Olej rzepakowy skarbem Europy

 Artykuł sponsorowany

Olej rzepakowy to najczęściej używany olej w Polsce. Nic więc dziwnego, że żółte pola rzepaku to typowy wiejski krajobraz na przełomie kwietnia oraz maja. Niestety coraz częściej, w myśl zasady "Cudze chwalicie, swego nie znacie", sięgamy po inne tłuszcze roślinne w przekonaniu, że są one lepsze od naszego rodzimego oleju rzepakowego. Tymczasem olej rzepakowy swym składem oraz właściwościami dorównuje wyniesionym w ostatnim czasie na piedestał tłuszczom tj. oliwa z oliwek, czy olej kokosowy.


Olej rzepakowy – właściwości odżywcze oraz prozdrowotne

Olej rzepakowy – wysoki cholesterol oraz choroby układu sercowo-naczyniowego

Olej rzepakowy jest bogaty w kwasy omega-3. Szacuje się, że w oleju rzepakowym jest ich nawet dziesięć razy więcej, niż w oliwie z oliwek. Z puntu widzenia potrzeb żywieniowych proporcje kwasów omega-3 do kwasów omega-6 w oleju rzepakowym są idealne. Dietetycy zalecają spożywanie dwóch łyżek dziennie. Taka porcja zdrowego tłuszczu pomoże nam utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz pozytywnie wpłynie na nasz układ sercowo-naczyniowy. Aby pozytywne efekty spożywania oleju rzepakowego były widoczne, należy spożywać go regularnie oraz długotrwale. Olej rzepakowy może być włączony do diety dzieci już od szóstego miesiąca życia. Zawartość kwasów mega-3 oraz omega-6 mają wpływ na prawidłowy wzrost oraz rozwój dziecka. Więcej informacji o oleju rzepakowym znajdziecie na stronie https://olejrzepakowy.com/. To skarbnica wiedzy na temat naszego polskiego produktu. 

Olej rzepakowy – witamina E oraz K

Olej rzepakowy jest także bogaty w witaminę E, która jest doskonałym antyoksydantem. To dzięki niej z naszego organizmu usuwane są wolne rodniki. Witamina E ma więc ogromne znaczenia dla naszego zdrowia. Opóźnia ona proces starzenia. Olej rzepakowy może poprawić wygląd naszej skóry, czy też paznokci. Bardzo popularny oraz skuteczny jest np. peeling do ciała z kawy oraz oleju. Jakie właściwości ma witamina K? Witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. Ponadto jest ona niezwykle ważna dla zdrowia naszych kości. Ponadto olej rzepakowy ułatwia transport oraz wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach tj. witamina A, D, E oraz K.

Jak smażyć potrawy na oleju rzepakowym

Olej rzepakowy nadaje się idealnie do smażenia. Jego temperatura dymienia wynosi 242 stopnie. Jest on neutralny zarówno w zapachu, jak i smaku. Nie zmienia więc smaku przygotowywanych potraw. W polskich domach używany jest on nie tylko do smażenia potraw na patelni tj. placki ziemniaczane. Bardzo popularne jest smażenie na głębokim oleju np. smażenie pączków, chrustów, oponek, bałabuchów, frytek, mięs, a nawet ryb. Jak smażyć potrawy na oleju rzepakowym? Podczas smażenia na patelni nie powinniśmy smażyć dłużej, niż 30 minut. Smażenie na głębokim oleju jest bezpieczne przez około pięć godzin. Oleju do smażenia nie powinniśmy używać wielokrotnie. Smażone potrawy warto odstawić na chwilę na papierowych ręcznikach do odsączenia tłuszczu. Dzięki temu będą one mniej kaloryczne. 

Do czego jeszcze używać oleju rzepakowego

Olej rzepakowy ma wszechstronne zastosowanie. Idealnie nadaje się on do dań oraz dodatków do potraw tj.:
Jednym słowem możemy użyć go niemal wszędzie tam, gdzie jest potrzebny tłuszcz. Doskonale sprawdza się zarówno w potrawach na zimno, jak i w potrawach gotowanych oraz smażonych. 

Właściwości odżywcze, prozdrowotne oraz wszechstronne zastosowanie oleju rzepakowego to nie jedyne jego zalety. Jest to stosunkowo tani oraz ogólnodostępny tłuszcz roślinny produkowany oraz stosowany u nas od lat. 

Komentarze