorzystać radicchio? Możemy z niej przyrządzić pyszną surówkę. Ze względu na swój intensywny bordowy kolor często jest ona używana jako dodatek do innych sałatek, gdzie spełnia jednocześnie funkcję dekoracyjną. 

Wyżej wymienione rodzaje sałaty są obecnie ogólnodostępne. Możemy spożywać ją codziennie pod różną postacią i każdego dnia tygodnia jeść zupełnie inną sałatę. Do każdej sałaty pasuje dressing francuski. Dressing jogurtowy nie pasuje jedynie do rukoli. Przynajmniej ja nie odważyłabym się na takie połączenie. Za bardzo kocham jej zapach. Nie polecam przechowywania sałaty w woreczkach foliowych, ani w opakowaniu, w którym ją kupiliśmy (chyba, że jeszcze go nie otworzyliśmy. Jeśli kupujemy mytą sałatę, a nie spożyjemy jej w całości. warto przesypać ją do pojemnika i zabezpieczyć odpowiednio wilgotną ściereczką.

A jak wy przechowujecie sałatę? Która należy do waszych ulubionych? Ja uwielbiam rukolę. Chętnie jadam roszpunkę. Tradycyjnie sięgam oczywiście po sałatę masłową, aczkolwiek sporadycznie, oraz po sałatę lodową, która jest smaczna i chrupiąca – niestety ze wszystkich sałat najmniej wartościowa. 

Komentarze