Jak wyhodować rzeżuchę

 W czym posiać rzeżuchę na Wielkanoc

Już wkrótce Wielkanoc 2022! Aczkolwiek rzeżucha zawiera wiele wartości odżywczych i warto ją spożywać przez cały rok, to właśnie w okresie świąt wielkanocnych cieszy się ona największą popularnością. Większość z nas używa ją głównie do dekoracji. Jak wyhodować rzeżuchę? Kiedy ją posadzić, aby na święta wielkanocne cieszyć się wspaniałą dekoracją? Dlaczego warto dodawać ją do kanapek oraz sałatek? Sprawdźmy! 
Gdzie  kupić nasiona rzeżuchy

W czym zasiać rzeżuchę – w ziemi, wacie, czy ligninie

Jak zasiać rzeżuchę na Wielkanoc 2022
To w czym zasiejemy rzeżuchę nie ma większego znaczenia. Możemy wykorzystać zarówno ziemię, watę, a także ligninę. Jeśli ma ona nam posłużyć nie tylko jako dekoracja, lepiej skorzystać z waty lub ligniny. Wykładamy je równomiernie w płaskim, szerokim naczyniu o wysokości 2-3 cm. Do wysiewu rzeżuchy świetnie nadaje się także gaza. Rzeżuchę możemy siać również w ogródku. Ze względu na krótki okres wegetacji często wykorzystywana jest ona do naznaczania rządek – podobnie jak nasiona rzodkiewki. 

Jak zasiać rzeżuchę w warunkach domowych

Jak siać rzeżuchę

Nasiona rzeżuchy rozsiewamy równomiernie na wilgotnym podłożu, następnie spryskujemy je wodą. Jak przyspieszyć okres wegetacji? Jeśli zależy nam na czasie np. tuż przed Wielkanocą, nasiona należy uprzednio namoczyć w letniej wodzie. Jak długo moczyć nasiona rzeżuchy? Wystarczą 1-2 godziny, aby przyspieszyć kiełkowanie. Po tym czasie rozkładamy nasionka rzeżuchy na podłożu i spryskujemy je wodą. Pojemnik z nasionami odstawiamy w ciepłe, słoneczne miejsce. Ile wynosi okres wegetacji rzeżuchy? Tak przygotowane nasiona w ciągu 5-6 dni wypuszczą łodyżki oraz listki, które będą nadawały się do spożycia. 

Jak często podlewać rzeżuchę

Jak wyhodować rzeżuchę

Rzeżucha to bardzo wrażliwa roślina. Lubi ona wilgoć. W naczyniu nie powinna jednak stać woda. W przeciwnym razie rzeżucha zgnije i nie będzie nadawała się do spożycia. Powinniśmy ją spryskiwać wodą 1-2 razy dziennie – dużo zależy od temperatury w pomieszczeniu, wilgotności powietrza oraz od podłoża. 

Wartości odżywcze oraz prozdrowotne rzeżuchy 

Dlaczego warto spożywać rzeżuchę przez cały rok? Młode łodyżki oraz listki posiadają ogromne wartości odżywcze. Najważniejsze z nich to witaminy C, A, B, PP, K oraz minerały tj. żelazo, wapń. Rzeżucha zawiera także duże ilości jodu oraz siarki. Ze względu na dużą zawartość powyższych składników jest ona zalecana do spożycia przez osoby z chorobami tj.:
Rzeżucha wzmacnia także układ odpornościowy oraz nerwowy. 

Jak jeść rzeżuchę

Rzeżuchę najlepiej jeść, gdy jest młoda. Wyrośnięta nie jest już taka smaczna oraz ma znacznie mniejsze wartości odżywcze. Najlepiej spożywać ją zaraz po ścięciu. Możemy posypywać nią kanapki, dodawać ją do sałatek, posypywać zupy oraz dania główne. Pomimo że rzeżucha jest zdrowa, nie powinniśmy przesadzać z jej ilością. Bezpieczna ilość to 2-3 kępki zieleniny dziennie. 

W Niemczech rzeżucha jest jednym ze składników tzw. zielonego sosu, który jada się przez całą wiosnę – szczególnie w okresie wielkanocnym, ale nie tylko. Jest to dodatek do jaj, mięsa, ryb oraz warzyw popularny głównie w Hestii. 

Spersonalizowana dieta na cały tydzień

Komentarze