![]() |
Placki ziemniaczane |
Placki ziemniaczane to tradycyjna polska potrawa, którą w zależności od rejonu możemy podawać na różne sposoby. Wydawałoby się, że ich wykonanie jest banalnie proste. Jednak wiele osób zastanawia się, co robi nie tak, że ich placki smakują zupełnie inaczej niż te robione przez ich mamy, czy babcie. Jak zrobić placki ziemniaczane, żeby smakowały one jak u mamy lub babci? W czym tkwi sekret dobrych placków ziemniaczanych? Sprawdźmy!
Z jakich ziemniaków robić placki ziemniaczane
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, z jakich ziemniaków zrobić placki ziemniaczane? Nie? A widzisz! Tymczasem ziemniak ziemniakowi nie jest równy. Wyobraź sobie, że jeśli do placków ziemniaczanych wykorzystasz nieodpowiednich ziemniaków, nie tylko będą one gorzej smakowały, ale będą pryskały podczas smażenia oraz nie będą się trzymały kupy, a ty będziesz musiała dodać niezliczoną ilość mąki. Z nadmiaru mąki placki stracą swój ziemniaczany smak i będą miały coś z grubych gumowatym naleśników o smaku ziemniaków. Jakich zatem ziemniaków użyć do placków ziemniaczanych, aby były one smaczne i chrupiące? Na placki ziemniaczane najlepiej nadają sie ziemniaki z klasy C. Są to ziemniaki, które zawierają najwięcej skrobi. Jakie odmiany należą do klasy C? Najpopularniejsze odmiany ziemniaków z klasy C to:
- Bryza;
- Ibis;
- Tajfun;
- Gustaw.
Na czym szybko zetrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane
![]() |
Ręczna tarka do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane |
Większość osób używa do tarcia ziemniaków tarki. Zastanawiasz się pewnie, co ma tarka wspólnego ze sprawdzoną metodą na szybkie tarcie ziemniaków na placki ziemniaczane. :-) No właśnie! Niewiele! Niestety większość uważa, że tylko wtedy placki smakujA wyśmienicie - z czym ja kompletnie się nie zgadzam. Moim zdaniem są to urojenia osób cierpiących na nadmiar czasu oraz którym ciężko zaakceptować zmiany. Mam nadzieję, że nikogo nie obraziłam, ale tak to widzę. Tarka do tarcia ziemniaków to raczej przeżytek, który powinien znaleźć się jednak w każdej kuchni na wypadek, gdybyśmy potrzebowali zetrzeć małą ilość produktu np. kawałek gałki muszkatołowej. Natomiast jeśli chcemy upiec placki ziemniaczane z ziemniaków tartych na ręcznej tarce, musimy naprawdę cierpieć na nadmiar wolnego czasu. Jeśli faktycznie uważamy, że jedynie tarte ziemniaki nadadzą plackom ziemniaczanym idealny smak, świetnie sprawdzi się elektryczna tarka do ziemniaków. Jakie są zalety elektrycznej tarki na ziemniaki? Przede wszystkim elektryczna tarka nie służy jedynie do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane. Możemy zetrzeć na niej najróżniejsze warzywa. Oto zalety elektrycznej tarki:
- nadaje się do różnych warzy tj. ziemniaki, marchewka, cukinii, buraczki;
- to duża oszczędność czasu - kilogram ziemniaków na placki ziemniaczane zetrzemy na niej w dwie minuty;
- daje efekt identyczny, jak tarka ręczna - to duży plus dla tych, którym trudno przyzwyczaić się do innej konsystencji placków ziemniaczanych;
- łatwa w obsłudze oraz w pielęgnacji - jej budowa nie jest zbytnio skomplikowana, łatwo ją złożyć oraz rozłożyć, a jej poszczególne części bardzo łatwo się myje;
- mamy możliwość wyboru kilku tarek o różnej grubości oczek.
Ja osobiście do tarcia ziemniaków używam blendera i uważam, że placki zrobione w ten sposób są równie smaczne, jak te, które są zrobione z ziemniaków tartych na tarce na drobnych oczkach.
Jaka tarka do ziemniaków jest najlepsza
![]() |
Elektryczna tarka do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane |
W czym utrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane to dylemat wielu kucharek. Spotkałam się już z propozycją przepuszczania ziemniaków przez sokowirówkę. Pomyślałam wówczas: "Dobry pomysł". Parę dni później przeczytałam, że producent nie zaleca przepuszczania ziemniaków przez sokowirówkę, bo coś tam się z nią dzieje. Najwyraźniej nie jedna gospodyni domowa zajechała już swoją sokowirówkę, ucierając ziemniaki na placki ziemniaczane. Jaką tarkę użyć do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane? Osobiście lubię placki ziemniaczane tarte na tarce o grubych oczkach, jak i te tarte na drobnych oczkach. Muszę jednak przyznać, że faktycznie ich smak znacznie się różni. Placki ziemniaczane zrobione z ziemniaków tartych na grubych oczkach są bardziej chrupiące. Mają bardziej intensywny smak ziemniaków oraz smażonej potrawy. Lepiej trzymają się kupy. Jeśli ktoś lubi chrupiące placki ziemniaczane, powinien zdecydować się na tarkę z grubymi oczkami. Podczas nakładania placków na patelnię najlepiej nie wyrównywać brzegów placków, co sprawi, że będą one jeszcze bardziej chrupiące. Jeśli lubimy placki ziemniaczane chrupiące z wierzchu, ale w środku powinny być one mięciutkie oraz pulchniutkie, powinniśmy skorzystać z tarki o drobnych oczkach.
Co zrobić, aby placki ziemniaczane smakowały, jak u mamy
Kiedy nasze placki będą smakowały wyśmienicie? Poza wyborem odpowiednich ziemniaków z klasy C oraz wybraniem grubości oczek tarki kluczowa jest mała ilość mąki. Po co dodajemy mąki do ziemniaków? Aby ciasto trzymało się kupy. Jeśli użyjemy nieodpowiednich ziemniaków, będziemy musieli dodać znacznie więcej mąki, co popsuje naturalny smak ziemniaków. Dlatego tak ważny jest wybór właściwej odmiany ziemniaków. Mąki natomiast dodajemy, jak najmniej. Placki ziemniaczane nie powinny się rozlatywać dzięki dużej zawartości skrobi, jaką zawierają ziemniaki z klasy C.
Przepis na przepyszne placki ziemniaczane
Składniki na placki ziemniaczane
- 1 kg ziemniaków
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 duża cebula
- 1 jajko
- płaska łyżeczka soli
- 1/4 łyżeczka czarnego pieprzu
- sok z połówki cytryny
Jak zrobić przepyszne placki ziemniaczane
Ziemniaki trzemy na tarce (najlepsza jest tarka elektryczna do warzyw) na takich oczkach, jakie uważamy za odpowiednie. Odstawiamy je na pięć minut na bok, po czym odlewamy nadmiar soku. Dodajemy do startych ziemniaków drobno startą cebulę, mąkę, jajko, sól, pieprz oraz sok z cytryny i mieszamy wszystkie składniki. Placki smażymy na patelni na rozgrzanym tłuszczu do uzyskania złocistego koloru.
Jak długo smażymy placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane smażymy z dwóch stron po około 2-3 minuty. Powinny one mieć złocisty - jasno brązowy kolor.
Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie czarniały
Aby placki ziemniaczane nie zmieniały koloru po usmażeniu, dodajemy do nich sok z cytryny.
Czy starte ziemniaki na placki ziemniaczane możemy przechowywać
Tak. Ziemniaki starte na placki ziemniaczane możemy przechowywać w lodówce dzień lub dwa. W tym celu dodajemy właśnie cytrynę. Poza tym ciasto na placki ziemniaczane najlepiej przełożyć do wysokiego wąskiego naczynia i wierzch ciasta posypać mąką pszenną, tak, aby ziemniaki były zakryte. Zapobiegnie to ich czarnieniu. Przed smażeniem mąkę mieszamy z ciastem lub delikatnie ściągamy ją łyżką i wyrzucamy - jeśli nie chcemy zbyt mącznego smaku placków ziemniaczanych.
Z czym podajemy placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane możemy podawać z różnymi dodatkami. Najpopularniejsze są:
- placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną;
- placki ziemniaczane z cukrem;
- placki ziemniaczane z gulaszem po węgiersku;
- placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym.
A ja was zaskoczę i powiem, jakie ja lubię placki ziemniaczane :-) Moje ulubione placki ziemniaczane to placki z kwaśną śmietaną z czosnkiem i solą. Lubię również placki ziemniaczane z wędzonym łososiem oraz roszpunką.
![]() |
Placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną i czosnkiem |
Jak jadają placki ziemniaczane Niemcy
![]() |
Placki ziemniaczane z musem jabłkowym |
Placki ziemniaczane są popularne nie tylko w Polsce. To typowe niemieckie danie. Niemcy jadają je z musem jabłkowym. Ciekawe połączenie, ale z punktu widzenia dietetyka raczej rozsądne. Placki ziemniaczane są bowiem ciężkostrawne. Jabłka poprawiają trawienie, więc wygląda na to, że Niemcy doskonale wiedzą, co robią. Aczkolwiek ja wolę wytrawną wersję placków ziemniaczanych. Placki ziemniaczane na słodko to zupełnie nie moja bajka.
Placki ziemniaczane po niemiecku
Jak nazywają się placki ziemniaczane po niemiecku? Niemcy najczęściej używają słów tj.:
- Kartoffelpuffer;
- Reibekuchen (czyt. rajbekuhen) - reiben (czyt. rajben) znaczy trzeć;
- Kartoffelrösti (czyt. kartofelrusti);
- Reibeplätzchen (czyt. rajbeplechen) tzn. placuszki tarte;
- Kartoffelpfannkuchen (czyt. kartofelfankuhen);
- Erdäpfelpuffer (czyt. erdepfelpufer) tzn. placki z jabłek z ziemi
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska