Humus z ciecierzycy

 Przepis na humus z cieciorki

Ciecierzyca to niestety niezbyt popularna roślina strączkowa w Polsce. W krajach Europy środkowej gości ona bardzo często na stołach. Najczęściej gotowane dania z cieciorki to falafel oraz humus. Ta niepozorna roślina o złocistym kolorze jest bogata w białko, kwas foliowy, potas, magnez, sód oraz cynk. Włączona do diety ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Humus z ciecierzycy to idealny dodatek do chleba, czy też doskonałe danie główne.

Przepis na humus z ciecierzycy

Humus z ciecierzycy jest prosty w przygotowaniu. Głównym składnikiem jest oczywiście cieciorka. Do zrobienia humusu przydatne są urządzenia tj. blender, malakser, czy też Thermomix. Wersja pro ekologiczna może być przyrządzona przy pomocy zwykłego tłuczka do ziemniaków. Do dania tego można wykorzystać gotową ciecierzycę z puszki. Osobiście wolę poświęcić nieco więcej czasu i ugotować cieciorkę samodzielnie. Podobnie postępuję z fasolą, grochem, czy soczewicą. 

Jak gotować ciecierzycę

Ciecierzycę, jak wszystkie nasiona strączkowe, należy przed gotowaniem namoczyć. Najlepiej zostawić ją w naczyniu z wodą na całą noc. Następnie gotujemy cieciorkę przez około godzinę czasu. Uwaga! Cieciorki nie solimy przed gotowaniem! Tak samo postępujemy z grochem, fasolą, czy soczewicą. Solimy je dopiero po ugotowaniu. O ile do innych roślin strączkowych po ugotowaniu dodaję również odrobinę sody, która ma za zadanie zmiękczyć nieco twardawą skórkę nasion, przy soczewicy nie ma potrzeby używania sody oczyszczonej. Robiąc humus nie wylewamy wywaru z cieciorki. Przyda się on jako dodatek do humusu. 

Składniki na humus z cieciorki

Składniki potrzebne na humus z cieciorki to:
  • 250 g suchej ciecierzycy
  • 1 duża cebula
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 2-4 łyżki oliwy z oliwek lub dobrego oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia
  • garść świeżej bazylii lub oregano
  • sól oraz pieprz do smaku

Humus z ciecierzycy krok po kroku

Ciecierzycę moczymy na noc. Następnie gotujemy ją do miękkości.

Cebulę oraz czosnek drobno siekamy. Skubiemy kilka listków bazylii.

Jak zrobić humus z cieciorki

Posiekaną cebulę smażymy na rozgrzanym na patelni tłuszczu, aż się zeszkli. Pod koniec smażenia dodajemy drobno posiekany czosnek. 

Co zrobić z cieciorki

Zeszkloną cebulę z czosnkiem dodajemy do cieciorki. Ciecierzycę doprawiamy świeżymi ziołami, solą oraz pieprzem. Całość dokładnie rozdrabniamy. Podczas rozdrabniania dodajemy wywar z cieciorki (tyle, ile zabierze).

Jak zrobić humus z cieciorki

Z czym podawać humus z ciecierzycy

Humus z ciecierzycy może być spożywany na ciepło do obiadu lub na zimno, jako pasta do chleba. Możemy jadać go ze świeżym lub grillowanym pieczywem. Cieciorka spożywana z produktami zbożowymi tj. kasza, czy też pieczywo ziarniste jest źródłem pełnowartościowego białka. Ponieważ gotowanie ciecierzycy zajmuje sporo czasu, warto przyrządzić większą ilość humusu. Humus z cieciorki możemy zawekować. Dzięki temu będziemy mogli w każdej chwili sięgnąć po ten zdrowy dodatek do chleba.

Dlaczego warto spożywać cieciorkę? Białko jest niezwykle ważne dla naszego organizmu. Połowa dostarczanego białka powinna pochodzić z produktów zwierzęcych, a druga połowa z produktów roślinnych. Rośliny strączkowe zawierają spore ilości białka. Ciecierzyca pomaga w odchudzaniu, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Jest także uważana za afrodyzjak.

Komentarze