Przepis na kiszone rzodkiewki – hit lata, czy świetne przetwory na zimę

 Jak ukisić rzodkiewki

Najpopularniejsze kiszone warzywa to kapusta oraz ogórki. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się kiszone buraczki czerwone mające bardzo bogate właściwości prozdrowotne. To doskonałe przetwory na zimę, które dostarczają nam ogromną dawkę witaminy C wzmacniającej naszą odporność. Dziś przez cały rok mamy dostęp do świeżych owoców oraz warzyw. Czy warto nadal kisić warzywa? Jak kisić rzodkiewki?


Kiszone rzodkiewki – właściwości

Kilka dekad temu kiszenie warzyw było jedynym sposobem na to, aby móc zimą spożywać produkty bogate w witaminy oraz minerały. Warzywa takie jak ziemniaki, kapustę, marchewkę (marchew nie lubi jabłek), pietruszka, seler, buraczki (przepis na kiszone buraczki), cebula oraz czosnek (jak szybko obrać czosnek) odpowiednio przechowywany przetrwają do lata. Pietruszkę, koper oraz lubczyk możemy suszyć i przechowywać wiele miesięcy. Warzywa takie jak ogórki, pomidory (jak przechowywać przecier), rzodkiewkę oraz sałatę można było przechowywać oraz spożywać jedynie w postaci przetworów na zimę. 

Kiszonki posiadają dużą ilość błonnika. Wpływają one pozytywnie na pracę jelit. Zdrowe jelita odrywają ogromną rolę dla naszego zdrowia. Oprócz witaminy C posiadają one witaminy z grupy B regulujące funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Kiszona kapusta, ogórki, rzodkiewka i inne sfermentowane warzywa posiadają właściwości antyoksydacyjne (opóźniają proces starzenia się). Wspierają one pracę układu sercowo-naczyniowego. Oprócz witaminy C oraz witamin z grupy B kiszonki zawierają witaminę E, magnez, potas, fosfor oraz wapń

Jak kisić rzodkiewki w słoiku

Jak kisimy rzodkiewki

Przepis na kiszone rzodkiewki nie różni się niczym szczególnym od przepisu na kiszone ogórki. Na przetwory z rzodkiewek należy przygotować niewielkie słoiki. Oprócz wody oraz soli warto sięgnąć po przyprawy tj. ziele angielskie, liście laurowe, koper oraz czosnek. Możemy także dodać przyprawy korzenne tj. goździki. Dodatki podkręcą smak kiszonych rzodkiewek. 

Oto sposób na doskonałe kiszone rzodkiewki:

  1. Rzodkiewki dokładnie myjemy, możemy odciąć listki. Warto pamiętać, że listki rzodkiewki są jadalne. Używamy je m.in. do zrobienia smacznego pesto. Możemy je więc również ukisić. Świetnie nadadzą się do ugotowania zupy z kiszonych rzodkiewek. 
  2. Do słoików wkładamy przyprawy oraz dobrej jakości rzodkiewki (najlepiej z własnego ogródka lub upraw ekologicznych Lokalny Rolnik).
  3. W letniej, zagotowanej wodzie rozpuszczamy sól (na litr wody potrzebujemy łyżkę soli).
  4. Przygotowane w słoiku rzodkiewki podobnie, jak w przypadku ogórków zalewamy roztworem wody z solą. 
  5. Słoiki z rzodkiewkami odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka dni.
  6. Gdy rzodkiewki się ukiszą (potrzebujemy na to około 5-7 dni), przenosimy je do chłodnego ciemnego pomieszczenia (piwnicy lub komórki na produkty spożywcze). 
Jak ukisić kiszone rzodkiewki - co zrobić z rzodkiewek

Jak długo można przechowywać kiszone rzodkiewki? Kiszone rzodkiewki możemy przechowywać podobnie jak kiszoną kapustę lub ogórki. Przetrwają one całą zimę. Po otworzeniu słoik z rzodkiewkami należy przechowywać w lodówce. Woda z ogórków nadaje się do picia. To doskonały probiotyk. 

Do czego używać kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki to doskonały dodatek do pełnowartościowego śniadania lub kolacji. Mogą posłużyć nam jako dodatek do obiadu. Możemy jeść je w całości lub zrobić z nich przepyszną sałatkę. Przepis na sałatkę z kiszonej rzodkiewki jest bardzo prosty. Wystarczy pokroić ją na plasterki, dodać posiekany koperek, pieprz oraz oliwę z oliwek i sałatka jest gotowa. Fani zupy ogórkowej z kiszonych ogórków powinni spróbować zupy z kiszonej rzodkiewki. W lecie kiszona rzodkiewka  ze słoika to idealny dodatek do mięsa z grilla

Kiszone rzodkiewki – opinie

Kiszenie rzodkiewek przepis

Jak smakują kiszone rzodkiewki? Smak kiszonych rzodkiewek jest wyjątkowy. Są one tak samo twarde jak świeże rzodkiewki. Nie gromadzą wody, co może mieć w przypadku ogórków kiszonych. Mają delikatny, kwaśny smak. Jak dla mnie rewelacja. Nigdy nie przepadałam za kiszonymi ogórkami oraz kapustą, aczkolwiek często jadało się te produkty u mnie w domu. Stanowczo wolałam przetwory z octem. Gdy odkryłam przepis na kiszone rzodkiewki, polubiłam tego typu kiszonki. 

Moim zdaniem to świetny sposób na wykorzystanie nadmiaru rzodkiewek z ogródka. Rosną one bowiem bardzo szybko. Wiele osób dodaje je podczas siania innych warzyw, aby oznaczyć grządkę. Potem zastanawiamy się, co zrobić z rzodkiewki. Świeżą rzodkiewkę możemy dodać do gzika. Resztę warto ukisić. Przepis na kiszoną rzodkiewkę już znamy. Osoby zamawiające tanie owoce oraz warzywa za pomocą aplikacji Too Good To Go również mogą skorzystać z przepisu na kiszone rzodkiewki, gdy paczka niespodzianka będzie zawiera spore ilości rzodkiewek. 

Więcej pomysłów na domowe przetwory znajdziemy na stronie Fimply

Komentarze