Kiszone buraczki w słoiku – jak zrobić

Jak zrobić zakwas z kiszonych buraczków

Kiszone buraczki w słoiku to doskonały pomysł – zwłaszcza w zimie. Jeśli nie mamy miejsca na przechowywanie kiszonek, możemy robić je na bieżąco. Dlaczego warto robić kiszonki? Mają one doskonałe właściwości prozdrowotne. Jakie? Dowiesz się z artykułu. Jak ukisić czerwone buraczki krok po kroku? Ile czasu potrzebujemy na zrobienie kiszonki? Jak przechowywać kiszone buraczki oraz co z nich zrobić? Sprawdźmy!

Zapraszam do zapoznania się z przepisem na kiszone rzodkiewki.

Właściwości prozdrowotne kiszonych buraczków

Dlaczego kiszone buraczki są zdrowe? Ogólnie kiszonki zawierają dużą ilość witaminy C, która wzmacnia naszą odporność. Dlatego szczególnie ważne jest spożywanie ich zwłaszcza w sezonie zimowym. Wszelkiego rodzaju kiszone warzywa poprawiają ciśnienie. Mają one pozytywny wpływ na perystaltykę jelit, a zawarte w nich bakterie mlekowe regulują skład mikroflory naszego przewodu pokarmowego. Buraczki czerwone dodatkowo oczyszczają krew, a także wątrobę z nagromadzonych toksyn oraz zapobiegają anemii.

Ile czasu potrzebujemy na zrobienie kiszonych buraczków

Kiszone buraczki zrobimy w kilka-kilkanaście minut. Potrzebujemy do tego litrowy słoik oraz następujące składniki:
  • 4 duże buraczki czerwone;
  • 3-4 ząbki czosnku (zapobiega on rozwojowi bakterii);
  • 3-4 listki laurowe;
  • 6-8 ziarenek ziela angielskiego;
  • płaska łyżeczka soli;
  • 400-500 ml mineralnej wody niegazowanej.
Jak widać składniki na kiszone buraczki są bardzo naturalne oraz tanie. Ogólnie kiszonki są tanie. Nasze warzywa na kiszonki – zwłaszcza w zimie, są kilka razy tańsze od innych warzyw tj. papryka, bakłażany, czy cukinii. Tak więc warto po nie sięgać nie tylko ze względu na właściwości prozdrowotne kiszonek, ale także ze względu na cenę warzyw tj. buraczki, czy kapusta biała.

Ile dni kisi się czerwone buraczki? Kiszonka z buraczków nadaje się do spożycia po około 7 dniach. Słoik z buraczkami powinniśmy przechowywać w ciepłym, ale zacienionym miejscu. 

Przepis na kiszone buraczki krok po kroku

Buraczki obieramy i kroimy na ćwiartki – większe warzywa możemy pokroić na sześć części. Wodę mieszamy z solą. Do słoika dajemy obrane ząbki czosnku, liście laurowe oraz ziele angielskie.


Obrane i pokrojone na mniejsze części buraczki czerwone układamy ciasno w słoiku. 


Przygotowane do kiszenia warzywa zalewany wodą z solą. 


Tak przygotowane buraczki do kiszenia zamykamy szczelnie w słoiku i odkładamy pod przykryciem w ciepłym miejscu na 7 dni.

Co można zrobić z kiszonych buraczków oraz z wody po kiszeniu

Woda po kiszeniu czerwonych buraczków nadaje się idealnie do picia. Możemy ją lekko podgrzać (nie gotować) lub rozcieńczyć z ciepłą wodą. Możemy także zrobić przepyszny barszcz na zakwasie z buraków. 

Kiszone warzywa nadają się do zrobienia dań tj.:
  • surówka (z dodatkiem cebuli, koperku oraz oleju);
  • chłodnik z kiszonych buraczków;
  • sałatkę jarzynową z dodatkiem buraczków;
  • sałatkę śledziową z ziemniakami oraz burakami. 
Kiszone buraczki możemy także przegryzać bez dodatków. To smaczna, szybka oraz zdrowa przekąska. 

Co zrobić, aby buraczki szybciej się zakisiły? Do kiszenia możemy użyć tzw. startera w postaci piętki z chleba żytniego na zakwasie, odrobiny starego zakwasu z buraków, czy też wody z kiszonych ogórków lub kapusty. 

Czy często sięgacie po kiszone warzywa? Dlaczego zdecydowaliście się na zrobienie ich samodzielnie? Pamiętajcie, aby kiszonki robić z warzyw wiadomego pochodzenia. Jeśli nie mamy buraczków z własnej uprawy, najlepiej kupić je u zaprzyjaźnionego rolnika lub w warzywniaku, w którym sprzedawane są owoce oraz warzywa wiadomego pochodzenia.

Komentarze