Jak szybko obrać i przechowywać czosnek

Właściwości prozdrowotne czosnku - jak stosować czosnek na przeziębienie

Czosnek ma właściwości prozdrowotne. Powinien on znaleźć się w naszej codziennej diecie. To naturalny antybiotyk, który nadaje potrawom niesamowitego smaku. Jeśli należymy do osób, które gotują często oraz zdrowo, warto przygotować na zapas niewielką ilość świeżego czosnku. Odpowiednio przygotowany oraz przechowywany w lodówce czosnek nie traci swoich wartości odżywczych oraz smakowych. My natomiast częściej po niego sięgamy wiedząc, że mamy gotowy czosnek w zasięgu ręki. 

Na co pomaga czosnek – naturalne metody leczenia przeziębienia, stanów zapalnych itd.

Czosnek to naturalny antybiotyk. Nasze babcie oraz prababcie dokładnie wiedziały, kiedy oraz jak użyć czosnku, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, wyleczyć przeziębienie lub zlikwidować stan zapalny. Czosnek pomaga na dolegliwości tj.:

  • przeziębienie;
  • katar; 
  • zapalenie krtani;
  • chore zatoki;
  • hemoroidy;
  • kurzajki;
  • odciski;
  • ból ucha;
  • ból zęba;
  • pasożyty.
Najpopularniejsze naturalne metody leczenia przy pomocy czosnku to:

Możemy także sięgnąć po suplementy diety z czosnkiem. 

Niestety pomimo prozdrowotnych właściwości czosnku nie każdy może go spożywać. Do grupy tej należą m.in. osoby z chorą wątrobą, dzieci oraz kobiety w ciąży. Stosując okłady z czosnku również należy zachować ostrożność. Czosnku nie powinniśmy stosować w okolicach oczu. Jeśli potarliście kiedyś oko w trakcie obierania czosnku lub tuż po, nie trzeba wam z pewnością tłumaczyć, dlaczego. 

Jak szybko obrać czosnek

Osoby używające czosnek w niewielkich ilościach mogą być zaskoczone tym pytaniem. Obranie ząbku czosnku nie stanowi bowiem większego problemu. Gdy jednak mamy do obrania kilka główek czosnku, a nawet kilka warkoczy, wskazówka, jak szybko obrać czosnek, może okazać się bezcenna. Pamiętam, gdy jako dziecko podczas świniobicia ślęczałam nad miską czosnku. Dziś, mądrzejsza w doświadczenia przygotowałabym go dzień wcześniej. W jaki sposób? 

Aby szybko obrać czosnek wystarczy oddzielić od siebie ząbki czosnku i zostawić je na noc namoczone w zimnej wodzie. Rano skórka sama będzie od nich odchodziła. Ogólnie czosnek nie lubi wilgoci. Jeśli jednak chcemy go spożyć w najbliższym czasie, kąpiel wodna mu nie zaszkodzi. Pracując w greckich restauracjach co tydzień obierałam wiadro czosnku. Obrany czosnek przechowywaliśmy w lodówce przez tydzień czasu (zblendowany z olejem). Sięgało się po niego zawsze wtedy, gdy był potrzebny, czyli na okrągło ;-). 

Jak pokroić czosnek

Wyciskarka do czosnku

Niewielką ilość czosnku możemy pokroić nożem. W związku z tym, że najczęściej czosnek należy pokroić bardzo drobno, wielu z nas sięga po wyciskarkę. Praska do czosnku jest bardzo praktyczna. Zajmuje niewiele miejsca. Łatwo się ją używa oraz myje. Pomocny może być także moździerz. Chociaż urządzenia tj. malakser, czy Thermomix świetnie rozdrobnią czosnek, to przy niewielkich ilościach czosnku nie opłaca nam się ich brudzić. Czosnek rozpryskuje się bowiem po jego ściankach. Podczas zeskrobywania go ze ścianek ginie połowa czosnku. Jednak do siekania dużych ilości czosnku nadają się one idealnie. Aby czosnek nie rozpryskiwał nam się po ściankach urządzenia, wystarczy przed uruchomieniem urządzenia dodać do czosnku olej.

Jak przechowywać czosnek

Jak długo można przechowywać czosnek w lodówce

Ile czosnek może leżeć w lodówce? Czosnek zmielony wraz z olejem możemy przechowywać w lodówce 1-2 tygodnie. Należy jednak zadbać o to, aby był on w całości przykryty olejem. Pojemnik, w którym przechowujemy czosnek powinien być szczelnie zamknięty. Dzięki temu pozostanie on świeży, a nieprzyjemny zapach nie będzie roznosił się po całej lodówce. 

Jak długo można przechowywać czosnek poza lodówką


Główki czosnku powinniśmy przechowywać poza lodówką. Nasza spiżarnia, w której przechowujemy czosnek oraz inne produkty spożywcza, powinna być chłodna, sucha oraz zacieniona. Odpowiednio przechowywany czosnek przetrwa cały rok. Jeśli jednak nie zadbamy o odpowiednie warunki, może on zgnić lub wypuścić kiełki. Większość z nas nie ma jednak potrzeby przechowywania czosnku przez cały rok. Osoby, które same hodują czosnek, powinny pamiętać o tym, aby na zimę upleść z niego warkocze i powiesić w suchym miejscu. Podobnie postępujemy z cebulą. Nie przechowujemy czosnku w pojemnikach. Sprzyja to powstawaniu wilgotnego środowiska. 

Do czego używać czosnek

Czosnek poza właściwościami prozdrowotnymi ma niesamowite walory smakowe. Wzbogaca on smak wielu dań. Czosnek idealni nadaje się do potraw tj.:
  • domowa kiełbasa;
  • dania mięsne;
  • dania rybne;
  • dania wegetariańskie;
  • dania wegańskie;
  • sosy do mięs, ryb oraz warzyw;
  • marynaty do mięs oraz ryb.
Ze względu na nieprzyjemny zapach, lepiej nie spożywać czosnku z rana. Są sprawdzone metody na to, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu czosnku z ust. Samo umycie zębów oraz przepłukanie jamy ustnej nie wystarczy. Nieprzyjemny zapach czosnku z ust możemy zredukować pijąc sok z cytryny, parzoną miętę, czy też szklankę mleka. Skuteczne jest także żucie liści laurowych lub goździków. Dla własnego komfortu spożycie potraw z czosnkiem lepiej jednak przełożyć na drugą połowę dnia – zwłaszcza jeśli pracujemy w obsłudze klienta lub mamy częste spotkania biznesowe.

Komentarze